برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

اثبات نقش ویتامین D در کاهش نرخ مرگ و میر کرونا

اثبات نقش ویتامین D در کاهش نرخ مرگ و میر کرونا ویتامین D نه‌تنها سیستم ایمنی ذاتی بدن را تقویت می‌کند بلکه از پاسخ های بیش‌فعال سیستم ایمنی هم جلوگیری می‌کند و از این طریق با کاهش عوارض و شدت بیماری کرونا در کاهش مرگ و میر موثر است.

محققان با تجزیه و تحلیل داده های بیماران 10 کشور توانستند بین سطوح پایین ویتامین  و بیش فعالی سیستم ایمنی رابطه ای پیدا کنند. ویتامین D ایمنی ذاتی را تقویت می کند و از پاسخ های ایمنی بیش فعال پیشگیری می کند. یافته های جدید می تواند ابهامات زیادی را پاسخ دهد؛ از جمله اینکه چرا احتمال مرگ کودکان بر اثر کووید 19 کمتر است.

به گزارش «بهپو»، پس از مطالعه داده های جهانی، محققان توانستند رابطه ای قوی بین کمبود شدید ویتامین D و نرخ مرگ و میر ناشی از کووید 19 پیدا کنند.

مطالعات اخیر محققان دانشگاه «نورث‌وسترن» آمریکا نشان می‌دهد ویتامین D نه‌تنها سیستم ایمنی ذاتی بدن را تقویت می‌کند بلکه از پاسخ های بیش‌فعال سیستم ایمنی هم جلوگیری می‌کند و از این طریق با کاهش عوارض و شدت بیماری کرونا در کاهش مرگ و میر موثر است.

این مطالعه بر اساس تجزیه تحلیل و اطلاعات بیمارستان‌ها و کلینیک‌های سراسر چین، آمریکا، ایران، فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپانیا، کره جنوبی، ‌ سوئیس و انگلیس انجام شده است.

این مطالعه نشان می‌دهد بیماران کشورهای ایتالیا، اسپانیا و انگلیس که میزان مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ در آنها بالاست، در مقایسه با بیماران نقاطی که نرخ مرگ و میر بالایی ندارند، سطح ویتامین D پایین تری دارند.

محققان در این زمینه هشدار دادند که نتایج این مطالعه بدان معنا نیست که هر کسی؛ به ویژه کسانی که کمبود ویتامین D آنها محرز نیست، لازم است ویتامین D مصرف کنند و به سمت مصرف این مکمل‌ هجوم آورند.

هدف از این مطالعه توسعه درمان‌های موثر برای ویروس جدید کرونا و توجه افراد به تامین ویتامین D مورد نیاز بدن است.

در ادامه این پژوهش آمده است: رابطه تنگاتنگی بین سطح ویتامین D و طوفان سایتوکین وجود دارد. طوفان سایتوکین « cytokine storm» یک واکنش غیر طبیعی ایمنی است، این واکنش نوعی سندرم پاسخ التهابی سیستمیک است و می‌تواند با علائمی مانند تب، خستگی، بی‌اشتهایی، درد مفاصل، تهوع، استفراغ، اسهال، عوارض پوستی، تنفس سریع، تپش قلب، افت فشار خون، تشنج، سردرد، توهم و لرزش همراه باشد. در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ این عارضه می‌تواند منجر به تورم بافت ریه شود.

نتایج این مطالعه پاسخی است به این سوال که چرا احتمال مرگ و میر کودکان مبتلا به کووید 19 کمتر است؟ محققان می گویند سیستم ایمنی اکتسابی کودکان هنوز کاملا توسعه نیافته است و در خط دوم دفاع قرار دارد. کودکان در درجه اول بر سیستم ایمنی ذاتی خود تکیه می کنند و به همین دلیل در صورت ابتلا به کووید 19، پاسخ های بیش فعال سیستم ایمنی در آنها کمتر است.

این مطالعه همچنین نشان می‌دهد ویتامیننه تنها سیستم ایمنی ذاتی «innate immune systems» بدن را تقویت می‌کند، بلکه از بیش‌فعال‌شدن سیستم ایمنی جلوگیری می‌کند.

به گزارش «بهپو» و به نقل از « ساینس‌دیلی»، این گزارش می افزاید، ویتامین D با کاهش عوارض و شدت بیماری، نرخ مرگ و میر را کاهش می‌دهد. نور خوشید، ماهی، زرده تخم مرغ، پنیر، جگر گوساله و قارچ از مهم‌ترین منابع ویتامین D محسوب می شوند.

نتایج این مطالعه در «medRxiv» منتشر شده و «علی دانش‌خواه» دانشجوی پسا دکتری نورث وسترن نویسنده اول این مقاله است./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات