برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

چربی های ترانس عامل زوال عقل

چربی های ترانس عامل زوال عقل مطالعات اخیر محققان دانشگاه کیوشو در ژاپن نشان می‌دهد مصرف چربی‌های ترانس احتمال بروز زوال عقل را تا ۵۲ درصد افزایش می‌دهد.

نتایج تحقیق بر روی مسن سالان ژاپنی نشان داد سطح بالای چربی های ترانس در خون شانس زوال عقل را در افراد بالا می برد.

به گزارش «بهپو»، مطالعات اخیر محققان دانشگاه کیوشو در ژاپن نشان می‌دهد مصرف چربی‌های ترانس احتمال بروز زوال عقل را تا ۵۲ درصد افزایش می‌دهد.

این مطالعه که در یک شهر ژاپن و با بررسی هزار و ۶۲۸ داوطلب حداقل ۶۰ ساله صورت گرفته نشان می‌دهد احتمال بروز زوال عقل در افرادی که خونشان حاوی مقادیر بالای چربی‌های ترانس است، بیشتر است.

محققان احتمال می‌دهند شیرینی‌ها بزرگترین منبع چربی‌های ترانس هستند.

چربی‌های مصنوعی و طبیعی دو منبع اصلی چربی‌های ترانس در رژیم غذایی انسان هستند. چربی‌های طبیعی در محصولات لبنی و دامی دیده می‌شوند. چربی‌های ترانس مصنوعی که اسیدهای چرب ترانس هم نام دارند، بر اساس فرآیندهای مصنوعی تولید می‌شوند و حاصل افزودن هیدروژن به روغن نباتی، به منظور جامد کردن آن است.

بر اساس آمار انجمن قلب آمریکا، مصرف چربی‌های ترانس خطر بروز بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع ۲ را افزایش می‌دهد.

 

بیشتر بخوانید: شیوه های سبک زندگی برای پیشگیری از آلزایمر

 

مطالعات جدید محققان ژاپنی نشان می‌دهد این چربی‌ها خطر بروز زوال عقل را نیز افزایش می‌دهند. استفاده از این چربی‌ها در بسیاری از نقاط دنیا از جمله آمریکا ممنوع است ... انواع شیرینی، غذاهای آماده و فست فود و غذاهای فراوری شده حاوی مقادیر بالای چربی‌های ترانس هستند.

به گزارش «بهپو» و به نقل از «مدیکال نیوز تودی»، به رغم پیشرفت علم در زمینه پیشگیری و درمان زوال عقل، آمار مرکز بین المللی آلزایمر نشان می‌دهد که در حال حاضر ۴۷ میلیون نفر در سراسر جهان به زوال عقل مبتلا هستند و این تعداد تا سال ۲۰۵۰ میلادی، به ۱۳۱.۵ میلیون نفر به ویژه در کشورهای در حال توسعه می‌رسد.

نتایج این مطالعه در نشریه «Neurology» منتشر شده است./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات