برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

آزمایش خون CRP چیست و چه کاربردی دارد؟

آزمایش خون CRP چیست و چه کاربردی دارد؟ سطح بالای پروتیین واکنشی سی در خون، بیانگر وجود التهاب در بدن است. این شاخص به تشخیص بیماری هایی چون عروق کرونر، آرتریت روماتویید و بیماری های عفونی به پزشک کمک می کند.

وقتی در بدن التهابی وجود داشته باشد میزان «پروتیین واکنشی C»، افزایش می یابد. میزان پروتیین واکنشی سی «CRP» از طریق آزمایش خون قابل اندازه گیری است. پزشک میزان «پروتیین واکنشگر C» را برای بررسی عفونت یا عارضه های جسمی دیگر اندازه می گیرد.

به گزارش «بهپو»، آزمایش CRP با حساسیت بالا یا «hs-CRP» که نسبت به آزمایش استاندارد آن حساسیت بیشتری دارد، برای ارزیابی خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر، به کار گرفته می شود. بیماری عروق کرونر عارضه ای است که در آن شریان های قلب تنگ می شوند و ممکن است به حمله قلبی منجر شود.

با یک آزمایش خون ساده می توان میزان پروتیین واکنشی C را اندازه گیری کرد.

 

هدف از آزمایش CRP

پزشک معمولا برای بررسی التهابات بدن، آزمایش CRP را تجویز می کند. التهاب معمولا بیانگر خطر ابتلا به بیماری قلبی، عفونت یا بیماری مزمن التهابی مانند آرتریت روماتویید یا لوپوس است.

 

بیشتر بخوانید: آشنایی با مفهوم التهاب

 

آزمایش CRP برای بیماری قلبی

اعتقاد متخصصان بر این است که میزان بالای hs-CRP در خون خبر از افزایش خطر ابتلا به حمله قلبی می دهد. آزمایش CRP علت التهاب را نشان نمی دهد، بنابراین ممکن است میزان بالای hs-CRP علت دیگری به غیر از مشکل قلبی داشته باشد.

انجمن قلب آمریکا توصیه نمی کند همه افراد آزمایش hs-CRP انجام دهند. در عوض، به آن دسته از افراد که احتمال حمله قلبی شان ظرف 10 سال گذشته  5 تا 10 درصد بوده است توصیه می کند این آزمایش را انجام دهند. این میزان در ارزیابی های جهانی به عنوان میزان متوسط خطر قلبی در نظر گرفته شده است که بر اساس نوع سبک زندگی، سابقه خانوادگی و وضعیت سلامت فعلی شکل می گیرد.

این آزمایش به تعیین خطر حمله قلبی دوم هم کمک می کند؛ چرا که افرادی که قبلا حمله قلبی را تجربه کرده اند و دارای سطح بالایی از hs-CRP هستند، نسبت به افراد عادی بیشتر احتمال دارد که به حمله قلبی دوم دچار شوند.

در افرادی که خطر ابتلا به حمله قلبی کم است، آزمایش hs-CRP کمک چندانی نمی کند. افرادی که خطرحمله قلبی در آنها بالاست، چه میزان hs-CRP در خونشان بالا باشد چه نباشد، باید به دنبال درمان و به کارگیری اقدامات پیشگیرانه باشند.

 

آمادگی برای آزمایش CRP

هیچ آماده سازی ویژه ای برای آزمایش استاندارد CRP یا hs-CRP وجود ندارد. البته اگر همزمان آزمایش های دیگری هم روی خونتان انجام می شود، احتمالا نیاز دارید ناشتا باشید یا از دستورالعمل های دیگری پیروی کنید. قبل از انجام آزمایش خون از پزشکتان بپرسید آیا آزمایش های دیگری هم در نسخه شما وجود دارد؟ آیا برای آنها نیاز به ناشتا بودن یا انجام دستور العمل خاصی است؟

برخی از داروها میزان CRP را تحت تاثیر قرار می دهند. حتما داروهایی را که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید.

آزمایش CRP یا آزمایش hs-CRP  خطر خاصی برای بیمار به دنبال ندارد. این خطر مانند بقیه آزمایش های خون به احتمال خون ریزی و کبودی در محل سوزن ختم می شود. البته مانند بقیه آزمایش های خون به ندرت ممکن است محل زخم عفونی شود.

 

بیشتر بخوانید: عواملی که روی نتایج آزمایش خون تاثیر می گذارند

 

نکته مهم درباره آزمایش CRP

اگر آزمایش hs-CRP را برای یافتن خطر بیماری قلبی انجام می دهید، به یاد داشته باشید که میزان CRP بالا تنها یک عامل از مجموعه عوامل خطرساز بیماری عروق کرونر است. اگر میزان CRP در خونتان بالا باشد، لزوما به این معنی نیست که در معرض خطر بالای ابتلا به بیماری قلبی هستید.

با پزشک خود درباره سایر عوامل خطر و راه های پیشگیری از بیماری عروق کرونر و حمله قلبی، صحبت کنید.

 

بیشتر بخوانید: با نحوه تفسیر نتایج آزمایش آشنا شوید

 

تفسیر آزمایش خون CRP

پزشک به شما خواهد گفت نتیجه آزمون CRP چه معنایی دارد.

میزان طبیعی CRP در آزمایش استاندارد آن، کمتر از 10 میلی گرم بر لیتر -mg / L- است. اگر نتیجه آزمایش سطح CRP را بیش از 10 میلی گرم بر لیتر نشان دهد، نشانه عفونت شدید، تروما یا بیماری های مزمن است که احتمالا برای تشخیص علت آن نیاز به آزمایش های بیشتری است.

اگر از آزمایش hs-CRP برای ارزیابی خطر ابتلا به بیماری های قلبی استفاده می کنید، میزان خطر احتمالی به شرح است:

● اگر میزان hs-CRP کمتر از 2 میلی گرم در لیتر -mg / L- باشد خطر پایین است.

● اگر میزان hs-CRP بیش از 2 mg / L  باشد خطر بالاست.

البته این اندازه ها میزان قطعی خطر را نشان نمی دهند، زیرا شاخص ایده آل CRP بالا به وضوح مشخص نیست. همچنین، به دلیل اینکه سطح CRP فرد در طول زمان متغیر است، توصیه می شود که میانگین دو آزمایش، که به طور ایده آل در دو هفته جداگانه انجام می شود، برای تعیین خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر در نظر گرفته شود.

به گزارش «بهپو» به نقل از «کلینیک مایو»، اگر آزمایش hs-CRP را برای بررسی بیماری قلبی انجام داده اید، پزشک احتمالا همزمان آزمایش کلسترول هم تجویز می کند. گاهی پزشک برای بررسی بیشتر آزمایش های دیگری هم انجام می دهد. برای کاهش احتمال حمله قلبی پزشک احتمالا دارو یا تغییر در سبک زندگی را به شما پیشنهاد می دهد./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات