برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

فواید سیر برای سلامت چیست؟

فواید سیر برای سلامت چیست؟ ترکیبات دارویی طبیعی که در گیاه تازه سیر یا مکمل‌های آن وجود دارد، عملکرد سیستم ایمنی را تقویت می‌کند و سلامت کل را بالا می‌برد.
سیر علاوه بر تقویت ذائقه و دور کردن خون‌آشام‌ها، فواید دیگری نیز دارد! سیر خوردنی بودار غنی از مواد مفید است. این چاشنی یک سبزی غنی از مواد غذایی است و کالری بسیار کمی دارد و همچنین دارای اجزای نادری است که باعث قدرت بالای آن در شفابخشی شده است.
ترکیبات دارویی طبیعی که در گیاه تازه سیر یا مکمل‌های آن وجود دارد، عملکرد سیستم ایمنی را تقویت می‌کند و سلامت کل را بالا می‌برد. طعم لذیذ سیر و فوایدش برای سلامت، تقاضا برای این محصول را روز به روز افزایش می‌دهد. مصرف میانگین سیر برای هر نفر در آمریکا سالانه 1 کیلوگرم است. برطبق توصیه مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، یک فرد بالغ سالم می‌تواند روزانه تا 4 حبه سیر 1 گرمی را مصرف کند. اثرات تقویتی این گیاه به خاطر وجود ترکیب فعالی به نام آلیسین در آن است. بو و طعم خاص سیر نیز به خاطر همین ترکیب است. با مصرف سیر به صورت پودر، خرد شده و حتی با مصرف مکمل آن می‌توانید از مزایای سلامت این گیاه چندمنظوره بهره‌مند شوید.
 
درمان جوش: ممکن است این گیاه را در لیست ترکیبات محصولات پوستی ضدجوش نبینید، اما سیر یک درمان طبیعی برای از بین بردن لکه‌های پوست است. ترکیب آلی آلیسین موجود در سیر، قادر به توقف اثرات مخرب رادیکال‌ها و از بین بردن باکتری‌هاست. فرم تجزیه شده آن اسید سولفنیک است که به سرعت با رادیکال‌ها واکنش می‌دهد و سیر را به گیاهی باارزش در درمان جای جوش، بیماری‌های پوستی و آلرژی‌ها تبدیل کرده است.
 
درمان ریزش مو: کاربرد سیر روی موها درمان مؤثری برای ریزش مو است. این گیاه سرشار از سولفور، حاوی کراتین نیز هست، همان پروتئینی که مو را می‌سازد. سیر باعث تقویت و رشد موها می‌شود. در یک بررسی در سال 2007 دیده شد، ترکیب ژل مو سیر و بتامتازون والرات، می‌تواند با تحریک دوباره رشد مو در درمان آلوپسی‌آره‌آتا مؤثر باشد.
 
مبارزه با سرماخوردگی: آلیسین موجود در سیر، در مواقع بیماری به کمک ما می‌آید. حبه‌های سیر دارای مقدار مناسبی از آلیسین است وباید روزانه چند حبه مصرف کنید تا اثر آن را ببینید. البته، مکمل‌های سیر هم می‌توانند به دفع کردن ویروس‌ها کمک کنند. در یک بررسی در سال 2001 دیده شد، مصرف روزانه مکمل‌های سیر در مقایسه با عدم مصرف آن سرماخوردگی را تا 63درصد کاهش می‌دهد. به علاوه طول دوره میانگی علائم سرماخوردگی را در 70 درصد موارد، از 5 روز به یک روز و نیم کاهش می‌دهد. این یافته‌ها نشان می‌دهد، مکمل‌های حاوی آلیسین، اثر محافظتی در برابر سرماخوردگی ایجاد می‌کنند.
 
کاهش فشار خون: مصرف روزانه مکمل سیر باعث پایین نگه داشتن فشار خون می‌شود. ترکیبات فعال موجود در سیر باعث کاهش قابل توجهی در فشار خون می‌شود. براساس یک بررسی انجام شده در سال 2013، 500 تا 1500 میلی‌گرم عصاره مانده سیر، اثری مشابه با داروی اتنولول در دوره‌ای 24 هفته‌ای دارد. سیر به دلیل مقادیر بالای مولکول‌های پلی‌سولفید تولید عامل شل‌کننده عروقی مشتق از اندوتلیوم را افزایش می‌دهد. این افزایش باعث شل شدن ماهیچه‌های صاف، از جمله ماهیچه‌های صاف دیواره رگ‌ها و در نتیجه گشاد شدن عروق و کاهش فشار خون می‌شود. مکمل‌های سیر همین اثر سیر خام را دارند و بوی بدی هم ندارند.
 
کاهش خطر بیماری‌های قلبی: سیر با کاهش کلسترول LDL، خطر بیماری قلبی را کم می‌کند. در بررسی که در سال 2000 انجام شد، دیده شد سیر سطح کلسترول کل خون را در افرادی که در حد متوسطی کلسترول بالا داشتند، کاهش داد. این خاصیت سیر به خاطر کاهش دادن فعالیت آنزیم تولیدکننده کلسترول در کبد است. مکمل‌های سیر توانایی بدن را در حل کردن لخته‌های خونی که با بستن عروق خونی خطر بیماری‌های قلبی را بالا می‌برند، افزایش می‌دهد.
 
افزایش عملکرد فیزیکی: سیر توانایی ورزش کردن را افزایش و خستگی حاصل از آن را کاهش می‌دهد. سیر در دوران باستان برای کاهش خستگی و افزایش توانایی کار در کارگران استفاده می‌شد. روغن سیر توانایی ورزش را در افراد مبتلا به بیمای‌های قلبی افزایش می‌دهد. در یک بررسی انجام شده در سال 2005 دیده شد که اوج سرعت ضربان قلب در بیماران قلبی که به مدت 6 هفته سیر مصرف کردند تا 12 درصد کاهش می‌یابد. همچنین در این بیمار بهبودی در استقامت بدنی در هنگام ورزش روی تردمیل مشاهده شد.
 
سلامت استخوان: این سبزی قلیایی سرشار از مواد مغذی مفید برای استخوان‌ها، مانند روی، منگنز، ویتامین B6 و ویتامین C است. آنزیم‌ها و آنتی‌اکسیدان‌های تسریع‌کننده ساخت استخوان و بافت‌های همبند،‌ متابولیسم استخوان و جذب کلسیم از منگنز استفاده می‌کنند و سیر سرشار از منگنز است. سیر از دست رفتن بافت استخوان در زنان را که به خاطر کاهش استروژن شروع می‌شود، کاهش می‌دهد. یک بررسی در سال 2007 نشان داد که روغن سیر می‌تواند سلامت اسکلتی را در جوندگان هنگام که در وضعیت هیپوگنادی هستند، حفظ کند. به عبارت دیگر، سیر حاوی مواد مغذی است که به عنوان واحدهای ساختمانی برای استخوان‌‌های سالم و مستحکم عمل می‌کنند.
سیر هم به غذای شما طعم خوبی می‌دهد و هم برای سلامت شما فواید بسیار دارد./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات