برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

حقایق پشت پرده پرکننده های لب

حقایق پشت پرده پرکننده های لب استفاده از پرکننده‌های لب در سال‌های اخیر،‌ محبوبیت فوق‌العاده‌ای بین مردم جهان پیدا کرده است. اگر تصمیم به تزریق پرکننده به لبتان گرفته اید داشتن اطلاعاتی از حقیقت این عمل و نتایج حاصل از آن به تصمیم گیری صحیح شما کمک زیادی خواهد کرد.

استفاده از پرکننده‌های لب در سال‌های اخیر،‌ محبوبیت فوق‌العاده‌ای بین مردم جهان پیدا کرده است. مساله‌ای که شاید از همه نگران‌کننده‌تر باشد، این است که تقریبا نیمی از علاقه‌مندان به پرکننده‌های لب را جوانان 18 تا 24 ساله تشکیل می‌دهند و این اتفاق بدون شک از نفوذ افراد مشهور مثل هنرپیشه‌ها در زندگی جوانان نشات می‌گیرد.

به گزارش «بهپو»، با توجه به اهمیت موضوع، با «آنجالی ماهتو»، متخصص پوست و نماینده بنیاد پوست بریتانیا، گفت‌وگوی مفصلی درباره پرکننده‌های لب انجام شده است. در این گفت‌وگو، ماهتو، نکات مهمی را بازگو می‌کند که به نظرش، همه افراد باید درباره مساله بحث‌برانگیز پرکننده‌های لب بدانند. نکاتی که در ادامه با آنها آشنا می‌شوید.

 

1. درباره پزشک مورد نظرتان تحقیق کنید

قانون به هیچ فرد غیرمتخصصی اجازه نمی‌دهد که مواد پرکننده لب را برای دیگران تزریق کند. درنتیجه، تزریق پرکننده‌های لب نمی‌تواند در هیچ محیطی غیر از محیط‌های کلینیکی و معتبر انجام شود. پس هرگز اسیر این وسوسه نشوید که در سالن‌های زیبایی یا خانه دوستان، نسبت به تزریق پرکننده لب اقدام کنید. اعتبار تخصصی و صلاحیت فردی که قصد دارد تزریق پرکننده لب را برایتان انجام دهد، باید با دقت تمام بررسی شود. پرکننده لب را فقط باید متخصصان پوست واجد شرایط یا جراحان پلاستیکی تزریق کنند که صلاحیتشان از سوی سازمان‌های رسمی تایید شده است. تخصص نداشتن در این کار می‌تواند باعث آسیب عروق لب و از دست رفتن بافت لب به‌دلیل عفونت ناشی از تزریق نادرست شود.

 

2. مواد پرکننده لب اثر موقتی دارند

رایج‌ترین مواد پرکننده‌ای که برای برجسته کردن لب‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، حاوی اسید هیالورونیک هستند. اسید هیالورونیک، ماده‌ای است که به‌طور طبیعی هم در بدن وجود دارد و زمانی که به لب‌ها تزریق می‌شود، می‌تواند لب‌ها را از 3 جنبه، یعنی شکل، ساختار و حجم، بزرگ‌تر کند.

دیگر اقدام زیبایی، تزریق چربی است. تزریق چربی به‌عنوان فیلر یا پرکننده مانند ژل هیالورونیک اسید استفاده می‌شود. نکته بسیار مهم در تزریق چربی اینکه حتما داروی بی‌حسی طوری باشد که عروق ناحیه منقبض شود تا خطر آمبولی هرچند نادر وجود نداشته‌ باشد. چربی برخلاف ژل بافت زنده است و انتظار می‌رود حداقل یک‌سوم بافت چربی که تزریق می‌شود زنده بماند و ماندگار باشد. گاهی چربی با روش‌های تخریبی برداشته می‌شود که سلول‌ها از بین می‌روند و فقط تغییر حجم موقت ایجاد شده و بعد از مدتی جذب می‌شود.

نقص استخوانی در چانه، تحلیل‌گونه‌ها، لاغری بیش از حد صورت به خاطر رژیم‌های غیراصولی از جمله مواردی است که افراد می‌توانند با تزریق چربی بهبود دهند. البته پزشک متخصص در این مورد نیز مانند دیگر اقدامات زیبایی، تمام جنبه‌های سلامت عمومی فرد را بررسی می‌کند و اگر مشکلی نباشد، با رعایت اصول دقیق این کار را انجام می‌دهد.

تزریق ژل یا چربی هر دو اثر موقت دارند؛ شاید تزریق چربی به خاطر وجود سلول‌های بنیادی(استم سل‌ها) علاوه بر اثر حجم‌دهی برخی آثار جوانسازی ماندگار را در نواحی تزریق ایجاد کند اما در کل اعمال زیبایی تزریق فیلر؛ چه با ژل باشد چه با چربی اثری موقت و حداکثر 2 ساله دارد.

 

3. پرکننده‌های لب برای همه مناسب نیستند

از ‌نظر عملی و کاربردی ممکن است که پرکننده‌های لب برای همه افراد مناسب نباشند. درواقع، باید در سطح جهان یک ارزیابی سراسری روی چهره افراد انجام شود تا میزان سازگاری پرکننده‌های لب میان افراد مختلف دقیقا مورد بررسی قرار بگیرد.

قرار نیست نتیجه حاصل از تزریق پرکننده لب با تصور ایده‌آلی که در ذهن فرد مراجعه‌کننده وجود دارد، دقیقا منطبق باشد. بنابراین، نتایج نهایی باید براساس انتظارات واقع‌بینانه در نظر گرفته شوند. از منظر سلامت عمومی، پرکننده‌های لب نباید برای افرادی که مبتلا به هرپس دهانی یا تبخال فعال هستند، مورد استفاده قرار بگیرند. در ضمن، باید هنگام تزریق پرکننده لب برای افرادی که مبتلا به اختلالات لخته شدن خون، بیماری دیابت و لوپوس هستند، کاملا احتیاط کرد.

 

بیشتر بخوانید: هر آنچه که باید درباره تزریق ژل به لب بدانید

 

4. آماده‌سازی و اقدامات مقدماتی، نقش کلیدی دارند

شما باید قبل از تزریق پرکننده لب، درباره لزوم استفاده یا منع استفاده از داروهای تجویزی مختلف یا انواع مکمل‌ها با متخصص صحبت کنید. مواردی که در ادامه نام برده می‌شوند، نباید قبل از تزریق پرکننده لب استفاده شده باشند؛ داروهای ضدالتهابی غیراستروییدی -مثل آسپیرین و ایبوپروفن- ویتامینE، روغن ماهی، جینسینگ و گیاه دارویی جینگو بیلوبا. این عناصر می‌توانند خون را رقیق کنند و احتمال ایجاد کبودی یا خونریزی را در لب‌ها افزایش دهند. البته استفاده از داروهای ضددرد مانند پاراستامول یا کدیین خطری ندارد و قاعدتا نباید باعث بروز هیچ گونه مشکلی شود.

 

5. تزریق پرکننده لب نباید بیش از حد دردناک باشد

مواد پرکننده لب می‌توانند با استفاده از سوزن‌های مختلفی تزریق شوند و انتخاب روش تزریق اساسا به تخصص پزشک و تصمیم‌گیری‌های تخصصی او بستگی دارد.

برخی از متخصصان قبل از تزریق پرکننده لب، از کرم بی‌حس‌کننده در محل تزریق استفاده می‌کنند و اجازه می‌دهند این کرم حدود 20 دقیقه روی محل مورد نظر باقی بماند. روش دیگر، استفاده از یخ برای بی‌حسی موقت لب‌هاست. این روش، به ‌جای احساس درد، فقط نوعی احساس ناراحتی در فرد ایجاد می‌کند و در زمان تزریق پرکننده لب فقط حس سوزش به ‌جا می‌گذارد. علاوه بر این، بسیاری از پرکننده‌های لب حاوی مواد بی‌حسی موضعی هستند. بنابراین، همین‌که عمل تزریق شروع می‌شود، احساس درد هم کاهش می‌یابد.

 

6. وقت تعیین‌شده برای تزریق را با دقت انتخاب کنید

هیچ‌وقت پرکننده لب را دقیقا قبل از رویدادهای اجتماعی مختلف مانند مراسم عروسی یا میهمانی تزریق نکنید. هر چقدر هم که پزشک شما حرفه‌ای باشد و از هر روشی هم که استفاده کند، باز هم نمی‌توان وجود کمی تورم و حتی کبودی را بعد از تزریق پرکننده لب منتفی دانست. البته این حالت‌ها معمولا خیلی سریع و با گذشت چند روز از بین می‌روند، اما همچنان لب‌ها برای استراحت و بازیابی خودشان به زمان نیاز دارند.

باید توجه داشت که در موارد نادر، اسید هیالورونیک می‌تواند باعث ایجاد واکنش در محل تزریق شود. این نوع واکنش‌ها می‌توانند برای 1 تا 2 هفته ادامه پیدا کنند.

 

7. نتایج حاصل از تزریق پرکننده لب می‌توانند برگشت‌پذیر باشند

اگر بعد از مدتی به این نتیجه رسیدید که پرکننده لب اصلا برای شما مناسب نیست، امکان خارج کردن اسید هیالورونیک با استفاده از نوعی آنزیم وجود دارد. تزریق ماده‌ای خاص به ‌نام هیالورونیداز در قسمت لب‌ها، عناصر پرکننده لب را از لب‌ها خارج می‌کند و لب‌ها را به حالت عادی خودشان برمی‌گرداند. البته این کار را هم باید جراح پلاستیک یا متخصصان پوست آموزش‌دیده در این زمینه انجام دهند.

مهم‌ترین مشکل در صورت انجام کار توسط فرد غیرمتخصص و بی‌تجربه، تزریق چربی به‌شکل غیرقرینه است. متاسفانه امکان برداشت چربی از موضع تزریق‌شده وجود ندارد و اگر حالت غیرقرینه ایجاد شود، فقط می‌توان دوباره چربی را از محل دیگری برداشت و با تزریق مجدد، نقص را تا حدودی اصلاح کرد. رعایت نکردن اصول بهداشتی نیز خطر عفونت را بالا می‌برد. تغییر شکل و بدحالتی در موضع تزریق چربی نیز عارضه‌ شایع مراجعه به مراکز غیرتخصصی خواهد بود./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات