برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

لیمو ترش در خدمت پوست، مو و زیبایی

لیمو ترش در خدمت پوست، مو و زیبایی لیموترش آثار مثبت متعددی برای بدن دارد؛ به هضم غذا کمک می‌کند، اسیدیته بدن را کنترل می‌کند، بوی نامطبوع بدن را کاهش می‌دهد و سیستم ایمنی را تقویت می‌کند، اما شاید نمی‌دانستید که محافظت در برابر عفونت، تنظیم فشار خون و تاثیر مثبت بر مو، پوست و ناخن هم از خواص این ماده غذایی است.
لیموترش آثار مثبت متعددی برای بدن دارد؛ به هضم غذا کمک می‌کند، اسیدیته بدن را کنترل می‌کند، بوی نامطبوع بدن را کاهش می‌دهد و سیستم ایمنی را تقویت می‌کند، اما شاید نمی‌دانستید که محافظت در برابر عفونت، تنظیم فشار خون و تاثیر مثبت بر مو، پوست و ناخن هم از خواص این ماده غذایی است.
به گزارش «بهپو»، میزان بالای ویتامینC، کلسیم، منیزیم و پتاسیم موجود در این میوه موجب تغذیه پوست، مو و ناخن می‌شود.
 

مقابله لیمو با استریا

خاصیت اسیدی خفیف لیمو کمک می‌کند رشد سلول‌های جدید پوست تقویت شود و خطوط بارداری پوست به مرور محو شوند.
نحوه مصرف: یک برش لیمو تازه را با حرکات دایره‌ای روی علایم کشش پوست بزنید سپس 5 دقیقه اجازه دهید اثر کند. سرانجام با آب گرم آبکشی کنید. این کار را روزانه 1 تا 2 بار تکرار کنید.

 

مقابله لیمو با شوره سر

آبلیمو برای رفع شوره سر کمک‌کننده است و خارش پوست سر را کاهش می‌دهد. آبلیمو میزان pH پوست سر را متعادل می‌کند. خاصیت ضدقارچ و ضدباکتری لیمو، با عفونت پوست سر مبارزه می‌کند.
نحوه مصرف: 2 لیموی تازه را آب بگیرید و در 1 لیوان آب بریزید و موها را بعد از شامپو و شستشو با این محلول رقیق آبکشی کنید. 5 دقیقه اجازه دهید تا اثر کند بعد موها را با آب تمیز آبکشی کنید. این کار 1 تا 2 بار در هفته توصیه می‌شود.

 

مقابله لیمو با ترک‌ پا

لیمو از روند بهبود پوست حمایت می‌کند. خاصیت اسیدی لیمو کمک می‌کند تا سلول‌های مرده و خشک پوست جدا شوند. بنابراین پاها نرم و انعطاف‌پذیر می‌شوند.
نحوه مصرف: نصف آبلیموی تازه را در لگنی بریزید و آب گرم به آن اضافه کنید. پاها را10 تا 15 دقیقه در این محلول قرار دهید تا خیس بخورد سپس با یک برس نرم پاشنه‌ها را اسکراب کنید.

 

مقابله لیمو با شکنندگی ناخن

لیمو کمک می‌کند ناخن‌های شکننده تقویت شوند. ویتامین Cو فولیک اسید موجود در لیمو رشد ناخن‌ها را تسریع می‌کند و خاصیت سفیدکنندگی لیمو باعث سفید شدن ناخن‌ها می‌شود. قبل از خواب ناخن‌ها را در آب لیموی تازه به مدت 5 تا 10 دقیقه قرار دهید سپس با آب گرم بشویید و خشک کنید. بعد ناخن‌ها را با روغن نارگیل یا روغن زیتون چرب کنید. تمام شب دستکش پنبه‌ای بپوشید تا ناخن‌ها حفاظت شوند. هر روز تا چند هفته این برنامه را تکرار کنید.
 

مقابله لیمو با خشکی لب‌

لیمو فرآیند درمان لب‌های ترک‌خورده را بهبود می‌بخشد و کمک می‌کند سلول‌های مرده پوست جدا شوند؛ لب‌ها را پیلینگ می‌کند و حس نرمی و لطافت به آنها می‌بخشد.
نصف لیموی تازه به لب‌ها بزنید سپس لب‌ها را با آب گرم آبکشی و با یک پد خشک کنید بعد با روغن نارگیل چرب کنید. این کار را هر روز تکرار کنید.

 

مقابله لیمو با زردی دندان

خاصیت سفیدکنندگی لیمو کمک می‌کند دندان‌های زرد روشن شوند.
نحوه مصرف: پوست لیموی تازه را روی دندان‌ها بزنید و اجازه دهید مواد تشکیل‌دهنده لیمو 5 دقیقه روی دندان‌ها بماند سپس دهان را با آب گرم آبکشی کنید. این کار را یک‌بار در روز انجام دهید.

 

مقابله لیمو با زخم و آکنه

اسید اسکوربیک موجود در لیمو به‌عنوان یک ماده قابض طبیعی عمل و به درمان آکنه کمک می‌کند. ویتامین Cموجود در لیمو رشد بافت سالم پوست را بهبود می‌بخشد و اثر جای آکنه و زخم را کاهش می‌دهد. لیمو دارای خاصیت ضدباکتری است که باکتری‌های عامل آکنه را می‌کشد.
نحوه مصرف: منطقه آسیب‌دیده را با یک تکه لیموی تازه مالش دهید و بعد از 5 دقیقه، پوست را با آب سرد آبکشی کنید. تکرار این کار2 بار در روز تا زمانی که آکنه ناپدید شود، توصیه می‌شود.
روش دیگر: نصف قاشق چایخوری آبلیمو و نصف قاشق چایخوری گلاب را با هم ترکیب کنید. یک پنبه توپی را به محلول آغشته کنید و روی نقطه مورد نظر به مدت 15 دقیقه قرار دهید تا اثر کند سپس با آب سرد آبکشی کنید.

 

مقابله لیمو با پیری پوست

ویتامین C موجود در لیمو تولید کلاژن را در بدن افزایش می‌دهد. کلاژن قابلیت ارتجاعی پوست را بهبود می‌بخشد و ظاهری جوان ایجاد می‌کند. ویتامین C هم به‌عنوان یک آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند و پوست را از آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. خواص قابض لیمو کمک می‌کند که پوست سفت شود و از بروز علایم پیری زودهنگام مانند چین و چروک و خطوط ریز جلوگیری می‌شود.
نحوه مصرف: مقداری عسل را روی یک برش لیمو قرار دهید و به آرامی صورت، گردن، دست و پا را مالش دهید. اجازه دهید لیمو 10 دقیقه اثر کند سپس با آب گرم آبکشی کنید. علاوه بر این، می‌توانید 2بار در روز نیمی از یک لیموی تازه را در یک لیوان آب گرم فشرده، مخلوط و مصرف کنید.

 

مقابله لیمو با کک و مک

به گزارش «بهپو» به نقل از «هفته نامه سلامت»، روشن‌کنندگی و سفیدکنندگی آبلیمو کمک می‌کند کک و مک روشن شود و از بین برود.
نحوه مصرف: آب 1 لیمو تازه را با 1 قاشق غذاخوری ماست و کمی عسل ترکیب کنید و خمیرحاصل را روی منطقه کک و مک قرار دهید تا خشک شود سپس با آب سرد آبکشی کنید. روزانه 1 بار تکرار کنید تا نتیجه مطلوب به دست آید.
توجه: این نحوه مصرف همچنین می‌تواند برای روشن کردن تیرگی آرنج یا زانو هم استفاده شود.
 

7 نکته لیمویی

1- اگر به لیمو حساسیت دارید نباید از آن استفاده کنید.
2- برای پوست‌های بسیار حساس، لیمو باید قبل از استفاده، با آب رقیق شود.
3-  به‌دلیل خاصیت قابض لیمو، پوست ممکن است بعد از استفاده خشک شود. پس بعد از استفاده، پوست را با روغن نارگیل یا کرم مرطوب‌کننده چرب کنید.
4- اگر پوست بعد از استفاده از لیمو دچار سوزش شد دیگر نباید از لیمو استفاده شود یا حتما باید به شکل رقیق‌شده مورد استفاده قرار گیرد.
5- آب لیمو نباید در چشم یا روی پلک بریزد.
6- آب لیمو پوست و مو را به نور خورشید حساس‌تر می‌کند پس، بعد از استفاده از آن باید از قرار گرفتن در معرض نور خورشید اجتناب کرد.
7- همیشه باید از لیموی تازه استفاده شود. پس از آبکشی خشک و با روغن نارگیل چرب کنید. این کار 2 تا 3 بار در هفته توصیه می‌شود./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات