برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

چای سبز، حریف قدری برای سرطان ریه

چای سبز، حریف قدری برای سرطان ریه دانشمندان دریافته‌اند که نانوذرات ساخته شده از برگ چای سبز می تواند سلاح قدرتمندی در مبارزه با سلول های سرطانی ریه باشد.
دانشمندان دریافته‌اند که نانوذرات ساخته شده از برگ چای سبز می تواند سلاح قدرتمندی در مبارزه با سلول های سرطانی ریه باشد.
به گزارش «بهپو»، تحقیقات جدید دانشگاه «سوآنسی» راه جدیدی را برای برداشت مزایای پزشکی بیشتر از چای پیدا کرده است. محققان این دانشگاه با ساخت نقاط کوانتومی از برگ چای از آنها برای کاهش رشد سلول‌های سرطانی ریه استفاده کردند.
نقاط کوانتومی ذرات نیمه‌رسانای بسیار کوچک هستند و خواص الکتریکی و نوری عجیب و غریبی مانند توانایی فلورسنس –تابناکی- در رنگ‌های مختلف یا کمک به واکنش های شیمیایی خاص را از خود نشان می‌دهند. از آنها همچنین برای درمان سرطان، مبارزه با مقاومت آنتی‌بیوتیکی و تبدیل کربن دی‌اکسید به سوخت مایع استفاده می‌شود.
مشکل این است که ساخت آنها یک روند پر هزینه و پیچیده است و مواد نهایی می‌تواند سمی باشد. بنابراین محققان دانشگاه سوآنسی همراه با محققان دانشگاه «باراتیار» و کالج فناوری «رانگاسامی»  برای ساخت نقاط کوانتومی از برگ‌های چای همکاری کردند.
«سوداگار پیچایموتو»، پژوهشگر ارشد این پروژه می‌گوید: «چیزی که موجب تعجب تیم شد این بود که این نانوذرات نه تنها باعث شدند تا تومورها نورانی و قابل تشخیص شوند، بلکه به نابودی آنها نیز کمک کردند.»
محققان مشاهده کردند که نقاط کوانتومی به سلول‌های سرطانی نفوذ کرده و تا 80 درصد از آنها را ازبین بردند.
پیچایموتو گفت: شگفتی واقعی این بود که این نقاط به طور فعال رشد سلول‌های سرطانی ریه را متوقف می‌کنند. ما انتظار این را نداشتیم.  بنابراین نقاط کوانتومی یک راه بسیار امیدوارکننده برای کشف روش‌های جدید درمان سرطان است.
آن ها همچنین امکان توسعه برنامه‌های کاربردی دیگری را در رنگ ضد میکروبی که در گریم سینماگران یا کرم‌های ضد آفتاب استفاده می‌شود، دارند. پژوهشگران در آینده قصد دارند تکنیک تولید را افزایش دهند و همچنان جنبه‌های کاربردی دیگر این نقاط کوانتومی مشتق از برگ چای را مطالعه کنند.
به گزارش «بهپو» به نقل از «گیزمگ»، پیچایموتو می‌گوید: با این کشف هیجان‌انگیز، گام بعدی افزایش قدرت عملیاتی ما است. امیدوارم با کمک همکاران دیگر این امر محقق شود. ما می‌خواهیم نقش عصاره برگ چای را در تصویربرداری سلول‌های سرطانی و رابط بین نقاط کوانتومی و سلول‌های سرطانی بررسی کنیم. ما می‌خواهیم یک «کارخانه کوانتومی» ایجاد کنیم که به ما این امکان را می‌دهد تا روش‌های بیشتری را مورد استفاده قرار دهیم./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات