برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

چه بیماری هایی باعث آسیب کلیوی می شوند؟

چه بیماری هایی باعث آسیب کلیوی می شوند؟ عوارض برخی بیماری ها بر عملکرد صحیح کلیه تاثیر گذاشته و باعث بیماری مزمن کلیوی می شوند؛ مثل دیابت. اگر صدمات آنچنان زیاد شود که کلیه از کار بیفتد، نارسایی کلیه یا مرحله آخر بیماری کلیه اتفاق می افتد. درمان این عارضه معمولا دیالیز یا پیوند کلیه خواهد بود.
بیماری مزمن کلیوی که به آن نارسایی کلیوی مزمن نیز می گویند وضعیتی است که کلیه نمی تواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد. کلیه وظیفه تصفیه مواد زائد و مایعات اضافه از خون و دفع آن به صورت ادرار را بر عهده دارد. در مراحل پیشرفته بیماری مزمن کلیوی حجم خطرناکی از مایعات، الکترولیت ها و مواد زائد در بدن جمع می شود.
عوارض برخی بیماری ها بر عملکرد صحیح کلیه تاثیر گذاشته و باعث بیماری مزمن کلیوی می شوند؛ مثل دیابت. اگر صدمات آنچنان زیاد شود که کلیه از کار بیفتد، نارسایی کلیه یا مرحله آخر بیماری کلیه اتفاق می افتد. درمان این عارضه معمولا دیالیز یا پیوند کلیه خواهد بود. در دیالیز یک دستگاه کار کلیه را انجام می دهد و در پیوند کلیه، فرد یک کلیه سالم از یک اهدا کننده دریافت می کند.

 

دیابت

دیابت یکی از بیماری هایی است که ممکن است باعث نارسایی کلیه ها شود؛ در نتیجه عروق خونی و فیلترهای کلیه آسیب دیده و تصفیه خون برای آنها مشکل خواهد شد. در این وضعیت بدن بیش از حد نرمال نمک و آب نگه می دارد و ضایعات زیادی در بدن باقی می ماند. در نتیجه، آسیب عصبیِ ناشی از این بیماری منجر به برگشت ادرار شده و در اثر فشار یا عفونت، کلیه ها آسیب می بینند.

بیشتر بخوانید: اطلاعات خود درباره دیابت را بسنجید


فشار خون بالا

اگر شدت جریان خون در بدن بالا باشد، ممکن است باعث کشیدگی، زخم یا ضعیف شدن رگ های خونی شود. از جمله این رگ ها می توان به عروق داخل کلیه اشاره کرد. فشار خون بالا باعث می شود دفع ضایعات به درستی صورت نگیرد و در نتیجه مایع اضافی موجود در خون باعث افزایش بیشتر فشار خون شود، این وضعیت منجر به ایجاد یک چرخه خطرناک می گردد. این عارضه با دارو و اعمال تغییر در رژیم غذایی، عادات ورزشی و مدیریت استرس درمان می شود.

بیشتر بخوانید: چند راه ساده و کاربردی برای کاهش فشار خون


 

کلسترول بالا

اگر کلسترول بد در شما خیلی بالا باشد، این کلسترول در عروقی که خون را به کلیه وارد و از آن خارج می کنند تجمع پیدا کرده و روی عملکرد صحیح آنها تاثیر می گذارد. علاوه بر این احتمال فشار خون بالا و دیابت را افزایش می دهد. آزمایش خون به شما می گوید که سطح کلسترولتان بالاست یا خیر.

بیشتر بخوانید: چگونه کلسترول خوب را بالا ببریم؟

 

لوپوس


در بیماری لوپوس، سیستم ایمنی به برخی از قسمت های بدن حمله می کند، وقتی این حمله به کلیه صورت می گیرد نام آن نفریت لوپوسی می باشد. این بیماری منجر به التهاب و زخم عروق خونی کوچکی می شود که ضایعات را تصفیه و از کلیه خارج می کنند. همچنین گاهی عروق خونی وارد شونده به کلیه را درگیر می کنند. داروها برای درمان این عارضه متنوع است: برخی از آن ها روی سیستم ایمنی اثر می کنند و بقیه به کنترل فشار خون یا خلاصی از تورم و آب اضافی کمک می نمایند.

بیشتر بخوانید: 25 نکته مفید و کاربردی در مورد بیماری لوپوس

 

بی اشتهایی عصبی

مبتلایان به بی اشتهایی عصبی دچار تصورات غیر واقعی از سایز بدن خود هستند و به منظور رسیدن به وزن ایده آل، کمتر از نیاز بدن خود غذا می خورند (و معمولا 15 درصد کمتر از وزنی هستند که باید باشند). این مسئله منجر به کاهش آب و نمک در بدن شده و بیماری مزمن کلیوی ایجاد می کند که در نهایت به نارسایی کلیوی ختم می شود. این وضعیت بخصوص بیشتر در آن دسته از مبتلایان به بی اشتهایی عصبی که زیاد می خورند و سپس با استفراغ کردن یا مصرف ملین، کالری های دریافتی را دفع می کنند دیده می شود.
 

میلومای چندگانه یا مولتیپل میلوما

این نوع از سرطان به گلبول های سفید حمله می کند (پلاسما)، گلبول های سفید در مقابله با عفونت ایفای نقش می کنند. سلول های سرطانی در مغز استخوان تجمع پیدا می کنند، در آن جا بر گلبول های سالم غلبه کرده و پروتئین های غیر عادی ایجاد می کنند که منجر به مشکلات کلیوی می شود. بیش از نیمی از مبتلایان به میلومای چند گانه دچار مشکلات کلیوی هستند.
 

سندرم همولیتیک اورمیک

چنانچه گلبول های آسیب دیده قرمز خون، سیستم فیلتر کلیه ها را مسدود کنند سندرم همولیتیک اورمیک اتفاق می افتد. این سندرم نهایتا می تواند باعث نارسایی کلیوی شود. اگر فردی 5 تا 10 روز مبتلا به اسهالی باشد که غالبا در نتیجه عفونت هایی مثل باکتری ای کُلی یا داروهای خاصی است، این عارضه پیش می آید. اگر این سندروم به سرعت تحت درمان قرار بگیرد، در اغلب مواقع کاملا درمان می شود. اگر دچار اسهالِ چند روزه هستید و ادرار نمی کنید و بسیار خسته اید به پزشک مراجعه کنید. همچنین ممکن است خونریزی های غیر عادی یا کبودی های بدون دلیل را مشاهده کنید.
 

واسکولیت آنتی بادی سیتوپلاسمیک ضد نوتروفیل (ANCA)

این واسکولیت زمانی بروز می کند که پادتن های بدن فرد (که معمولا با میکروب ها مبارزه می کنند) به عروق خونی کوچک داخل کلیه و دیگر اندام ها حمله ور شوند. وجود خون و پروتئین در ادرار از عوارض این واسکولیت است. بیمار ممکن است علائمی چون تب، بدن درد، درد مفاصل و ماهیچه و ادرار قهوه ای رنگ به رنگ چای را مشاهده کند.
 

احتباس ادرار

اگر نمی توانید ادرار کنید، به این معنی است که ادرار شما دچار احتباس و انسداد شده است. این مسئله به کلیه ها آسیب می زند. این عارضه منجر به فشار به کلیه ها شده و عفونت کلیه و بقیه بخش های بدن را به همراه می آورد. بزرگ شدن پروستات، سرطان پروستات، سنگ کلیه، سرطان مثانه، لخته های خون در دستگاه ادراری و سرطان کولن از جمله عوارض احتباس ادرار می باشند. اگر خیلی کمتر یا خیلی بیشتر از حد معمول ادرار می کنید و یا خون در ادرار مشاهده می کنید، حتما به پزشک مراجعه کنید.
 

لخته خون

بیماری های زیادی وجود دارد که باعث لخته شدن خون می شود اما پورپورای ترومبوسیتوپنیک ترومبوتیک از جمله اختلالات خونی است که عموما با مشکلات کلیوی در ارتباط است. در این عارضه لخته خون در عروق ریز خونی ایجاد شده و ممکن است حتی به قلب و مغز آسیب بزنند. علائم این عارضه تب، خونریزی بینی یا لثه، اسهال، درد قفسه سینه، گیجی، سر درد، کبودی و احساس خستگی شدید است. پورپورای ترومبوسیتوپنیک ترومبوتیک اگر به سرعت درمان نشود خطرناک خواهد بود، بنابراین اگر هر کدام از نشانه های بالا را داشتید به پزشک مراجعه کنید.
 

اسکلرودرمی

اسکلرودرمی مجموعه ای از بیماری های نادر است که پوست و بافت های همبند شما را سفت و سخت می کند. همچنین ممکن است به بقیه اعضا مثل عروق خونی و اندام ها صدمه بزند. اگر این عارضه به کلیه ها آسیب بزند و آنها نتوانند به روال عادی به کار خود ادامه دهند، منجر به دفع پروتئین در ادرار خواهد شد. علاوه بر این منجر به افزایش ناگهانی فشار خون می شود که به سرعت نارسایی کلیوی به همراه می آورد.

بیشتر بخوانید: ورزش های درمانی برای بیماران اسکلرودرمی


بیماری کلیه پلی کیستیک

کلیه پلی کیستیک منجر به رشد کیست (ضایعات کوچکی که اغلب پر از مایع هستند) در داخل کلیه می شود. این مسئله موجب می شود کلیه ها بزرگ تر از حد معمول شوند و به بافت آن ها آسیب وارد شود. این عارضه یک بیماری ژنتیکی است که از یکی از والدین به فرزند قابل انتقال است. اگر به موقع تشخیص داده نشود و تحت کنترل در نیاید، منجر به بیماری مزمن کلیوی و نهایتا مرحله آخر بیماری کلیوی خواهد شد./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات