برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

آرتروز شایع ترین بیماری در بین زنان و مردان است

آرتروز شایع ترین بیماری در بین زنان و مردان است آرتروز یا سائیدگی مفاصل در تمام دنیا شایع ترین بیماری مفصلی در بین زنان و مردان به شمار می رود.

رئیس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران گفت: آرتروز یا سائیدگی مفاصل در تمام دنیا شایع ترین بیماری مفصلی در بین زنان و مردان به شمار می رود.

به گزارش انجمن طب فیزیکی ایران، دکتر سیدمنصور رایگانی اظهار کرد: آرتروز بیماری است که در بسیاری موارد علائم آن به وسیله رادیولوژی و عکسبرداری مشخص می شود اما برای بیمار علائم خاصی ایجاد نمی کند.
وی افزود: آرتروز، زمانی جدی می شود و نیاز به درمان پیدا می کند که برای بیمارعلائم بالینی ایجاد کرده باشد.
رایگانی شایع ترین علائم بالینی آرتروز را درد مفاصل عنوان کرد و گفت: دردی که عمدتا در هنگام حرکت مفصل ایجاد می شود، نشان دهنده بروز آرتروز است.
رئیس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران افزود: پس از درد، انحراف مفاصل و ایجاد محدودیت های حرکتی برای بیمار جزء شایع ترین علائم آرتروز به شمار می رود.
وی تاکید کرد: دردهایی که در آرتروز ایجاد می شود، معمولا در هنگام حرکت مفاصل بروز می کند؛ بنابراین اگر مفاصل در هنگام استراحت نیز دردناک باشند و این درد همراه با قرمزی و تورم و گرما باشد، ممکن است دلیل آن درگیری های خاص مفصلی مانند رماتیسم یا عفونت باشد که نیاز به درمان سریع دارد.
رایگانی با بیان اینکه هر دردی در مفاصل، ستون فقرات و اندام ها به معنای آرتروز نیست، افزود: معمولا مفاصل زانو، لگن، بند انتهایی انگشتان دست، شست پا، مفاصل ستون فقرات، و سوراخ های بین مهره ها در گردن و کمر در آرتروز درگیر می شوند.
وی تصریح کرد: اگر ستون فقرات گردن یا کمر مبتلا به آرتروز شوند، علائم آن به صورت دردهای گردنی که به دست و یا دردهای کمری که به پاها انتشار می یابند، خود را نشان می دهند.
رایگانی اضافه کرد: این نوع از آرتروز را تحت عنوان تنگی کانال کمر یا گردن می نامند که در موارد شدید نیاز به اعمال جراحی دارد.
وی خاطرنشان کرد: مفاصلی مانند مچ دست، بندهای میانی دست، مفصل مچ پا و مفصل شانه و آرنج معمولا در آرتروز کمتر درگیر می شوند مگر اینکه نوع آرتروز، آرتروز ثانویه باشد که در اثر ضربه یا عفونت رخ داده باشد.
رئیس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران در مورد روش های درمانی آرتروز گفت: رایج ترین روش درمان آرتروز که به بیماران توصیه می شود، شامل کاهش وزن اضافی و محدود کردن فعالیت های بدنی مانند بالا و پائین رفتن از سطوح شیب دار و تعدیل فعالیت های شغلی است.
رایگانی افزود: قدم بعدی در درمان آرتروز تجویز درمان های ساده و موضعی مانند انجام برخی حرکات ورزشی و مصرف مسکن های ساده مانند استامینوفن است.
وی ادامه داد: در مرحله بعد داروهای خوراکی قوی تر تجویز و در صورت موثر نبودن از انواع تزریقات داخل مفصلی که رایج ترین آن تزریق کورتون است، استفاده می شود.
رئیس نوزدهمین کنگره سالانه انجمن طب فیزیکی و توانبخشی با اعلام برگزاری این کنگره در روزهای 14 تا 16 بهمن ماه در هتل المپیک تهران، اظهار کرد: این کنگره به همت این انجمن و با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی و علوم بهزیستی، شورای اسلامی شهر تهران و پژوهشکده پزشکی و مهندسی جانبازان برگزار می شود.
رایگانی به حضور مهمانان خارجی در این کنگره اشاره کرد و افزود: مهمانانی از هشت کشور ازجمله سوئد، مالزی، فرانسه، آلمان، کره و آمریکا در این کنگره حضور می یابند و به ایراد سخنرانی می پردازند.

 

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات