برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

چرا بعضی از افراد در مقایسه با افراد دیگر خوشحال‌تر هستند؟

چرا بعضی از افراد در مقایسه با افراد دیگر خوشحال‌تر هستند؟ چرا بعضی از افراد در مقایسه با افراد دیگر خوشحال‌تر هستند؟ این رازی است که حتی دانشمندان نیز قادر به درک کامل آن نیستند و علم قادر به پاسخگویی بخش اعظمی از این راز نیست. تحقیقات انجام‌گرفته نشان می‌دهند که با اتخاذ رفتارها و عادت‌های افراد خوشحال می‌توانیم باعث خوشحالی بیشتر خود شویم.
چرا بعضی از افراد در مقایسه با افراد دیگر خوشحال‌تر هستند؟ این رازی است که حتی دانشمندان نیز قادر به درک کامل آن نیستند و علم قادر به پاسخگویی بخش اعظمی از این راز نیست. دکتر سونجا لیوبومیرسکی، استاد روانشناسی دانشگاه کالیفرنیا، می‌گوید: «تحقیقات انجام‌گرفته نشان می‌دهند که با اتخاذ رفتارها و عادت‌های افراد خوشحال می‌توانیم باعث خوشحالی بیشتر خود شویم.» علاوه بر این، او خاطرنشان می‌کند که برای خوشحال کردن خود باید راهکاری را برگزینیم که مطابق شخصیت، اهداف و امکانات ما است. با توجه به مطالبی که در بالا بیان شد در ادامه این نوشته به مهم‌ترین رفتارها و عادت‌های افراد خوشحال اشاره می‌کنیم که راز خوشحالی بیشتر آنهاست.

نگاه مثبت به خود و زندگی: دکتر لیوبومیرسکی می‌گوید: «افراد خوشحال در مقایسه با افراد غمگین معمولاً سعی می‌کنند خودشان را بپذیرند و به جهان اطراف خود نگاه مثبتی داشته باشند.» به این معنا که افراد خوشحال نگاه خوش‌بینانه‌ای به آینده دارند. برای داشتن چنین دیدی می‌توانید آرزوهای آینده خود، اهداف اصلی و اهداف خرد خود را روی کاغذی بنویسید و در جهت رسیدن به آن تلاش کنید. علاوه بر این، سعی کنید که تفکرات منفی روی شما تسلط نداشته باشند و این تفکرات منفی خود را با تفکرات مثبت جایگزین کنید و دید مثبت‌تری به خود و زندگی داشته باشید.

تقویت روابط: روابط دوستانه و خانوادگی نه‌تنها باعث خوشحالی بیشتر شما می‌شوند، بلکه این روابط قوی و حمایتی باعث افزایش طول عمر شما نیز می‌شوند. سعی کنید که برای عزیزان خود و همچنین برای شناخت افراد موردعلاقه‌تان وقت بگذارید، با خوشحالی خود در موفقیت‌های دیگران سهیم شوید، برای افراد زندگی‌تان ارزش قائل شوید و برای اهداف دوستان و اعضای خانواده یا دوستان خود، کاری انجام دهید.

فعالیت جسمی منظم: با انجام تمرینات منظم می‌توانید باعث خوشحالی بیشتر خود شوید. تمرین یا فعالیت فیزیکی یکی از روش‌های اثبات‌شده برای کاهش یا مدیریت هیجان‌های منفی است. علاوه بر این، وقتی‌که در تمرین‌های گروهی شرکت می‌کنید خوشحالی شما بیشتر می‌شود، چون این تمرین گروهی شمارا مجبور می‌سازد که با دیگر اعضای گروه رابطه برقرار کنید.

اظهار قدردانی: برای افرادی که دوستشان دارید یادداشت‌ها یا نامه‌های قدردانی بنویسید. این نامه‌ها و یادداشت‌ها باید از صمیم قلب و نه به‌اجبار باشند. قدردانی یک نوشداروی قوی برای خشم و تندی است. نوشتن یک نامه تشکرآمیز برای کسی که دوستش دارید باعث خوشحالی بیشتر شما می‌شود، حتی اگر امکان فرستادن این نامه برای فرد موردنظر وجود نداشته باشد. علاوه بر این، اگر قدردان و شکرگزار هدایای کوچک و بزرگ زندگی‌تان باشید، پای در مسیر خوشحالی خواهید گذاشت. سعی کنید که هر هفته سه یا پنج مورد از چیزهای خوشایندی را که شکرگزار آن هستید روی کاغذ بنویسید.

کمک به دیگران: افراد خوشحال معمولاً اولین نفراتی هستند که دست خود را برای کمک کردن به‌سوی دیگران دراز می‌کنند. همین نیت کمک کردن به دیگران می‌تواند باعث احساس مثبت در فرد و درنتیجه خوشحالی بیشتر او شود. علاوه بر این، کمک به دیگران باعث تقویت روابط اجتماعی شما و درنتیجه پذیرش بهتر شما از سوی دیگران می‌شود. به یاد داشته باشید که برای کمک کردن به دیگران باید راه‌های مفیدی را انتخاب کنید که مناسب شخصیت و سبک زندگی شما هستند.

بخشیدن دیگران: بخشش یک موضوع سخت و کاملاً شخصی است. باوجوداین، افرادی که می‌بخشند از عزت‌نفس بالایی برخوردار هستند و در زندگی خود لذت و شادی بیشتری دارند. اگر برایتان سخت است که حضوراً شخصی را ببخشید می‌توانید نامه‌ای برای او بنویسید و بخشیدن خود را در نامه بیان دارید. صرف نوشتن نامه نیز می‌تواند باعث احساس مثبتی در شما شود و نیاز نیست که حتماً نامه را برای فرد ارسال کنید. علاوه بر این، می‌توانید تصور کنید که در صورت بخشیدن فرد چه تغییری در زندگی شما رخ خواهد داد. به‌طورکلی، زمانی که یک شخص را می‌بخشید و ذهنتان را از کینه و دشمنی به او خالی می‌کنید احساس مثبتی در شما شکل می‌گیرد که خوشحالی شمارا به همراه خواهد داشت.
لذت بردن از چیزهای کوچک و ناچیز: بعضی از افراد بر این تصور هستند که رویدادها یا چیزهای کوچک یا ناچیز زندگی تاثیری روی لذت و خوشحالی آن‌ها ندارند و تنها با رویدادهای بزرگ زندگی آن‌ها دستخوش تغییر می‌شود. اما لذت بردن از هر چیزی، چه کوچک چه بزرگ، باعث افزایش عزت‌نفس شما می‌شود و شما را در مقابل هیجان‌های منفی محافظت می‌کند و مانع از استرس می‌شود. به‌طورکلی، سعی کنید که در زندگی‌تان اوقات خوش گذشته را به یادآورید، از جزئیات کوچک زندگی روزانه خود لذت ببرید و لحظه‌های تلخ و شیرین زندگی را ارج بنهید.

تمرین معنوی: تمرین مذهبی یا معنوی به شما کمک خواهد کرد که زمان‌های سخت زندگی را سپری کنید و به روزهای خوب و بد زندگی معنا بدهید و راه رسیدن به خوشبختی را بیابید. با پیوستن به گروه‌های معنوی که عقاید مشابهی با شما دارند می‌توانید روابط اجتماعی خود را تقویت کنید و خوشحالی بیشتری را در زندگی خود تجربه کنید. دکتر لیوبومیرسکی پیشنهاد می‌کند که برای شروع تمرین معنوی می‌توانید در زندگی روزانه خود مراقبه را بگنجانید./
EveryDay Health

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات