برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

تفاوت آبمیوه و اسموتی چیست؟

تفاوت آبمیوه و اسموتی چیست؟ تفاوت بین اسموتی و آبمیوه چیست؟ باید آب میوه را گرفت یا آن را با دستگاهی مانند مخلوط کن تبدیل به یک نوشیدنی کرد؟
اصلا فرق بین آب میوه با اسموتی چیست؟ در دنیای میوه‌ها آبمیوه و اسموتی محبوبیت به شدت زیادی دارد. این محبوبیت از آب میوه فروشی‌ها کاملا پیداست. 
این مطلب به نقل از سایت فیدیلیو برای شما تهیه کرده ایم. 

اسموتی چیست؟

اسموتی نوشیدنی است که از ترکیب و مخلوط کردن تهیه می‌شود. این بدین معنی است که اجزای یک میوه شکسته می‌شود و به حالت یک نوشیدنی در می‌اید؛ نوشیدنی که بافت دارد و آبکی نیست. بافت میوه اندکی شکسته و نرم می‌شود اما از بین نمیرود و از نوشیدنی حذف نمی‌شود؛ پس بدن شما برای هضم اسموتی نیاز به انجام عملیاتی دارد تا بتواند به صورت کامل این نوشیدنی را در بدن حل کند. اما این تجزیه تحلیل شدید نیست و بدن خیلی فعالیت زیادی انجام نمی‌دهد.
اسموتی در واقع نوعی از نوشیدنی است که قابلیت تطبیق بیشتری دارد یعنی شما به راحتی می‌توانید اجزای آن را تغییر دهید و جابجا کنید و تنوع پذیرتر از آبمیوه هست. برای تهیه اسموتی دست باز است مثلا به راحتی می توان از گیاهان، سبزیجات، میوه‌ها، دانه و مغزها، ادویه ها و هر چیز دیگری که دوست دارید استفاده کنید.


چه تفاوتی بین ارزش غذایی آبمیوه و اسموتی وجود دارد؟

آبمیوه برای افرادی که گوارش فعال ندارد و کلا هضم انواع غذا و نوشیدنی برایشان سخت است بسیار مناسبه. این بخاطر آن است که حذف بافت  باعث آزاد شدن تمام مواد غذایی در بدن می‌شود بدون اینکه بدنتان برای هضم فعالیتی انجام دهد. آبمیوه برای سلامتی بسیار مفید هست.و شاید بتوان خیلی از مریضی‌ها را با آبِ بسیاری از میوه‌ها درمان کرد.
اسموتی یک نوشیدنی مقوی و بسیار عالی برای کسانی هست که از آن به عنوان یک وعده غذایی استفاده می‌کنند.همچنین یک وعده غذایی بسیار خوب برای بعد از ورزش هست؛ چون اسموتی به اندازه‌ای ملایم و مقوی هست که هم انرژی مورد نیاز بدنتان را تامین کند که ۱۵ دقیقه بعد احساس گرسنگی نکند وهم وزنتان را بالا نبرد. همچنین می‌توانید این نوشیدنی را طوری تهیه کنید که مقدار کالری از دست رفته و انرژی مورد نیاز بدن را تامین کند.
اسموتی از جمله نوشیدنی هایی است که به شما کمک می‌کند تا ولع قبل از گرسنگی شما را رفع کند یعنی باعث می‌شود تا گرسنگی زیاد باعث نشود تا به غذا حمله کنید چون انرژی بدن را تقریبا تامین می‌کند به اهستگی غذا را میل می‌کنید.

اسموتی بدلیل وجود فیبر در آن باعث می‌شود تا روده تمیز شود. این فیبرها کمک می‌کنند تا سموم راه خروج از بدن را بهتر پیدا کنند. 
اسموتی همچینن برای کسانی که تصمیم به شروع کردن رژیم غذایی خام گیاخواری دارند بسیار عالی است . چون نمی دانند از کجا شروع کنند این نوشیدنی این فرصت را بهشان می‌دهد تا با این رژیم به آرامی وقف پیدا کنند.
شما با روش مخلوط کردن و تهیه اسموتی می‌توانید نوشیدنی های بسیار لذیذ و خوش طعم و شیرین خلق و آن را تبدیل به یک غذای پر انرژی کنید.
 


چگونه آبمیوه و اسموتی تهیه کنیم؟

آبمیوه 

برای تهیه آبمیوه شما به یک آبمیوه گیری نیاز دارید. بخاطر داشته باشید که آبمیوه گیری باید دارای تیغه های تیز و دستگاه دارای سرعت بالا باشد. این موضوع اهمیت بسیار بالایی دارد زیرا باعث می‌شود تا ویتامین های ابِ میوه به خوبی حفظ شود. 
گرفتن آب میوه و گیاه سبز بسیار عالی ست زیرا بدن ما به انزیم های ضروری که در گیاهان سبز موجود است نیاز دارد. برخی از گیاهان سبز رنگ دیر هضم هستند و این باعث می‌شود که گرفتن آب آنها علاوه بر اینکه ویتامین های لازم را به بدن میرساند براحتی هضم هم شود.
گیاهان سبز رنگ  عصاره خیلی کمی در خود دارند و این باعث می‌شود تا زمان ابگیری کمی طولانی شود.
در ابگیری سعی کنید از میوه های تازه استفاده کنید. میوه های فصل بهترین گزینه برای ابگیری هستند. اگر خوردن آب میوه سرد برایتان مشکل است می‌توانید کمی آن‌ها را گرم کنید. این گرم کردن باعث تسکین درد گلو و دردهای شکمی و … می‌شود.

 

چطور مخلوط کنیم؟

پیشنهاد می‌شود که اگر تصمیم دارید که بصورت دائمی اسموتی درست کنید و آن را در رژیم غذایی خود بطور جدی قرار دهید؛ یک دستگاه مخلوط کن با سرعت بسیار بالا تهیه کنید. با مخلوط کن هایی با سرعت پایین زمان بیشتری صرف ترکیب و و خرد کردن مواد می‌شود و این موضوع فقط بحث سرعت و زمان نیست بلکه نتیجه کاملا متفاوت است. درواقع اجزای میوه بخوبی از هم باز نمی‌شود و نتیجه شبیه اسموتی‌های عالی که با دستگاه با سرعت بالا به دست می آید، نمی شود. سرعت پایین اکسیژن بیشتری را وارد اسموتی می‌کند که این درصد اکسیده شدن را بالا می‌برد، که این یعنی مواد مغذی و مفید کمتری را به بدنتان می‌رسانید. با مخلوط کردن با دستگاه با سرعت بالا حداقل شمارا از بابت اینکه کمترین اکسیده شدن را وارد اسموتی کرده اید یانه مطمئن می‌سازد و بهترین بافت ممکن را به شما می‌دهد. برای بهترین نتیجه با ضربات پی در پی مواد را ترکیب کنید.

از نوشیدن دائمی آبمیوه جلوگیری کنید

برای بدنتان به خصوص کبدتان بهتر است که در نوشیدن آبمیوه زیاده‌روی نکنید. میوه با تمام فیبرهای طبیعی اش برای بدن بهتر است، در غیر این اینصورت شکر موجود در میوه به سرعت وارد جریان خونتان می‌شود و کبد شما باید بیشتر از حد معمول کار کند تا این شکرها را تصفیه کند. بهتر است که نوشیدنی‌های غیر میوه‌ای یا در مقدار کم آب سیب بنوشید.

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات