برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

آب درمانی

آب درمانی آب درمانی در تعداد زیادی از بیماری ها به عنوان درمان مکمل مورد استفاده قرار می گیرد. آب به خاطر فیزیک منحصربفردی که دارد وزن بدن را تا یک سوم کاهش می دهد همچنین در صورتی که آب گرم باشد عضلات و مفاصل تسکین میابند.
آب درمانی در تعداد زیادی از بیماری ها به عنوان درمان مکمل مورد استفاده قرار می گیرد. آب به خاطر فیزیک منحصربفردی که دارد وزن بدن را تا یک سوم کاهش می دهد همچنین در صورتی که آب گرم باشد عضلات و مفاصل تسکین میابند.آب درمانی یعنی استفاده از آب جهت درمان برخی از عوارض بیماری ها مثل آرتریت یا بیماری های مختلف روماتیسمی.
به گزارش «بهپو»، آب درمانی با شنا کردن متفاوت می باشد. آب درمانی معمولا در آب  بین ۳۳ تا ۳۶ درجه سانتی گراد با انجام حرکات خاص ورزشی انجام می شود. آب درمانی در برخی از نقاط دنیا زیر نظر پزشک متخصص طب فیزیکی یا فیزیوتراپ اجام می شود و جزیی از برنامه درمانی بیمار جهت افزایش دامنه حرکت مفاصل یا افزایش قدرت عضلات و یا کاهش وزن با توجه به بیماری زمینه ای می باشد. البته بایستی توجه کرد آب درمانی با ورزش آیروبیک در آب متفاوت می باشد. آیروبیک در آب ورزشی حمراه با حرکات شدیدتر می باشد و آب درمانی بیشتر حرکات آرام و کنترل شده را در بر می گیرد.

آیا آب درمانی همان درمان با آب معدنی از چشمه آب گرم (چشمه درمانی) می باشد؟
چشمه درمانی  spa therapy بر مبنای این نظریه است که آب چشمه های معدنی حاوی موادی با خاصیت بهبود دهنده می باشد. البته در خیلی از کشورها آب درمانی در محل هایی که چشمه های آب گرم وجود دارد انجام می شود. در مورد تاثیر این چشمه های آب گرم بحث های زیادی وجود دارد برخی از محققان اظهار کرده اند که مواد معدنی باعث بهبود عوارض بیماران می شوند و برخی گفته اند که نوع آب مصرف شده تاثیری در بهبود ندارد. ولی با توجه به اینکه عارضه ای ایجاد نمی کند منعی وجود ندارد.

آب درمانی برای چه نوع بیماری های روماتیسمی استفاده می شود؟
آب درمانی صرف نظر از میزان تخریب مفاصل تقریبا برای همه نوع بیماری روماتیسمی مفید می باشد. بیشتر مواردی که پزشکان توصیه به آب درمانی می کنند پس از اعمال تعویض مفصل ، کمر درد، اسپوندیلیت آنکیلوزانت، آرتریت پسوریازیس، استئو آرتریت می باشد.البته در صورتی که از انواع دیگر بیماری های روماتیسمی رنج می برید امتحان کردن این روش درمانی بی ضرر می باشد.

 
بیشتر بخوانید: آب درمانی و حرکات ورزشی کمر در آب

 
آب درمانی چگونه به درمان کمک می نماید؟
آب درمانی از جهات مختلفی برای شما مفید می باشد:
- آب گرم به عضلات شما کمک می کند آرامش خود را بازیابند و با کاهش درد به شما کمک می کند که به راحتی ورزش کنید.
-آب باعث کاهش وزن شما تا یک سوم وزن واقعی می شود و کمک می کند فشار از روی مفاصل شما برداشته شود و شما به راحتی ورزش می کنید
-آب به عنوان یک وزنه عمل کرده و با فشار آوردن به عضلات خلاف جهت حرکت آنها باعث می شود عضلات شما فشار بیشتری را تحمل کرده و تقویت شوند.
 
 
بیشتر بخوانید: آب درمانی به چه کسانی توصیه می شود؟
 

آب درمانی چقدر موثر است؟
مطالعات محققان نشان داده است که آب درمانی تاثیر بسزایی در قدرت و تناسب اندام و تقویت عضلات بیماران با انواع مختلف آرتریت دارد. ورزش ها با توجه به وضعیت شما تنظیم می شود برای همین شما با هر وضعیتی می توانید از ورزش های آرام شروع کرده و به تدریج فشار را زیاد و زیادتر نمایید.
پشتوانه ای که به واسطه آب برای شما به وجود می آید ( کاهش وزن ) باعث به وجود آمدن این حس می شود که شما می توانید بیشتر از حد نرمال ورزش کنید، ولی ما پیشنهاد می کنیم که از ورزش بیش از حد توان پرهیز نمایید. همچنین ورزش و گرمای آب باعث خستگی مفرط در شما می شود که طبیعیست.
در آب درمانی نیازی به شنا کردن نیست، در قسمت کم عمق آب ( سطح آب تا سینه) به آرامی راه بروید و ورزش هایی که پزشک شما به شما پیشنهاد کرده است را انجام دهید.
 
 
بیشتر بخوانید: آب درمانی می تواند نتایج عمل جراحی جایگزینی زانو را بهبود بخشد
 

نکات قابل توصیه:
در صورتی که هر یک از علائم زیر را دارید قبل از انجام آب درمانی حتما با پزشک خود مشورت نمایید
- زخم یا جراحت بر روی پوست
- مشکلات گوارشی
- فشار خون بالا یا پایین
- مشکلات تنفسی
- مشکلات کلیوی ، دیالیزی
- مشکلات قلبی
- بی اختیاری در دفع ادرار
- سابقه جراحی سینه
- آلرژی به کلر
- دیابت کنترل نشده
- در صورتی که تحت درمان با داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی قرار دارید
توجه نمایید که درباره انجام آب درمانی پزشک شما بایستی با توجه به وضعیت شما تصمیم بگیرد .

 
 
بیشتر بخوانید: حرکات ورزشی در آب
 

در انتهای جلسه آب درمانی چه اتفاقی می افتد؟
یکی از مهمترین اهداف آب درمانی این است که به شما این اعتماد بنفس را بدهد که شما می توانید به راحتی و به تنهایی بدون فشار بر روی مفاصل و درد ورزش کنید. پیشنهاد ما با توجه به میزان مشکل شما ۱ الی ۳ جلسه آب درمانی در هفته می باشد. کم کم پس از ۳ الی ۶ ماه تاثیرات مفید و باور نکردنی آب درمانی را که همان کاهش درد و افزایش دامنه حرکتی مفاصل شما می باشد به وضوح خواهید دید./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

MehridinMehridinپاسخ به این نظر ابدرمانی واقعا عالیه...من خودم تجربه استفادشو دارم.....من مرکز هارمونی تو شهرک غرب رفتم عالیه.....پیشنهاد میدم کسایی که کمردرد دارن حتما از تمرین توی اب استفاده کنند

دیدگاه و نظــرات