برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;
هاری یک بیماری ویروسی است که در اغلب موارد بر اثر گازگرفتگی حیوان مبتلا بروز می کند. این ویروس در سیستم عصبی مرکزی و به عبارت دقیق تر در مغز و نخاع جای می گیرد که در انسان و حیوان روند مشابهی دارد. در دوره نهفتگی بیماری -فاصله میان سرایت و بروز علائم- ویروس در اعصاب جای می گیرد تا به مغز برسد. این روند حداقل 10 روز طول م یکشد، اما به ندرت ممکن است تا 1 سال بعد نیز بروز کند.
عفونت باعث التهاب مغز و نخاع می شود و می تواند به آنسفالوپاتی و سرانجام مرگ بینجامد. آنسفالوپاتی اختلالی با علل گوناگون است که عملکرد مغز را تغییر می دهد و به صورت کاهش سطح یا اختلال محتوای هوشیاری بروز می کند.
نخستین علائم بیماری به طور متوسط 1 تا 3 ماه بعد از ورود ویروس به بدن بروز می کند که ممکن است مشابه دیگر بیمار یها باشد. اختلال خلق، درد یا سوزش خفیف در محل گازگرفتگی، تب، سردرد، حالت تهوع و استفراغ و احساس بی حالی از جمله این حالات هستند. البته پس از تکثیر ویروس در نخاع یا مغز نشانه های درگیری سیستم اعصاب مرکزی مانند تشنج، اضطراب، سرگیجه، اختلال در بلع به علت درد گلو یا گرفتگی حنجره، تحریک پذیری شدید، توهم، هیدروفوبی (ترس از آب به رغم تشنگی شدید)، آئروفوبی (ترس از هوای در جریان)، بی خوابی، فلج در پاها و ترشح بیش از حد بزاق نیز در بیمار دیده می شود. از این میان گرفتگی عضلات گلو، درد گلو یا مشکل در بلع معمولا علامت هشداردهنده پیشرفت بیماری است.

سرانجام اینکه فرد آلوده به ویروس هاری به تدریج وارد کما می شود و فوت می کند که معمولا ناشی از نارسایی تنفسی خواهد بود. به همین دلیل اقدامات درمانی فوری پس از تماس و آلوده شدن با حیوان ضروری است. درمان باید پیش از شروع علائم یا مراحل اولیه انجام گیرد تا احتمال بهبود بیمار افزایش یابد.
گازگرفتگی توسط حیوان آلوده به ویروس هاری شایع ترین راه ابتلا به هاری است. ویروس از راه بزاق حیوان بیمار بر اثر گازگرفتگی به بدن انسان یا حیوان دیگر انتقال می یابد. گرچه ممکن است ویروس هاری بدون گازگرفتگی نیز سرایت کند، اما این حالت بسیار به ندرت اتفاق می افتد. در موارد نادرتر حتی ممکن است بیماری از راه استنشاق یا لیسیدن چشم، بینی، دهان یا زخم باز انسان توسط حیوان مبتلا سرایت پیدا کند. خفاش، راکون، روباه، راسو، گربه و سگ های ولگرد مستعدترین حیوانات برای انتقال ویروس هاری شناخته می شوند. البته حیواناتی مانند سگ های خانگی، گربه و گاو نیز ممکن است پس از گازگرفتگی حیوان آلوده، مبتلا شوند که به همین دلیل واکسیناسیون موثرترین اقدام پیشگیرانه است.
انجام آزمایش روی حیوان، مطمئن ترین روش برای تشخیص نوع ویروس است و حتی گاهی باید حیوان را کشت تا بتوان درمان ضدهاری مناسب را تجویز کرد. چنین اقدامی راه حل ضروری است زیرا بدن فرد آلوده به ویروس بلافاصله آنتی بادی مربوط را تولید نمی کند. اگر حیوانی اهلی که علائم بیماری را دارد فردی را گاز بگیرد باید حیوان را کشت و با آزمایش مغز او نوع ویروس را تشخیص داد. همچنین حیوانات اهلی مشکوک به ابتلا (به طور مثال در موارد گازگرفتگی که حیوان برای دفاع از خود انجام داده) نیز باید توسط دامپزشک معاینه و مدتی قرنطینه شوند، حتی اگر علائم قطعی بیماری را نداشته باشند.
پس از گازگرفتگی یا تماس با حیوان آلوده به ویروس هاری، فرد باید بلافاصله توسط پزشک معاینه و درمان نیز با فوریت آغاز شود تا خطر پیشرفت بیماری کاهش یابد. پس از بروز نخستین علائم، واکسن و ایمنوگلوبولین ضدهاری موثر نخواهد بود و مرگ بیمار حتمی است. تزریق ایمنوگلوبولین پیش از واکسن انجام می گیرد که نقش محافظتی سریعی دارد.
 
واکسن نیز به سیستم ایمنی کمک می کند تا آنتی بادیهای مقابله کننده با ویروس را بسازد. در صورت تزریق واکسن فرد تا 2سال مصونیت از بیماری دارد. افرادی مانند دامداران که در تماس همیشگی با حیوانات و مستعد آلودگی به ویروس هستند باید در برابر این بیماری واکسینه شوند. همچنین باید سالانه آزمایش خون بدهند تا مشخص شود نیاز به تجدید واکسن در موعد زودتر هست یا نه.
 
توصیه های کلیدی
رعایت بعضی اصول می تواند در پیشگیری و عدم آلودگی با ویروس هاری موثر باشد:
 • دست خود را برای غذا دادن به حیوانات وحشی دراز نکنید و فاصله مناسب را با آنها حفظ کنید.
 • از کودکان محافظت کنید و به آنها آموزش دهید به حیواناتی که نمی شناسند، نزدیک نشوند و آنها را نوازش نکنند.
 • از حیواناتی که علائم هاری (پرخاشگری و حالت تهاجمی بی دلیل) دارند، دوری کنید.
 • در مناطقی که حیوانات وحشی حضور دارند، توقف نکنید.
 • اگر احساس می کنید حیوانی به هاری مبتلاست، به او نزدیک نشوید و فورا مسوولان بهداشت را در جریان بگذارید.
 • اگر حیوانی در منزل نگهداری می کنید حتما از تزریق واکسن هاری اطمینان حاصل کنید.

پزشکان زیر در درمان این بیماری می توانند کمکتان کنند

مقاله های مرتبط با این بیمارینمایش آرشیو

  • بیماری هایی که از حیوانات خانگی به انسان منتقل می شوند۱۳۹۷/۰۹/۱۲

   به دنبال بالا گرفتن تب نگهداری از حیوانات در منزل و توجه به این مساله که این حیوانات هم مانند هر موجود زنده‌ای بیمار می‌شوند و می‌توانند این بیماری را به انسان منتقل کنند، جهت آگاهی بیشتر از این بیماری‌ها و چگونگی پیشگیری از بروز و انتقال آن‌ها، رییس گروه مدیریت بیماری‌های قابل انتقال از حیوان به انسان وزارت بهداشت، مباحثی را تشریح و توصیه‌هایی را مطرح کرد.
  • خطر دست زدن به حیوانات اهلی و غیر اهلی۱۳۹۷/۰۷/۰۷

   سگ‌های ولگرد، گربه‌های خیابانی، حتی اغلب سگ و گربه‌های خانگی اهلی که واکسینه نشده‌اند، آلودگی‌هایی دارند. اغلب کودکان هم به حیوانات علاقه‌مند هستند و هنگام مواجهه با سگ و گربه به سمتشان می‌روند و با آنها بازی می‌کنند. تماس با چنین حیواناتی یا هر حیوان دیگر که تحت‌نظر دامپزشک نیست خطرهایی برای انسان دارد چون بیماری‌های منتقله از راه حیوانات بسیار زیاد و متنوع است و ممکن است سگ یا گربه‌ای که به آن غذا داده‌ایم یا نوازشش کرده‌ایم به یکی از این بیماری‌ها مبتلا باشد.

مرکز مشاورهنمایش آرشیو

بارداری و تب مدیترانه ای

پاسخ توسط مریم آقایی ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
#4065

مریم آقایی

سلام.مصرف کلشی سین در بارداری جز گروه D می باشد. مصرف کلشی سین در بارداری می تواند باعث آسیب جنینی شود بنابراین مصرف کلشی سین در بارداری باید محدود شود و تنها در صورت لزوم از آن استفاده گردد.بی خطر بودن کلشی سین در دوران شیردهی به اثبات نرسیده است.معلوم نیست آیا کلشی سین در شیر مادر ترشح می شود یا خیر.بنابراین مصرف کلشی سین در شیردهی باید با احتیاط باشد.اما اینکه مانع بارداری شودمدرکی در دست نیست و قبل از بارداری منع مصرف ندارد.

تنگی نفس 

پاسخ توسط غلامحسین علیشیری ۱۳۹۷/۱۲/۱۸
#4060

غلامحسین علیشیری

سلام در این مورد باید بررسی صورت گیرد کمی بعید است علت تنگی نفس شما ارتباطی با کم خونی مینور داشته باشد

التهاب سینه و پستان

پاسخ توسط مریم آقایی ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
#4053

مریم آقایی

با سلام  پرهیز غذایی از قهوه شکلات کلم سویا و قرص جلوگیری و نوشابه و نیز مصرف ویتامین ئی و یا گل مغربی بمدت طولانی مثلا یکسال توصیه می‌شود.جواب کشت نیز منفی بوده است.

معده درد

پاسخ توسط ادمین بهپو ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
#4039

ادمین بهپو

سلام موارد ذکر شده از علایم مشترک بیماری های گوارشی زیادی است و گمان بدون آزمایش و معاینه و مشاهده حضوری بیمار امکان پذیر نیست.