دریافت مشاوره

ژنژیویت - التهاب لثه

Gingivitis

ژنژیویت، از اشکال شایع و خفیف بیماری لثه است (بیماری پریودونتال) که باعث تحریک، قرمزی و تورم (التهاب) لثه ها می گردد. از آنجا که ژنژیویت خفیف است ممکن است از وجود آن آگاه نباشید. اما باید ژنژیویت را جدی گرفت. ژنژیویت می تواند باعث بروز بیماریهای جدی تر در لثه (پریودونتیت) و نهایتا از دست دادن دندان ها گردد.
شایع ترین علت ژنژیویت، رعایت نکردن صحیح بهداشت دهان و دندان است. عادت به حفظ سلامت دهان و دندان مانند حداقل دو بار در روز مسواک زدن، نخ دندان کشیدن روزانه و معاینه منظم دندان ها توسط دندانپزشک، به پیشگیری از ابتلا به ژنژیویت کمک می کنند.
لثه سالم محکم و صورتی کمرنگ است. اگر لثه ها پف کرده و به رنگ قرمز تیره است و به آسانی خونریزی می کند، احتمالا به ژنژیویت مبتلا هستید. از آنجا که ژنژیویت به ندرت دردناک است ممکن است متوجه ابتلا به آن نباشید.

علائم ژنژیویت

  • لثه های متورم
  • لثه های نرم و پف کرده
  • لثه هایی که عقب نشینی کرده اند
  • گاهی لثه های حساس به لمس
  • لثه های که با مسواک زدن، نخ دندان کشیدن به راحتی خونریزی کرده و گاهی بصورت رنگ قرمز یا صورتی روی مسواک یا نخ دندان خودش را نشان می دهد
  • تغییر رنگ لثه ها از صورتی کمرنگ به قرمز تیره
  • بوی بد دهان
معمولا وجود پلاک‌های میکروبی که لایه‌‌ای بدون رنگ و چسبنده از باکتری‌ها هستند و روی دندان‌ها را می‌پوشانند. اگر این پلاک، سفت شود به رسوب سفیدرنگی تبدیل می‌شود که با گذشت زمان تیره خواهد شد. تولید و رسوب پلاک درحدفاصل لثه و دندان‌ها باعث التهاب و خونریزی آسان از لثه می‌شود. بیشتر مردم، ژنژیویت را در دوران بلوغ برای اولین بار تجربه می‌کنند و شایع‌ترین عامل آن توجه نداشتن به بهداشت دهان و دندان است. اولین نشانه ابتلای لثه‌ها، صورتی شدن مسواک است زیرا لثه‌ها حتی با فشار کم مسواک هم خونریزی می‌کنند. نکته مهم این است که ژنژیویت در اغلب موارد بی‌درد است و بدون علامت پیشرفت می‌کند و در صورتی که درمان نشود، التهاب بافت دور دندان را در پی خواهد داشت که بیماری جدی‌تری است و درنهایت به لقی و ازدست‌رفتن دندان منتهی خواهد شد.
اولین و مهم‌ترین اقدام، تمیزکردن دندان‌هاست که به آن جرمگیری می‌گویند. بعد از جرمگیری، ممکن است لثه بیمار هنگام مسواک زدن دچار خونریزی شود که این حالت طبیعی است و فقط چند روز طول می‌کشد.
اگر التهاب لثه به موقع درمان نشود به‌تدریج لثه‌ها از دندان فاصله می‌گیرند و دندان‌ها سست و لق خواهندشد. معمولا این التهاب بدون درد است اما وقتی عفونت به آن اضافه شود، آبسه تولید می‌شود و به‌دنبال آن درد و تحلیل استخوان پیش می‌آید. در صورت بروز چنین حالتی فقط باید به دندان‌پزشک مراجعه کرد چون با اقدام به موقع، احتمال ترمیم لثه‌ها بیشتر خواهد بود. درمان هم شامل جرمگیری و صاف کردن سطوح ریشه و در مراحل پیشرفته، جراحی است.
ثبت مشاوره
ads

مراکز پاراکلینیکی همکار