برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;
ژنژیویت، از اشکال شایع و خفیف بیماری لثه است (بیماری پریودونتال) که باعث تحریک، قرمزی و تورم (التهاب) لثه ها می گردد. از آنجا که ژنژیویت خفیف است ممکن است از وجود آن آگاه نباشید. اما باید ژنژیویت را جدی گرفت. ژنژیویت می تواند باعث بروز بیماریهای جدی تر در لثه (پریودونتیت) و نهایتا از دست دادن دندان ها گردد.
شایع ترین علت ژنژیویت، رعایت نکردن صحیح بهداشت دهان و دندان است. عادت به حفظ سلامت دهان و دندان مانند حداقل دو بار در روز مسواک زدن، نخ دندان کشیدن روزانه و معاینه منظم دندان ها توسط دندانپزشک، به پیشگیری از ابتلا به ژنژیویت کمک می کنند.
لثه سالم محکم و صورتی کمرنگ است. اگر لثه ها پف کرده و به رنگ قرمز تیره است و به آسانی خونریزی می کند، احتمالا به ژنژیویت مبتلا هستید. از آنجا که ژنژیویت به ندرت دردناک است ممکن است متوجه ابتلا به آن نباشید.

علائم ژنژیویت

 • لثه های متورم
 • لثه های نرم و پف کرده
 • لثه هایی که عقب نشینی کرده اند
 • گاهی لثه های حساس به لمس
 • لثه های که با مسواک زدن، نخ دندان کشیدن به راحتی خونریزی کرده و گاهی بصورت رنگ قرمز یا صورتی روی مسواک یا نخ دندان خودش را نشان می دهد
 • تغییر رنگ لثه ها از صورتی کمرنگ به قرمز تیره
 • بوی بد دهان
معمولا وجود پلاک‌های میکروبی که لایه‌‌ای بدون رنگ و چسبنده از باکتری‌ها هستند و روی دندان‌ها را می‌پوشانند. اگر این پلاک، سفت شود به رسوب سفیدرنگی تبدیل می‌شود که با گذشت زمان تیره خواهد شد. تولید و رسوب پلاک درحدفاصل لثه و دندان‌ها باعث التهاب و خونریزی آسان از لثه می‌شود. بیشتر مردم، ژنژیویت را در دوران بلوغ برای اولین بار تجربه می‌کنند و شایع‌ترین عامل آن توجه نداشتن به بهداشت دهان و دندان است. اولین نشانه ابتلای لثه‌ها، صورتی شدن مسواک است زیرا لثه‌ها حتی با فشار کم مسواک هم خونریزی می‌کنند. نکته مهم این است که ژنژیویت در اغلب موارد بی‌درد است و بدون علامت پیشرفت می‌کند و در صورتی که درمان نشود، التهاب بافت دور دندان را در پی خواهد داشت که بیماری جدی‌تری است و درنهایت به لقی و ازدست‌رفتن دندان منتهی خواهد شد.
اولین و مهم‌ترین اقدام، تمیزکردن دندان‌هاست که به آن جرمگیری می‌گویند. بعد از جرمگیری، ممکن است لثه بیمار هنگام مسواک زدن دچار خونریزی شود که این حالت طبیعی است و فقط چند روز طول می‌کشد.
اگر التهاب لثه به موقع درمان نشود به‌تدریج لثه‌ها از دندان فاصله می‌گیرند و دندان‌ها سست و لق خواهندشد. معمولا این التهاب بدون درد است اما وقتی عفونت به آن اضافه شود، آبسه تولید می‌شود و به‌دنبال آن درد و تحلیل استخوان پیش می‌آید. در صورت بروز چنین حالتی فقط باید به دندان‌پزشک مراجعه کرد چون با اقدام به موقع، احتمال ترمیم لثه‌ها بیشتر خواهد بود. درمان هم شامل جرمگیری و صاف کردن سطوح ریشه و در مراحل پیشرفته، جراحی است.

پزشکان زیر در درمان این بیماری می توانند کمکتان کنند

مقاله های مرتبط با این بیمارینمایش آرشیو

  • بیماری هایی که باعث سفید شدن لثه ها می شوند۱۳۹۷/۰۲/۲۰

   سفید شدن لثه از جمله مشکلات جسمانی است که دلایل گوناگونی دارد؛ از بیماری های زمینه ای گرفته تا رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان. کشف علت این عارضه می تواند پزشک را در جهت پیشگیری از بیماری های خطرناکی چون سرطان یاری کند.سفید شدن لثه در موارد نادری نشان از سرطان دهان دارد، به همین دلیل تشخیص مناسب و به موقع آن امری حیاتی است.

مرکز مشاورهنمایش آرشیو

تنگی نفس 

پاسخ توسط غلامحسین علیشیری ۱۳۹۷/۱۲/۱۸
#4060

غلامحسین علیشیری

سلام در این مورد باید بررسی صورت گیرد کمی بعید است علت تنگی نفس شما ارتباطی با کم خونی مینور داشته باشد

التهاب سینه و پستان

پاسخ توسط مریم آقایی ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
#4053

مریم آقایی

با سلام  پرهیز غذایی از قهوه شکلات کلم سویا و قرص جلوگیری و نوشابه و نیز مصرف ویتامین ئی و یا گل مغربی بمدت طولانی مثلا یکسال توصیه می‌شود.جواب کشت نیز منفی بوده است.

معده درد

پاسخ توسط ادمین بهپو ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
#4039

ادمین بهپو

سلام موارد ذکر شده از علایم مشترک بیماری های گوارشی زیادی است و گمان بدون آزمایش و معاینه و مشاهده حضوری بیمار امکان پذیر نیست. 

زانو درد

پاسخ توسط ادمین بهپو ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
#4035

ادمین بهپو

با سلام درد توام با تورم زانو ها از علایم مشکلاتی نظیر اسپوندیلیت انکیلوزان ، التهاب کیسه بورس محافظت کننده از مفصل، نقرس ،استئوآرتریت ،آرتروز پسوریازیس ،آرتریت روماتوئید ، لوپوس ،ضربه ، شکستگی استخوان،وارد شدن بخشی از استخوان یا غصروف درون فضای مفصل، هماتوما ،کشیدگی و رگ به رگ شدن یا  پارگی مینیسک می باشد که تشخیص آن با معاینه حضوری توسط پزشک متخصص امکان پذیر است.