برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;
حمله قلبی وقتی اتفاق می افتد که جریان خون به سمت قلب متوقف می شود. این حالت اغلب به دلیل وجود چربی، کلسترول و سایر مواد موجود در خون و تشکیل پلاک در رگهای خون رسان به قلب (عروق کرونر) اتفاق می افتد. قطع جریان خون می تواند بخشی از ماهیچه قلب را آسیب رسانده یا تخریب کند.
حمله قلبی که به آن انفارکتوس میوکارد نیز می گویند ممکن است باعث مرگ شود اما درمان های پیشرفته در سال های اخیر امید به زنده ماندن را در این بیماران افزایش داده است. درصورتی که احتمال می دهید به حمله قلبی دچار شده اید بلافاصله با اورژانس 115 تماس بگیرید.
علائم شایع حمله قلبی شامل موارد زیر است:
 • فشار، سنگینی، درد یا احساس فشردن یا درد در قفسه سینه یا بازوها که ممکن است به گردن، فک یا کمر انتشار یابد
 • تهوع، سوء هاضمه، سوزش سر دل یا درد شکمی
 • تنگی نفس
 • عرق سرد
 • خستگی
 • سبکی سر یا سرگیجه ناگهانی

علائم حمله قلبی متنوع است

همه کسانی که دچار حمله قلبی می شوند علائم مشابه ندارند یا شدت علائم در همه یکسان نیست. برخی درد خفیف دارند؛ دیگران درد شدیدتری احساس می کنند. برخی هیچ علامتی نشان نمی دهند درحالیکه در بعضی ها ممکن است اولین علامت ایست قلبی باشد. با این وجود، هرچه علائم و نشانه ها در شما بیشتر باشد، احتمال وجود حمله قلبی در شما قوت می گیرد.
برخی حملات قلبی یکباره اتفاق می افتد اما بعضی افراد علائم هشداردهنده ای را در ساعات، روزها یا هفته های قبل نشان می دهند. اولین علامت هشدار ممکن است درد قفسه سینه راجعه (آنژین قلبی) باشد که با تقلا و فعالیت بدنی بدتر و با استراحت بهتر می گردد. آنژین قلبی در اثر کاهش موقتی جریان خون به قلب اتفاق می افتد.
حمله قلبی با ایست قلبی متفاوت است. حمله قلبی می تواند باعث ایست قلبی شود اما تنها دلیل موجود، نیست.
حمله قلبی وقتی اتفاق می افتد که یک یا تعداد بیشتری از عروق کرونر قلب مسدود شوند. عروق کرونر در طول زمان و در اثر تجمع مواد مختلف از جمله کلسترول (تصلب شرایین) تنگ می شوند. این وضعیت به بیماری عروق کرونر معروف است که دلیل اغلب حملات قلبی است.
در طول حمله قلبی، یکی از این پلاک ها می تواند جدا شود و کلسترول و دیگر مواد را به داخل جریان خون بریزد. در نتیجه در محل جداشدن، لخته خون تشکیل می شود. اگر لخته خون به اندازه کافی بزرگ باشد باعث توقف کامل جریان خون در عروق کرونر می گردد.
از دیگر عوامل حمله قلبی اسپاسم عروق کرونر است که جریان خون را به بخشی از عضله قلب می رسانند. مصرف تنباکو و مواد مخدر مثل کوکائین می تواند عامل اسپاسم باشد. حمله قلبی در اثر یک بریدگی در عروق قلب (پارگی خودبخودی عروق کرونر) نیز اتفاق می افتد.
با هر دقیقه عبور پس از حمله قلبی، بافت قلب بیشتری اکسیژن از دست داده، آسیب دیده و یا می میرند. راه اصلی برای جلوگیری از آسیب قلب بازگرداندن هرچه سریع تر جریان خون به قلب است. داروهایی که به بیمار مبتلا به حمله قلبی می دهند شامل داروهای زیر است:
 • آسپرین
 • ترومبولیتیک
 • داروهای ضد لخته خون
 • داروهای رقیق کننده خون
 • مسکن
 • نیتروگلیسیرین
 • داروهای مسدود کننده بتا
 • مهارکننده های ACE
گاهی علاوه بر درمان دارویی، بیمار نیاز به اقدامات جراحی نیز پیدا می کند:
 • آنژیوپلاستی عروق کرونر و استنت گذاری
 • جراحی بایپس عروق کرونر

کی به دکتر مراجعه کنیم؟

اقدام سریع و به موقع ضروری است. برخی افراد در مواجهه با کسی که دچار حمله قلبی شده عجله نمی کنند چون علائم حمله قلبی را نمی شناسند. مراحل زیر را انجام دهید:
 • به اورژانس زنگ بزنید. اگر به اورژانس دسترسی ندارید از کسی بخواهید شما را به اورژانس برساند. خودتان راننگی نکنید مگر اینکه واقعا گزینه دیگری برای انتخاب نداشته باشید.
 • نیتروگلیسیرین بخورید اگر پیش از این پزشک تجویز کرده است. در حالیکه منتظر اورژانس هستید طبق دستور مصرف کنید.
 • آسپرین بخورید، اگر تجویز شده است. آسپرین مانع از لخته شدن خون می شود و مصرف آن به هنگام حمله قلبی از آسیب قلب پیشگیری می کند.
آسپرین می تواند با دیگر داروها اختلال ایجاد کند بنابراین فقط در صورتی آسپرین مصرف کنید که پزشک یا اورژانس آن را تجویز کرده باشد. در تماس با اورژانس تاخیر نکنید. مصرف آسپرین را به بعد از تماس موکول کنید.
 

اگر فردی دچار حمله قلبی شد چه کنیم؟

اگر به کسی برخوردید که بیهوش است ابتدا با اورژانس تماس بگیرید. سپس برای بازگرداندن جریان خون، احیای قلبی-ریوی را شروع کنید. روی قفسه سینه به سرعت و محکم فشار وارد کنید. در حدود 100 فشار در دقیقه کافی است. اگر در انجام احیای قلبی-ریوی دانش و تجربه کافی ندارید لازم نیست مسیر هوایی فرد را چک کرده و یا تنفس مصنوعی بدهید.

پزشکان زیر در درمان این بیماری می توانند کمکتان کنند

مقاله های مرتبط با این بیمارینمایش آرشیو

  • گوشی پزشکی هوشمند طراحی شد۱۳۹۴/۰۸/۲۴

   محققان با همکاری مرکز بهداشت اورلاندو در فلوریدا به تازگی مشخص کردند که HeartBuds که یک دستگاه/نرم‌افزار گوشی پزشکی جدید است،عملکردی مانند گوشی‌های سنتی دارد و بهتر از مدل‌های رایج عمل می‌کند.
  • چقدر بدویم خوب است؟۱۳۹۳/۰۵/۲۵

   اگر گاهی، فقط گاهی و نه اغلب اوقات، زحمت دویدن را به خود بدهید و حتی آهسته بدوید، خواهید توانست خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی ـ عروقی را به میزان 45 درصد از خود دور کنید. ‌افرادی که می‌دوند در مقایسه با افرادی که نمی‌دوند، 30 درصد کمتر در معرض خطر عوامل گوناگون مرگ و میر قرار دارند و به طور میانگین سه سال بیشتر عمر می‌کنند.
  • سبک زندگی غلط چه بیماری هایی را به ما تحمیل می کند؟۱۳۹۴/۰۹/۰۳

   بیماری‌های سبک زندگی نشان‌دهنده مسائل اشتباهی است که در سبک زندگی امروزی ما وجود دارند. امروزه سبک‌های زندگی گوناگونی همچون خوردن تنقلات و غذاهای فراوری‌شده، فعالیت فیزیکی کم، استرس کاری و دیگر عوامل روی جوانان و حتی کودکان تاثیر گذاشته و منجر به بیماری‌های مرتبط با سبک زندگی شده است.
  • ساخت ضربان ساز بدون باتری توسط دانشمندان ایرانی۱۳۹۶/۰۳/۱۷

   دانشمندان ایرانی ضربان‌ساز بی‌سیم و بدون باتری ساخته‌اند که می‌توان آن را مستقیما در قلب بیمار کاشت.
  • چگونه با رایج ترین اورژانس های طبی مواجه شویم؟۱۳۹۴/۱۲/۲۶

   قرار گرفتن در شرایط پرخطر وقتی با نیمه‌تعطیل بودن بسیاری از مراکز درمانی در تعطیلات عید همراه می‌شود به ما گوشزد می‌کند که باید فراگیری الفبای کمک‌های اولیه را جدی‌ بگیریم.

مرکز مشاورهنمایش آرشیو

درمان لوپوس با دارویی کم عارضه

پاسخ توسط غلامحسین علیشیری ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
#4068

غلامحسین علیشیری

سلام تصمیم گیری در زمینه نوع درمان براساس شدت بیماری با توجه به پاتولوژی وآزمایشات است.درمانهای ترکیبی سل سپت و.. ویا ریتوکسی مب نیز قابل ذکر است.

روماتیسم مفصلی (AS)

پاسخ توسط غلامحسین علیشیری ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
#4067

غلامحسین علیشیری

سلام.در حاملگی ماه آخر مصرف استروئید ویا در موارد شدید ومقاوم داروهای بیولوژیک ممکن است مفید باشد ،توصیه میشود بانظر روماتولوژیست معالج تصمیم گیری شود.

بارداری و تب مدیترانه ای

پاسخ توسط مریم آقایی ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
#4065

مریم آقایی

سلام.مصرف کلشی سین در بارداری جز گروه D می باشد. مصرف کلشی سین در بارداری می تواند باعث آسیب جنینی شود بنابراین مصرف کلشی سین در بارداری باید محدود شود و تنها در صورت لزوم از آن استفاده گردد.بی خطر بودن کلشی سین در دوران شیردهی به اثبات نرسیده است.معلوم نیست آیا کلشی سین در شیر مادر ترشح می شود یا خیر.بنابراین مصرف کلشی سین در شیردهی باید با احتیاط باشد.اما اینکه مانع بارداری شودمدرکی در دست نیست و قبل از بارداری منع مصرف ندارد.

تنگی نفس 

پاسخ توسط غلامحسین علیشیری ۱۳۹۷/۱۲/۱۸
#4060

غلامحسین علیشیری

سلام در این مورد باید بررسی صورت گیرد کمی بعید است علت تنگی نفس شما ارتباطی با کم خونی مینور داشته باشد