برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;
ترومبوسیتوپنی، بیماری است که در آن تعداد پلاکت های خون پایین است. پلاکت ها (ترومبوسیت ها) سلول های خونی بی رنگی هستند که به انعقاد خون کمک می کنند. پلاکت ها با تجمع در کنار هم و تشکیل لخته خون در صدمات عروقی جلوی خونریزی را می گیرند.
ترومبوسیتوپنی، اغلب نتیجه یک اختلال دیگر در بدن است مثل لوسمی یا بیماری های نقص سیستم ایمنی. یا می تواند اثر جانبی مصرف برخی داروهای خاص باشد. این بیماری در کودکان و بزرگسالان دیده می شود.
ترومبوسیتوپنی ممکن است خفیف بوده و باعث بروز چند علامت و نشانه در بدن گردد. در موارد نادر، تعداد پلاکت ها آنقدر کم می شود که باعث خونریزی داخلی می گردد. گزینه های درمانی قابل دسترس است.
 • کبود شدن راحت و بیش از حد پوست (پورپورا)
 • خونریزی سطحی داخل پوست که بصورت لکه‌های‌ کوچک‌، گرد، بدون‌ برجستگی‌ و به‌ رنگ‌ قرمز مایل‌ به‌ ارغوانی‌ بوده (پتشی) و معمولا در پایین پاها دیده می شود
 • خونریزی طولانی از بریدگی ها
 • خون در مدفوع یا ادرار
 • خونریزی سنگین و غیرعادی در قاعدگی
 • خستگی
 • بزرگ شدن طحال
 • زردی یا یرقان
اگر به هر دلیلی تعداد پلاکت های خون از حد طبیعی کمتر شود به بیماری ترومبوسیتوپنی مبتلا می شوید. بطور معمول تعداد پلاکت ها در هر میکرولیتر از خون در حال گردش، 150000 تا 450000 می باشد. از آنجا که هر پلاکت تنها حدود 10 روز زندگی می کند، بدن به طور مداوم پلاکت تولید می کند تا ذخیره پلاکتی در مغز استخوان کم نگردد.
ترومبوسیتوپنی می تواند یک بیماری ارثی باشد یا به واسطه مصرف برخی داروها یا ابتلا به برخی ببماریها ایجاد شود. بهرحال کاهش پلاکت در گردش به علت یک یا تعداد بیشتری از عوامل زیر اتفاق می افتد:
 • به دام افتادن پلاکت ها در طحال
 • کاهش تولید پلاکت ها به دلیل لوسمی، برخی انواع کم خونی ها، عفونت های ویروسی مثل هپاتیت C یا اچ.آی.وی، داروهای شیمی درمانی، مصرف سنگین الکل
 • افزایش تخریب پلاکت ها به دلیل بارداری، ترومبوسیتوپنی ایمنی، وجود باکتری در خون، پورپورای ترومبوسیتوپنیک ترومبوتیک، سندرم همولیتیک اورمیک، مصرف برخی داروها مثل هپارین
افراد مبتلا به ترومبوسیتوپنی خفیف نیاز چندانی به درمان ندارند. آن ها علائم خاصی از خود نشان نمی دهند و یا اینکه در این افراد نشانه های بیماری به خودی خود از بین می رود.
برخی دیگر از افراد به ترومبوسیتوپنی شدید یا مزمن مبتلا هستند. بسته به علت کاهش پلاکت در بدن فرد، درمان ها متفاوت خواهد بود:
 • درمان عوامل زمینه ای بیماری: اگر پزشک بتواند بیماری یا دارویی را که موجب ترومبوسیتوپنی شده است شناسایی کند، تمرکز درمانی روی آن عامل می تواند ترومبوسیتوپنی را در فرد مداوا کند. به عنوان مثال اگر منشاء بیماری هپارین باشد، پزشک از او می خواهد مصرف آن را قطع نماید و داروی رقیق کننده دیگری به او تجویز می کند. البته ممکن است حتی بیش از یک هفته از قطع هپارین بیماری در فرد باقی بماند.
 • تزریق خون یا پلاکت: اگر سطح پلاکت خون بیش از اندازه پایین بیاید، پزشک این کمبود را با تزریق بسته های پلاکت یا گلبول قرمز جبران می کند.
 • دارو ها: اگر علت بیماری، مشکلات دستگاه ایمنی باشد، پزشک دارو هایی جهت افزایش سطح پلاکت خون تجویز می نماید. اولین انتخاب پزشکان احتمالا کورتیکو استروئید ها هستند، اگر این دارو ها موثر واقع نشوند، آن ها از دارو های قویتری برای سرکوب دستگاه ایمنی بدن استفاده خواهند کرد.
 • عمل جراحی: اگر گزینه های درمانی فوق کمک چندانی به بهبود بیمار نکنند، پزشک برای خارج کردن طحال (اسپلنکتومی) از عمل جراحی بهره خواهد گرفت.
 • تعویض پلاسما: پورپورای ترومبوتیک ترومبوسیتوپنیک می تواند منجر به نیاز فوری به تعویض پلاسمای خون شود.

پزشکان زیر در درمان این بیماری می توانند کمکتان کنند

مقاله های مرتبط با این بیمارینمایش آرشیو

  • چرا دست و پایم همیشه سرد است؟۱۳۹۵/۰۹/۱۴

   دست و انگشتان دست بعضی افراد همیشه سرد است، حتی در هوای خوب. اغلب سرد بودن انگشتان دست بخشی از پاسخ طبیعی بدن به تنظیم دمای بدن است و نباید باعث نگرانی شود. اما گاهی اوقات این سردی با درد انگشتان و تغییر رنگ آنها به قرمزی یا کبودی همراه است و دائما در فرد تکرار می شود.
  • آیا کم خونی فقر آهن می تواند عامل ناشنوایی باشد؟۱۳۹۵/۱۰/۱۲

   تحقیقات جدید نشان می دهد از دست دادن شنوایی ممکن است با کم خونی فقر آهن، ترکیبی از سطوح پایین آهن و گلبول های قرمز خون، در ارتباط باشد.
  • 10 علل شایع ریزش مو۱۳۹۴/۰۹/۱۴

   به‌طور طبیعی موهای افراد به‌دلیل نازک شدن پوست کف سر برای ایجاد بستری مناسب برای رشد موهای جدید دچار ریزش می‌شود. با این حساب، ریختن تا 100 تار مو در طول روز هم غیرطبیعی محسوب نمی‌شود اما زمانی که فرد دچار اختلال در چرخه ریزش و رشد موها شود و ریزش موهای او از رشد موهای جدیدش بیشتر باشد، می‌گوییم دچار ریزش مو شده است.
  • با نحوه تفسیر نتایج آزمایش آشنا شوید۱۳۹۳/۰۶/۱۳

   آزمایش خون یا CBC که مخفف جمله انگلیسی «شمارش کامل خون» است، یکی از ابتدایی‌ترین و در عین حال اصلی‌ترین آزمایشاتی است که می تواند زمینه تشخیص بسیاری از بیماری‌ها و از آن مهم‌تر، بیانگر شرایط کلی و حیاتی بدن باشد.
  • داروهایی که خون اهدایی را بی‌مصرف می‌کنند۱۳۹۳/۱۲/۱۱

   در کشورهای مختلف، مشکوک بودن اهداکنندگان خون باعث از دست رفتن مقدار زیادی از خون‌های اهدایی می‌شود. مصرف دارو از سوی اهداکننده خون، یکی از عواملی است که می‌تواند سلامت اهداکننده یا دریافت‌کننده خون را تهدید کند، بنابراین، سازمان غذا و داروی آمریکا، دستورالعمل‌هایی را برای ممنوعیت تزریق خون به‌دلیل مصرف دارو منتشر کرده است

مرکز مشاورهنمایش آرشیو

التهاب سینه و پستان

پاسخ توسط مریم آقایی ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
#4053

مریم آقایی

با سلام  پرهیز غذایی از قهوه شکلات کلم سویا و قرص جلوگیری و نوشابه و نیز مصرف ویتامین ئی و یا گل مغربی بمدت طولانی مثلا یکسال توصیه می‌شود.جواب کشت نیز منفی بوده است.

معده درد

پاسخ توسط ادمین بهپو ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
#4039

ادمین بهپو

سلام موارد ذکر شده از علایم مشترک بیماری های گوارشی زیادی است و گمان بدون آزمایش و معاینه و مشاهده حضوری بیمار امکان پذیر نیست. 

زانو درد

پاسخ توسط ادمین بهپو ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
#4035

ادمین بهپو

با سلام درد توام با تورم زانو ها از علایم مشکلاتی نظیر اسپوندیلیت انکیلوزان ، التهاب کیسه بورس محافظت کننده از مفصل، نقرس ،استئوآرتریت ،آرتروز پسوریازیس ،آرتریت روماتوئید ، لوپوس ،ضربه ، شکستگی استخوان،وارد شدن بخشی از استخوان یا غصروف درون فضای مفصل، هماتوما ،کشیدگی و رگ به رگ شدن یا  پارگی مینیسک می باشد که تشخیص آن با معاینه حضوری توسط پزشک متخصص امکان پذیر است.

فعالیت زیاد

پاسخ توسط ادمین بهپو ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
#4043

ادمین بهپو

با سلام برخورد با اینگونه موارد ابعاد مختلفی دارد که توسط مشاور روانشناس سنجیده می شود و راهکارهای مناسب را برای بهبود وضعیت بیان می کند .