برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

حتی روزی یک سیگار هم ممکن است کشنده باشد

حتی روزی یک سیگار هم ممکن است کشنده باشد پژوهشگران معتقدند استعمال تنها یک نخ سیگار در روز بسیار خطرناک است.

پژوهشگران معتقدند استعمال تنها یک نخ سیگار در روز بسیار خطرناک است. گرچه در باور عمومی استعمال یک نخ سیگار در روز چندان مضر به نظر نمی‌رسد اما محققان نشان داده‌اند که استعمال تنها یک نخ سیگار در روز احتمال ابتلاء به بیماری‌های قلبی-عروقی، انواع سرطان‌ها و مرگ را تا حد قابل توجهی افزایش می‌دهد.

به گزارش «بهپو» و به نقل از «نیوزویک»، براساس تحقیقات جدید، برای کاهش ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی نه تنها باید از مصرف دخانیات کاست بلکه باید به طور کامل آن را قطع کرد چرا که به گفته محققان دانشگاه کالج لندن قطع کامل سیگار شانس ابتلاء به این بیماری‌ها را به حد قابل توجهی کاهش می‌دهد.

در مطالعه‌ای که اخیرا در ژورنال آکادمیک «مجله پزشکی بریتانیا (بی‌ام‌جی)» منتشر شده، دانشمندان با بررسی ۱۴۱ مطالعه که بین سال‌های ۱۹۴۶ تا ۲۰۱۵ بر روی قریب به ۱۲۰ میلیون نفر صورت گرفته نشان دادند که مصرف میزان بسیار کم سیگار (بین یک تا پنج نخ در روز) نیز به حد قابل توجهی در ابتلاء افراد به بیماری‌های قلبی-عروقی و انواع سرطانها موثر است. در این مطالعه با در نظر گرفتن عواملی چون سن، توده بدنی، کلسترول خون، فشار خون و دیگر عوامل موثر در ابتلاء به بیماری‌های قلبی-عروقی، محققان نشان دادند که مردانی که روزانه تنها یک نخ سیگار می‌کشند حدود ۷۴ درصد نسبت به کسانی که هرگز سیگار نمی‌کشند در معرض ابتلاء به این بیماری‌ها قرار دارند. خطر ابتلاء به بیماری‌های قلبی-عروقی در زنان بسیار بالاتر از مردان است و زنانی که روزانه تنها یک نخ سیگار می‌کشند ۱۱۹ درصد بیشتر از زنانی که هرگز سیگار نمی‌کشند در معرض ابتلاء به این بیماری‌ها هستند.

پژوهشگران معتقدند استعمال تنها یک نخ سیگار در روز بسیار خطرناک است. گرچه در باور عمومی استعمال یک نخ سیگار در روز چندان مضر به نظر نمی‌رسد اما محققان نشان داده‌اند که استعمال تنها یک نخ سیگار در روز احتمال ابتلاء به بیماری‌های قلبی-عروقی، انواع سرطان‌ها و مرگ را تا حد قابل توجهی افزایش می‌دهد./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات