برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

موج جدید کرونای امیکرون، مرگبارتر از موج قبلی

موج جدید کرونای امیکرون، مرگبارتر از موج قبلی فوق تخصص مراقبت‌های ویژه دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان اینکه موج جدید کرونای امیکرون، مرگبارتر از موج قبلی است، گفت: البته حتی تزریق واکسن‌های قبلی هم در کاهش احتمال بستری شدن بر اثر ابتلا به بیماری موثر خواهد بود.

فوق تخصص مراقبت‌های ویژه دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان اینکه موج جدید کرونای امیکرون، مرگبارتر از موج قبلی است، گفت: البته حتی تزریق واکسن‌های قبلی هم در کاهش احتمال بستری شدن بر اثر ابتلا به بیماری موثر خواهد بود.

به گزارش «بهپو» و به نقل از «ایسنا»،‌ «محمدرضا هاشمیان»، با اشاره به اینکه بیماری کرونا، بیماری تنفسی است که عامل ایجاد آن ویروس SARS-COV2 است، اظهار کرد: سرعت بالای سرایت این ویروس، درگیری شدید دستگاه تنفسی و نداشتن شناخت کافی از آن تاکنون باعث مرگ و میر زیادی در سطح دنیا شده است.

وی افزود: کرونا مهلک‌ترین پاندمی بعد از بیماری آنفولانزا در سال ۱۹۱۸ شناخته شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این‌که از زمان شیوع ویروس کرونا تا به امروز، این ویروس جهش‌های زیادی داشته که منجر به ایجاد سویه‌های جدیدی شده است، خاطرنشان کرد: به تازگی نیز جهش‌های جدیدی از ویروس کرونا در کشور چین دیده شده است که خبر از شناسایی جهش ژنتیکی جدید و همچنین شکل‌گیری سویه‌ای به‌نام XBB می‌دهد.

وی از هشدار سازمان بهداشت جهانی مبنی بر اوج‌گیری موارد ابتلا به کرونا در ۱۱۰ کشور جهان خبر داد و گفت: سویه جدید امیکرون ترکیبی از زیر سویه‌هایی است که طبق تحقیقات تفاوت‌هایی در شدت بیماری بین سویه‌های قبلی و جدید ایجاد کرده است.

او با بیان اینکه خطر عفونت در این سویه بیشتر است اما علامت‌های بیماری تفاوت زیادی با سویه‌های دیگر ندارد، خاطرنشان کرد: نشانه‌های سویه XBB تفاوت زیادی با گونه‌های قبلی امیکرون ندارد یعنی همان نشانه‌های سویه‌های قبلی مانند اختلال در حس بویایی، چشایی، تنگی نفس، سنگینی سینه، بدن درد، سردرد، احساس کلافگی، تب و لرز و در مواردی هم اسهال و استفراغ دراین سویه دیده می‌شود.

هاشمیان سرایت بیشتر و شدت بیماری‌زایی کمتر را از ویژگی‌های سویه جدید امیکرون عنوان کرد و ادامه داد: به‌تازگی در ایران موارد ابتلا به سویه جدیدی از امیکرون یعنی  XBBو BQ1 گزارش شده است، البته این سویه‌ها جدید نیستند و مطالعات درباره آن‌ها زمانی به طور جدی آغاز می‌شوند که این سویه‌ها بیشتر در حال گردش باشند.

به گفته این فوق تخصص مراقبت‌های ویژه مشکل اصلی سویه جدید در چین BF7 است که از زیر خانواده‌های امیکرون به‌شمار می‌رود.

وی با بیان این‌که زیرسویه xbb که ترکیب دو زیر سویه BA2 است و BQ1 و BF7که زیر سویه BA5هستند همگی قدرت سرایت بالاتری نسبت به واریانت دلتا دارند ادامه داد: این در حالی است که شدت بیماری‌زایی کمتری دارند.

هاشمیان درباره تاثیر واکسن‌های موجود در ایران در زیرسویه جدید امیکرون، توضیح داد: هنوز مطالعات چاپ شده‌ای وجود ندارد ولی مطمئنا کاهش کارایی می‌تواند در شدت بیماری‌زایی موثر باشد چرا که برخی از اپی توپ‌ها (قسمتی از یک آنتی ژن که توسط سیستم دفاعی تشخیص داده می‌شود و جایی‌که آنتی‌بادی به آنجا می‌چسبد) همچنان بدون تغییر هستند.

وی با تاکید بر اینکه شواهد در آمریکا نشان می‌دهند احتمال بستری شدن افرادی‌ که واکسن بروز شده دریافت کرده‌اند کمتر از کسانی است که واکسن نزده‌اند، ادامه داد: تزریق واکسن بروز شده نسبت به واکسن‌های قدیمی هم احتمال بستری را تا ۳۴ درصد کاهش خواهد داد.

او ادامه داد: حتی تزریق واکسن‌های قبلی هم در کاهش احتمال بستری شدن بر اثر ابتلا به بیماری هم موثر خواهند بود ولی قطعا استفاده از واکسن‌های به روز شده کارایی بیشتری در مقابله با بیماری دارند.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضرورت موارد پیشگیری از بیماری از دیگر مواردی بود که این فوق تخصص مراقبت‌های ویژه دانشگاه به آن پرداخت و گفت: با توجه به اینکه موج جدید کرونای امیکرون XBB مرگبارتر از موج اول آن است، همه افراد باید بسیار مراقب باشند و قبل از آن‌که دیر شود تمامی اقدامات لازم و پیشگیرانه را انجام دهند./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات