برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

کمبود خواب در میانسالی خطر زوال عقل را افزایش می دهد

کمبود خواب در میانسالی خطر زوال عقل را افزایش می دهد نتیجه یک مطالعه نشان می دهد، افرادی که در دهه 50 و 60 عمرشان هستند و خواب کافی ندارند شانس بیشتری برای ابتلا به زوال عقل –دمانس- در سال های بعدی زندگیشان دارند.

نتیجه یک مطالعه نشان می دهد، افرادی که در دهه 50 و 60 عمرشان هستند و خواب کافی ندارند شانس بیشتری برای ابتلا به زوال عقلدمانس- در سال های بعدی زندگیشان دارند.

به گزارش «بهپو»، این مطالعه جدید نشان داد، افرادی که کمتر از ۶ ساعت در شب می خوابند 30 درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به زوال عقل هستند.

محققان دانشگاه «پاریس» داده های نظرسنجی در مورد سلامت هفت هزار و ۹۵۹ فرد انگلیسی از جمله مدت زمان خواب شبانه آنها را از سال ۱۹۸۵ تجزیه و تحلیل کردند.

طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، حدود ۵۰ میلیون نفر در سطح جهان  به زوال عقل مبتلا هستند و هر ساله نزدیک به ۱۰ میلیون مورد جدید ابتلا به زوال عقل گزارش می شود.

محققان می گویند: خواب برای سلامت مغز در میانسالی مهم است و تحقیقات آینده ثابت می کند که آیا بهبود عادت های خواب می تواند از ابتلا به زوال عقل جلوگیری کند یا خیر.

یک علامت رایج ابتلا به زوال عقل تغییر الگوی خواب در شب است، اما محققان می گویند که الگوی خواب قبل از شروع زوال عقل ممکن است در این بیماری نقش داشته باشد.

محققان در این مطالعه، داده های جمع آوری شده در ۳۶ سال گذشته از سال ۱۹۸۵ را بر روی هزاران نفر که عادات خواب و مدت زمان خواب خود را گزارش داده بودند، بررسی کردند.

محققان متوجه شدند زوال عقل بر چرخه های خواب و بیداری تأثیر می گذارد، اما میزان ارتباط طول مدت خواب  در بزرگسالی با ابتلا به زوال عقل مشخص نیست.  علت این موضوع می تواند این باشد که اکثر مطالعات به طور واضح سن  را در ارزیابی مدت زمان خواب یا مدت زمان پیگیری مد نظر قرار نداده اند.

محققان توضیح دادند: در این بررسی هر دو این جنبه ها و مجموعه وسیعی از متغیرها مد نظر قرار گرفت. آنها متوجه شدند که کوتاه بودن خواب در میانسالی با افزایش خطر ابتلا به زوال عقل مرتبط است.

هنگام خواب ، سموم از مغز و سایر قسمت های بدن پاک می شود تا از بدن در برابر بیماری های زیادی از جمله بیماری های قلبی و سرطان محافظت کند.

محققان می گویند: فرضیه های قابل قبول بیولوژیکی برای توضیح رابطه میان مدت خواب و زوال عقل وجود دارد. یکی از آنها مربوط به نقش خواب در پاکسازی ضایعات پروتئین در مغز است.

در یک دوره بیداری فعالیت عصبی باعث افزایش ترشح پروتئین های بتا آمیلوئید می شود. سپس این پروتئین ها هنگام خواب از مغز شسته می شوند. در مورد خواب کوتاه ، پاکسازی این پروتئین ها ممکن است تغییر کند و به تجمع بتا آمیلوئید در مغز منجر شود.

تجمع این پروتئین ها در آلزایمر مشاهده می شود. مکانیسم های دیگری نیز ممکن است نقش خواب را در التهاب عصبی و تصلب شرایین (تصلب شرایین) داشته باشد.

به گزارش «بهپو» و به نقل از «نیچر»، طبق اعلام سازمان سلامت انگلیس، بیشتر بزرگسالان هر شب به ۶ تا ۹ ساعت خواب نیاز دارند. «بنیاد خواب آمریکا» هفت تا هشت ساعت خواب را به طور خاص برای افراد بیش از ۶۵ سال توصیه می کند./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات