برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

کشف عامل تشنج در بیماران ام اس

کشف عامل تشنج در بیماران ام اس محققان در مطالعات اخیر خود موفق به شناسایی سلول‌هایی در سیستم اعصاب شده‌اند که می‌تواند عامل وقوع تشنج در بیماران مبتلا به ام اس باشد.

محققان در مطالعات اخیر خود موفق به شناسایی سلول‌هایی در سیستم اعصاب شده‌اند که می‌تواند عامل وقوع تشنج در بیماران مبتلا به ام اس باشد.

به گزارش «بهپو» و به نقل از «ساینس‌دیلی»، این سلول‌ها آستروسیت نام دارند و گروهی از سلول‌های پشتیبانی سیستم عصبی مرکزی هستند.

معمولا تشنج در زمره عوارض متداول بیماری ام اس محسوب نمی‌شود، ولی گروهی از بیماران آن را تجربه می‌کنند. آستروسیت‌ها با کنترل سیگنال‌های مولکولی موجود در مغز، محیط مناسبی را برای فعالیت نورون‌ها فراهم می‌کنند. زمانی که آستروسیت‌ها قادر به انجام وظیفه خود نباشند، تشنج رخ می‌دهد.

محققان دانشگاه کالیفرنیا با بررسی بافت مغزی چند بیمار مبتلا به ام اس پس از مرگ دریافتند؛ آستروسیت‌های موجود در بافت هیپوکامپ بیمارانی که دچار تشنج شده‌اند، توانایی کمتری برای مدیریت سیگنال‌های مرتبط با وقوع تشنج دارند.

همچنین ارتباط بین استروسیت‌ها در بیمارانی که دچار تشنج شده‌ بودند در مقایسه با سایر بیماران، متفاوت بود. این نوع ارتباط پیش از این هرگز در بیماران مبتلا به ام اس دیده نشده است، اما در مغز افراد مبتلا به صرع، شایع است.

به عبارت دیگر در این تحقیقات مشخص شد آستروسیت‌های بیماران ام اس که دچار تشنج می‌شوند، شباهت زیادی به آستروسیت‌های افراد مبتلا به صرع دارد.

مولتیپل اسکلروزیس یا ام اس یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی پاسخ غیر متعارفی به سیستم عصبی مرکزی‌ « CNS» می‌دهد. سیستم عصبی مرکزی شامل مغز، نخاع و اعصاب بینایی است. سیستم ایمنی بدن به طور معمول عوامل خارجی مانند باکتری‌ها و ویروس‌ها را مورد هدف قرار می‌دهد؛ ولی در بیماری‌های خود ایمنی، به اشتباه بافت‌های نرمال از بین می‌روند.

در بیماری ام اس، سیستم ایمنی به میلین حمله می‌کند. میلین به غلاف چربی اطراف سلول‌های عصبی گفته می‌شود. میلین آسیب دیده سبب بوجود آمدن تصلب بافت «sclerosis» می‌شود که نام بیماری نیز از همین واژه گرفته شده است.

زمانی که پوشش میلین یا بافت‌های عصبی آسیب می‌بیند، ارسال پیام‌های عصبی مختل می‌شود که عوارض مختلفی دارد.

در حال حاضر حدود ۲.۵ میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا هستند.

نتیجه این مطالعه در درمان تنشج ناشی از بیماری ام اس مقاوم به دارو و سایر بیماری‌های عصبی ارزشمند است. نتایج این مطالعه در نشریه «ASN Neuro» منتشر شده است./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات