برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

فعالیت های اجتماعی مغز سالمندان را تقویت می کند

فعالیت های اجتماعی مغز سالمندان را تقویت می کند نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد؛ سالمندانی که از لحاظ اجتماعی فعالیت بیشتری دارند، در مناطقی از مغز که با زوال عقل ارتباط دارد، ماده خاکستری سالمتری دارند.

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد؛ سالمندانی که از لحاظ اجتماعی فعالیت بیشتری دارند، در مناطقی از مغز که با زوال عقل ارتباط دارد، ماده خاکستری سالمتری دارند.

به گزارش «بهپو»، نتایج این مطالعه که توسط محققان دانشگاه «پیتسبورگ» در آمریکا انجام شد، نشان داد، افرادی که از لحاظ اجتماعی فعال تر بودند، در مناطقی از مغز که زبان، توجه، تمرکز، تصمیم گیری و پردازش اطلاعات را کنترل می کند، مقادیر زیادی ماده خاکستری داشتند.

محققان گفتند: میزان بالاتر ماده خاکستری مغز - یا سلول هایی که لایه خارجی مغز را تشکیل می دهند - شاخص بهبود عملکرد شناختی است.

«سینسیا فلیکس» از نویسندگان این مطالعه از دانشگاه پیتسبورگ گفت: من به بیماران خود توصیه می کنم دست کم یک بار در هفته در فعالیت های اجتماعی مختلفی که به آنها هویت اجتماعی می دهد، شرکت کنند تا سلول های مغزی شان سالم بماند.

وی افزود: همان طور که فرد برای یک رژیم غذایی سالم یا فعالیت بدنی برنامه ریزی می کند، باید برای برخورداری از فعالیت های اجتماعی متعادل و ساختاری حتی در جریان همه گیری کووید-۱۹ نیز برنامه ریزی کند.

نتایج این مطالع در مجله «Gerontology: Psychological Sciences and Social Sciences» منتشر شده است.

میلیون ها نفر در سراسر جهان با نوعی زوال عقل یا کاهش عملکرد شناختی زندگی می کنند. زوال عقل یک اصطلاح کلی برای افت توانایی ذهنی به میزانی است که در زندگی روزانه فرد اختلال ایجاد می کند. از دست دادن حافظه و بیماری آلزایمر - رایج‌ترین نوع زوال عقل - دو نمونه از این دست هستند. زوال عقل به طور کلی شامل کاهش تدریجی مهارت های حافظه، تفکر و استدلال می شود.

 به گزارش «بهپو» و به نقل از «یونایتدپرس»، محققان گفتند: افزایش فعالیت های جسمی و اجتماعی با خطر کمتر ابتلا به کاهش عملکرد شناختی در افراد مسن همراه است، اما تأثیرات دقیق این مداخله بر مغز هنوز شناخته نشده است./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات