برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

باکتری های دهان، عامل گسترش سرطان روده بزرگ

باکتری های دهان، عامل گسترش سرطان روده بزرگ نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد، باکتری‌هایی که در دهان موجب پوسیدگی دندان می‌شوند، می‌توانند به گسترش سرطان روده بزرگ به سایر ارگان‌ها بدن نیز کمک کنند.

نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد، باکتری‌هایی که در دهان موجب پوسیدگی دندان می‌شوند، می‌توانند به گسترش سرطان روده بزرگ به سایر ارگان‌ها بدن نیز کمک کنند.

به گزارش «بهپو»، محققان دانشگاه «ویرجینیا فناوری» در آمریکا که این مطالعه را انجام داده اند ، اعلام کردند: این باکتری‌ها که «Fusobacterium nucleatum» نام دارند از طریق جریان خون به سایر اندام‌های بدن سفر می کنند و منجر به عفونت می شوند و به سلول های سرطانی اجازه مهاجرت و یا متاستاز می دهند.

این محققان خاطر نشان کردند که عفونت‌های دهانی که باعث التهاب لثه ها می شوند، به عنوان عوامل خطرساز بروز عفونت های سیستمیک ، بیماری های قلبی عروقی ، عوارض جانبی بارداری ، دیابت ، سرطان و بیماری آلزایمر گزارش شده اند.

آنها افزودند: مردم می توانند با حفظ سلامت دهان و دندان از بروز عفونت ها جلوگیری کنند؛ حفظ سلامت دهان و دندان  به نوبه خود می تواند سطح  Fusobacterium nucleatum را در جرم دندان تحت کنترل نگه دارد و عفونت هایی را که منجر به پوسیدگی دندان می شود ، درمان کند؛ این کار یک اقدام مهم پیشگیرانه برای جلوگیری از ورود باکتری ها به جریان خون است.

به گزارش «بهپو» و به نقل از «ساینس»، با این حال محققان خاطر نشان کردند که این باکتری ها موجب ابتلا به سرطان روده بزرگ نمی شوند؛ ابتلا به سرطان روده بزرگ با رژیم غذایی ضعیف، سیگار کشیدن ، مصرف نوشیدنی های الکلی و نیز سابقه خانوادگی این بیماری ارتباط دارد.

این مطالعه در مجله «Science Signaling» منتشر شده است./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات