برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

داروهای فشار خونتان را شب ها موقع خواب مصرف کنید

داروهای فشار خونتان را شب ها موقع خواب مصرف کنید نتایج تحقیق جدید نشان می دهد به نفع بیماران فشار خون بالا است که داروهای خود را شب ها موقع خواب مصرف کنند. با این کار هم فشارشان بهتر کنترل می شود و هم خطر مرگ و بیماری ناشی از مشکلات قلبی عروقی در آنها کمتر می شود.

نتایج یک مطالعه گسترده و جدید نشان داد بیمارانی که همه داروهای فشار خون خود را یک بار و در زمان خواب مصرف می کنند فشار خونشان بهتر کنترل می شود و خطر مرگ یا بیماری ناشی از مشکلات قلب و عروق در آنها در مقایسه با کسانی که داروهایشان را صبح ها مصرف می کنند به طور چشمگیری کاهش می یابد.

به گزارش «بهپو»، در این تحقیق مشخص شد خطر مرگ ناشی از حمله قلبی، انفارکتوس میوکارد، سکته مغزی، نارسایی قلبی یا نیاز به جراحی رفع انسداد عروق در بیمارانی که داروهای فشار خون خود را شب ها و در زمان خواب مصرف می کنند تقریبا نصف –کاهش 45 درصدی- کسانی است که داروهای خود را صبح ها و به هنگام بیدار شدن از خواب مصرف می کنند.

«رامون هرمیدا» مدیر مهندسی زیستی و کرونوبیولوژی مرکز تحقیقاتی آتلانتیک دانشگاه ویگو و مولف ارشد این پژوهش گفت: «نتایج به دست آمده فارغ از جنسیت، سن، ابتلا به دیابت یا بیماریهای کلیوی و دیگر فاکتورهای عمده شناخته شده در افزایش خطر مرگ، در مورد همه بیماران صدق می‌کند.»

در زمان حاضر هیچ دستورالعمل خاصی در مورد بهترین زمان مصرف داروهای فشار خون وجود ندارد. به گفته هرمیدا، اغلب بیماران داروهای فشار خود را صبح‌ها مصرف می‌کند و این درحالی است که هیچ آزمایش بالینی تاکنون این فرضیه را که این نوع شیوه مصرف موثرتر است، اثبات نکرده است.

پژوهشگران اسپانیایی با بررسی وضعیت بیش از ۱۹ هزار فرد بالغ مبتلا به پُرفشاری خون دریافتند آن دسته از افرادی که قرص‌های فشار خود را در ساعات شب استفاده می‌کنند در مقایسه با آن‌ها که این نوع قرص‌ها را صبح‌ها مصرف می‌کنند، در طول روز فشار خون پایین‌تری دارند.

 

بیشتر بخوانید: عوارض داروهای فشار خون

 

این تحقیق در فاصله سال‌های بین ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ بر روی ۱۰ هزار و ۶۰۰ مرد و ۸ هزار و ۵۰۰ زن بالای ۱۸ سال در شمال اسپانیا انجام شد. همه شرکت کنندگان در آزمایش به پرفشاری خون مبتلا بودند.

به طور رندوم از هر کدام از این شرکت کنندگان خواسته شد بود تا قرص‌های فشار خود را یک بار در روز، یا صبح و یا شب، استفاده کنند. فشار خون این افراد در جریان تحقیق به طرق مختلف مورد ارزیابی قرار می‌گرفت. در پایان این پژوهش، محققان دریافتند که خطر مرگ ناشی از مشکلات قلبی-عروقی در بیمارانی قرص‌های فشار خود را شب‌ها استفاده می‌کردند، دو سوم نسبت به آن‌ها که این قرص‌ها را صبح‌ها مصرف می‌کردند، کمتر است.

به گفته محققان اسپانیایی، استفاده از قرص‌های فشار در ساعات شب همچنین تا ۴۴ درصد خطر بروز سکته قلبی، تا ۴۰ درصد خطر نیاز پیدا کردن به جراحی برای گشادکردن رگ‌ها، تا ۴۲ درصد خطر ایست قلب و تا ۴۹ درصد خطر بروز سکته مغزی را کاهش داد.

به گزارش «بهپو» و به نقل از «ساینس دیلی»، به طور کلی نتایج این مطالعه نشان داد که استفاده از داروهای فشار در ساعات شب خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی-عروقی را تا ۴۵ درصد کاهش می‌دهد. 

یافته‌های این تحقیق در مجله «European Heart» منتشر شده است./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات