برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

دلیل بی حالی بعد از افطار

دلیل بی حالی بعد از افطار برخی از روزه‌داران بعد از صرف افطاری، بدنشان سست و بی‌حال می‌شود و این سوال برایشان پیش می‌آید که چرا پس از خوردن مواد غذایی مختلف در وعده افطاری، باز هم بی‌حس و حال هستند؟

برخی از روزه‌داران بعد از صرف افطاری، بدنشان سست و بی‌حال می‌شود و این سوال برایشان پیش می‌آید که چرا پس از خوردن مواد غذایی مختلف در وعده افطاری، باز هم بی‌حس و حال هستند؟

به گزارش «بهپو»، در پاسخ به این پرسش باید گفت که این مشکل به دو دلیل ایجاد می‌شود. اولین دلیل این است که دستگاه گوارش ما در زمان روزه‌داری تقریبا در حالت استراحت قرار دارد و نیاز به فعالیت چندانی ندارد. زمانی که ما بعد از 16 یا 17 ساعت روزه‌داری، اقدام به خوردن حجم بالایی از مواد غذایی مختلف می‌کنیم، حجم زیادی از تمرکز خونرسانی بدن به سمت دستگاه گوارش کشیده می‌شود تا سیستم گوارشی، توانایی کافی برای هضم و جذب مواد غذایی پیدا کند. به این ترتیب، بدن با کاهش میزان خونرسانی به مغز و ایجاد حس سستی و رخوت مواجه می‌شود.

دومین دلیل این مساله هم آن است که معمولا افراد روزه‌دار در زمان افطار و پس از چند ساعت دوری از مواد قندی، ناگهان حجم بالایی از قندهای ساده مثل زولبیا بامیه، خرما، چای شیرین، شربت و...را مصرف می‌کنند. در این حالت، میزان ترشح انسولین هم برای پیشگیری از افزایش شدید قند خون، ناگهان بالا می‌رود و به همین دلیل فرد روزه‌دار پس از مدت کوتاهی که از افطارش می‌گذرد، با افت ناگهانی قند خون مواجه می‌شود. همین اتفاق می‌تواند بی‌حالی و سستی بعد از افطار را به دنبال داشته باشد.

توصیه ما برای پیشگیری از بروز این حالت بعد از صرف افطاری، این است که هنگام خوردن وعده افطاری، ولع نداشته باشید و با آرامش غذا بخورید. حجم کمتری از مواد غذایی را در فاصله‌های بیشتر میل کنید. مصرف انواع میوه‌ها و سبزی‌ها را به‌عنوان خوراکی‌های شاداب‌کننده مغز و بدن فراموش نکنید و مصرف ناگهانی حجم بالایی از قندهای ساده را در برنامه افطاری خود نداشته باشید.

به گزارش «بهپو» و به نقل از «هفته نامه سلامت»، یادتان باشد که خوردن افطاری همراه با آرامش، باعث پیشگیری از پرخوری و احساس ناخوشایند پس از آن می‌شود./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات