برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

خروپف به مجاری تنفسی آسیب جدی وارد می کند

خروپف به مجاری تنفسی آسیب جدی وارد می کند نتایج مطالعات محققان سوئدی نشان می دهد، افرادی که به شدت خروپُف می‌کنند به دلیل بروز ارتعاشات و لرزش‌های مکرر در معرض ریسک بروز آسیب‌های جدی به مجاری تنفسی فوقانی هستند. همین مسئله می‌تواند منجر به اختلال در عملکرد بلع شود و افراد را در برابر ابتلاء به آپنه خواب انسدادی بسیار آسیب پذیر کند.

نتایج مطالعات محققان سوئدی نشان می دهد، افرادی که به شدت خروپف می‌کنند به دلیل بروز ارتعاشات و لرزش‌های مکرر در معرض ریسک بروز آسیب‌های جدی به مجاری تنفسی فوقانی هستند. همین مسئله می‌تواند منجر به اختلال در عملکرد بلع شود و افراد را در برابر ابتلاء به آپنه خواب انسدادی بسیار آسیب پذیر کند.

به گزارش «بهپو»، تحقیقات فعلی آنها بر فرایندهای ناشی از آسیب های ارتعاشی و بهبودی دستگاه تنفسی فوقانی تمرکز دارد. داده های به دست آمده به شناسایی افراد در معرض خطر آپنه خواب و یافتن راهکارهای جدید درمان کمک می کنند.

به گفته محققان، علاوه بر این تأثیرات مختل کننده، خروپف کردن مکرر می‌تواند بسیار برای سلامت پرخطر باشد.

محققان مشاهده کردند آسیب به مجاری تنفسی فوقانی هم در سطح ساختاری و هم در سطح مولکولی اتفاق می افتد.

مشخصه آپنه خواب، از کار افتادن مکرر مجاری تنفسی فوقانی است که منجر به ایست تنفسی در طول خواب می‌شود و در نتیجه، ریسک بیماری قلبی-عروقی افزایش می‌یابد.

مطالعات نشان می‌دهند افرادی که به طورمداوم خُروپف شدید دارند و دچار آپنه خواب هستند، از بین رفتن اعصاب و توده ماهیچه‌ای در سقف دهان شأن اتفاق می‌افتد. در نهایت، تلاش بدن برای ترمیم بافت آسیب دیده ناموفق بوده و منجر به ساختار ماهیچه‌ای غیرعادی می‌شود.

به گزارش «بهپو» و به نقل از «مدیکال اکسپرس»، یافته‌ها نشان می‌دهد بدن تلاش می‌کند تا جراحات ناشی از خروپف را التیام بخشد، اما ارتعاشات مکرر ناشی از خروپف مانع از التیام مناسب می‌شود. همین چرخه موجب اختلال در عملکرد بلع و بروز آپنه خواب می‌شود./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات