برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

خواص باقلا، خوراکی دلچسب بهاری

خواص باقلا، خوراکی دلچسب بهاری باقلا یکی از خوشمزه ترین حبوباتی است که این روز ها در سبزی فروشی ها زیاد دیده می شود. باقلا سرشار از پروتیین و فیبر خوراکی است، چربی بسیار کمی دارد، چربی اشباع ندارد، دارای ویتامین و مواد معدنی فراوانی است و یک منبع عالی برای تامین بسیاری از نیازهای سلامت انسان است.
«باقلا» یکی از خوشمزه ترین حبوباتی است که این روز ها در سبزی فروشی ها زیاد دیده می شود. ما ایرانیان روزهای بهاری و گرم بهار و تابستان را با پختن انواع غذا های خوشمزه با باقلای تازه می گذرانیم و شب های سرد زمستان را با طبخ باقلای خشک به همراه استشمام عطر گلپر، دور هم سپری می کنیم.
به گزارش «بهپو»، باقلا سرشار از پروتیین و فیبر خوراکی است، چربی بسیار کمی دارد، چربی اشباع ندارد، دارای ویتامین و مواد معدنی فراوانی است و یک منبع عالی برای تامین بسیاری از نیازهای سلامت انسان است. خوردن باقلا در بیماران قلبی و کسانی که تصمیم به کاهش وزن دارند تاثیر مثبتی دارد.
باقلا ماده ای بسیار مغذی است. مصرف آن باعث می شود بدون دریافت کالری زیادی بتوانیم بسیاری از مواد ضروری مورد نیاز عملکردهای بدن را تامین کنیم. باقلا منبع خوب ویتامین B1 –تیامین، آهن، مس، فسفر، پتاسیم و منیزیم است و مصرف یک چهارم فنجان از آن چیزی در حدود 10 تا 19 درصد نیاز روزانه فرد را تامین می کند. ویتامین B1 ماده ای ضروری برای عملکرد سیستم عصبی و سوخت و ساز انرژی است. آهن ماده مهمی برای اکسیژن رسانی در عروق خونی است. مس به همراه آهن به تشکیل گلبول های خونی کمک می کند؛ همچنین نقش مهمی در سلامت عروق، دستگاه ایمنی و استخوان ها دارد. فسفر و منیزیم سبب حفظ قدرت استخوان ها می شوند و منیزیم به همراه پتاسیم به تنظیم فشار خون کمک می کند.
باقلا منبع عالی فولات و منگنز است و یک چهارم فنجان از آن 20 درصد نیاز روزانه را تامین می کند. فولات به تقویت سیستم ایمنی، سلامت قلب و عروق و تشکیل گلبول های قرمز خون کمک می کند. منگنز برای سوخت و ساز کربوهیدرات ها، پروتیین ها و کلسترول مورد نیاز است.
 

سرشار از آنتیاکسیدانها

چون باقلا حاوی آنتیاکسیدان است، به سمزدایی مورد نیاز بدن کمک بسیاری میکند. میدانید که اگر سموم بدنتان، درست دفع نشوند دچار گُرگرفتگی میشوید. پس برای پاکسازی هرچه بیشتر بدن خود، تا میتوانید باقلا مصرف کنید. در کنار این خاصیت، باقلا با رادیکالهای آزاد که عامل سرطان و پیری زودرس هستند هم، مبارزه می کند.
 

 سرشار از چربیهای مفید

یک فنجان پاچباقلا -باقلای پاکوتا- دارای ۸ گرم چربی است که ۳ گرم از آن چربیهای اشباعنشده است. این چربیها با پایین آوردن سطح کلسترول، سلامت بیشتری به قلب هدیه میکنند. این چربیها همچنین حاوی امگا ۳ هستند که عملکرد مغز را بهبود میبخشد.
 

 سودمند برای پوست

خصوصا با نزدیک شدن به دوره پیری، پوستمان نیازمند توجه بیشتری است و البته میدانید که برنامه غذایی سالم میتواند بهترین کمک را به پوست برساند. باقلا که سرشار از ویتامین A است، به سلامت و لطافت پوست کمک میکند، بینایی را بهبود میبخشد و سیستم دفاعی بدن را تقویت میکند.
 

بهبود عملکرد ریه

این خوراکی بینظیر دارای مادهای به نام جنیستین «Genistin» -هورمون گیاهی با خاصیت آنتی اکسیدان- است که با بهبود کار ریهها، بیماری آسم را بهبود میبخشد و التهابات تنفسی و سرفه را درمان میکند.
 

تقویت سلامت قلب

علاوه بر این که باقلا یک منبع عالی مواد مغذی برای قلب است، فیبر بالایی دارد. در هر یک چهارم فنجان باقلا 9 گرم فیبر وجود دارد. انواع باقلا دارای فیبرهای محلول و نامحلول هستند، اما معمولا میزان فیبر محلول در آنها بیشتر است. مصرف غذاهایی با فیبر محلول بالا به تنظیم قند و کلسترول خون کمک می کند. فیبر محلول در کاهش LDL یا کلسترول بد خون موثر است.
 

کمک به کاهش وزن

به گزارش «بهپو» به نقل از «لیو استرانگ»، باقلا پروتیین بالایی دارد، در هر یک چهارم فنجان از آن 10 گرم پروتیین وجود دارد. طبق مطالعاتی که در سال 2010 در مجله « European Journal of Clinical Nutrition» انجام شده است افراد چاق یا دارای اضافه وزن که از رژیم کنترل شده پر پروتیین و پر فیبر پیروی می کنند نسبت به آن هایی که از رژیم کنترل شده پرکربوهیدرات و کم چربی پیروی می کنند وزن بیشتری از دست می دهند. شرکت کنندگان شامل 89 زن چاق یا دارای اضافه وزن، بین 18 تا 65 سال بودند که به مدت 10 هفته از رژیم خواسته شده پیروی کردند. دسته ای که از رژیم پر پروتیین و پر فیبر پیروی می کردند نه تنها وزن و چربی زیادی از دست دادند بلکه کلسترول توتال و LDL آن ها هم پایین آمد. اگر بخواهید با مشورت پزشک از چنین رژیمی پیروی کنید، باقلا یکی از مهم ترین منابع تامین پروتیین و فیبر خواهد بود./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات