برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

یک گام تا درمان قطعی واکنش های آلرژیک

یک گام تا درمان قطعی واکنش های آلرژیک واکنش های آلرژیک بسیار آزاردهنده اند و افراد مبتلا به حساسیت آرزو می کنند که می توانستند مانع بروز این واکنش ها شوند. حالا محققان دانمارکی با کشف یک آنتی بادی جدید این آرزو را برآورده کرده اند.
واکنش های آلرژیک بسیار آزاردهنده اند و افراد مبتلا به حساسیت آرزو می کنند که می توانستند مانع بروز این واکنش ها شوند. حالا محققان دانمارکی با کشف یک آنتی بادی جدید این آرزو را برآورده کرده اند.
به گزارش «بهپو»، «واکنش آلرژیک» در واقع واکنش شدید سیستم ایمنی بدن نسبت به موادی چون گرده گل است. زمانی که یک ماده حساسیت زا یا آلرژن وارد بدن می‌شود، سیستم ایمنی شروع به تولید مقادیر بسیار زیادی از یک نوع خاص آنتی بادی موسوم به IgE می‌کند. این آنتی‌بادی نوعی مولکول بزرگ به شکل Y است که خود را به سلول‌های ایمنی می‌چسباند و ترکیبات شیمیایی را برای حمله به مهاجم تولید می‌کند.
این ترکیبات شیمیایی به ویژه هیستامین موجب بروز عوارض «آلرژی» در بدن می‌شوند. داروهای ضد آلرژی نیز معمولا این ترکیبات یا گیرنده‌های آن‌ها را در بدن هدف قرار می‌دهند تا از بروز عوارض آلرژی جلوگیری کنند.
اما محققان یک آنتی بادی جدید موسوم به 026 sdab را شناسایی کردند که با هدف گرفتن IgE قادر است مانع وقوع واکنش آلرژیک شود. این آنتی بادی در بدن لاماها، گونه‌های مختلف شترها و ماهی‌های غضروفی تولید می‌شود و در بدن انسان از رسیدن IgE به دو نوع گیرنده CD23 و FceRI جلوگیری می‌کند. بدین ترتیب صرف‌نظر از میزان تولید مولکول‌های IgE عدم دریافت آن‌ها توسط گیرنده‌ها مانع ایجاد واکنش آلرژی می‌شود.
محققان امیدوارند با استفاده از نتایج این تحقیق بتوانند روش های درمانی جدیدی را برای آلرژی ابداع کنند.
گزارش کامل این تحقیق در نشریه «Nature Communications» منتشر شده است./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات