برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

چرا سرفه شب ها بدتر می شود؟

چرا سرفه شب ها بدتر می شود؟ استراحت یکی از مهم‌ترین شیوه‌هایی است که به بدن کمک می‌کند تا با عفونت‌ها مبارزه کند.عجیب این است که استراحت کافی یکی از سخت‌ترین چیزهایی است که می‌توان به آن دست‌یافت. شاید چنین تجربه‌ای را داشتید که پس از یک روز طولانی بد به رختخواب‌رفته‌اید اما پس از مدتی با سرفه‌هایی مواجه شدید که قادر به پایان دادن آن‌ها نیستید. زمانی که واقعا به خواب نیاز دارید، علائم سرفه شما بدتر می‌شوند و این علائم تمام شب شما را بیدار نگه می‌دارند.
وقتی‌که بحث مقابله با یک سرفه مداوم و دیگر علائم سرماخوردگی و آنفولانزا مطرح می‌شود گام‌های نسبتا ساده‌ای وجود دارند که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. کارشناس‌های سلامت یک رژیم مایعات، مسکن‌های غیر تجویزی، داروی ضداحتقاق در صورت نیاز و استراحت زیاد را توصیه می‌کنند. درواقع، بر اساس یک نقد و بررسی چاپ‌شده در شماره ژانویه 2012 ژورنال Pflügers Archiv: European Journal of Physiology می‌توان گفت که استراحت یکی از مهم‌ترین شیوه‌هایی است که به بدن کمک می‌کند تا با عفونت‌ها مبارزه کند.
عجیب این است که استراحت کافی یکی از سخت‌ترین چیزهایی است که می‌توان به آن دست‌یافت. شاید چنین تجربه‌ای را داشتید که پس از یک روز طولانی بد به رختخواب‌رفته‌اید اما پس از مدتی با سرفه‌هایی مواجه شدید که قادر به پایان دادن آن‌ها نیستید. زمانی که واقعا به خواب نیاز دارید، علائم سرفه شما بدتر می‌شوند و این علائم تمام شب شما را بیدار نگه می‌دارند. به عقیده بنیاد ملی خواب (Nationa- Sleep Foundation)،35 درصد از آمریکایی‌ها گزارش دادند که خواب نامطلوب یا ضعیفی دارند. اگر یک فردی این مشکل خواب را داشته باشد حل مشکل سرفه برایش دارای اهمیت بسیار است، چون حل مشکل سرفه می‌تواند به خواب بهتر او کمک کند.

 

دلایل علمی بدتر شدن سرفه در شب

برای بدتر شدن علائم سرفه در شب می‌توان چندین دلیل را برشمرد که شامل موارد زیر هستند:
  • جاذبه: جاذبه بزرگ‌ترین دلیل سرفه بیشتر ما در شب است. دکتر میشل بلاس، متخصص بیماری‌های عفونی در مرکز بیماری‌های عفونی ایالت جورجیا و پزشک بیمارستان سنت جوزف در شهر آتلانتا می‌گوید: «وقتی‌که دراز می‌کشیم، مایع مخاط به‌طور خودکار شروع به انباشت شدن می‌کند.» بلند شدن بهترین را برای جلوگیری از چنین اثر جاذبه است. دکتر بلاس می‌گوید: «برای جلوگیری از چنین مشکلی توصیه می‌شود که به هنگام دراز کشیدن یا خوابیدن از یک بالشت استفاده کنید تا اندکی سر شما بالا بیاید. بالا رفتن سر باعث می‌شود که مانع از جمع شدن مایع مخاط در پشت گلو شوید.»
  • یک محیط بسته خشک: هوای خشک می‌تواند باعث بدتر شدن بینی و گلوی ملتهب شود و درنتیجه بدتر شدن سرفه‌های شبانه را به بار آورد. برای بازگرداندن رطوبت به هوا و نفس کشیدن آسان‌تر می‌توانید از یک مرطوب‌کننده هوا استفاده کنید، اما در مصرف مرطوب‌کننده های هوا نیز باید اعتدال را رعایت کنید.

بیشتر بخوانید: چرا سرفه می کنیم؟ آشنایی با علل بروز و روشهای درمان

دکتر بلاس هشدار می‌دهد: «مرطوب‌کننده ها همواره بی‌خطر نیستند. اگر آبی که مرطوب‌کننده را در آن قرار می‌دهید ضدعفونی نشده باشد، خطر افزایش میکروب‌ها در هوا را افزایش می‌دهید و بذر دیگر بیماری‌ها را می‌کارید.» دکتر بلاس می‌گوید که آخرین چیزی که افراد مبتلابه سرماخوردگی یا آنفولانزا می‌خواهند این است که عوارض را تجربه کنند. دکتر بلاس بیان می‌دارد: «آلوده شدن هوا از طریق استفاده از مرطوب‌کننده ها می‌تواند باعث عفونت‌های باکتریایی شود و بسیاری از مرگ‌های مربوط به آنفولانزا که ناشی از سینه‌پهلو هستند پس از ابتلای فرد به آنفولانزا به سراغ او می‌آید.» درنتیجه برای اطمینان از نحوه صحیح استفاده از یک مرطوب‌کننده مطمئن شوید که دستورالعمل‌های استفاده از آن را به‌خوبی انجام داده‌اید.
  • تخلیه کردن احتقاق: پیش از فحش دادن به سرفه‌های خود این را به یادآورید که سرفه‌ها در حقیقت استراتژی بدن برای بهبود شما هستند. سرفه به صاف کردن گلو و مسیر هوایی شما کمک می‌کند. اگرچه سرفه‌های مکرر می‌تواند اذیت کننده باشند، اما سرفه مداوم باعث تکه‌تکه شدن مخاط می‌شود و به خوب شدن شما کمک می‌کند.
 

چگونه سرفه خشک شبانه را مدیریت کنید؟

اگرچه اکثر سرفه‌هایی که با سرماخوردگی‌ها و آنفولانزا در ارتباط هستند برای تخلیه احتقاق از ریه و مسیرهای هوای شما مفید هستند، اما گاهی از اوقات ممکن است دچار سرفه‌های خشک مداوم شوید. سرفه‌های خشک می‌توانند باعث درد گلو، مسیرهای هوا و قفسه سینه شوند و مانع از استراحت کافی برای شما شوند.

وقتی‌که فکر می‌کنید قادر به پایان سرفه‌ها نیستید می‌توانید توصیه‌های زیر را امتحان کنید:
  • پیش از رفتن به رختخواب در هنگام عصر مایعات فراوانی بنوشید. مایعات می‌توانند به رقیق شدن مخاط درون گلوی شما کمک کنند و سرفه کردن را برای شما آسان سازند.
  • پیش از رفتن به رختخواب، از یک قطره سرفه یا یک آب‌نبات سفت استفاده کنید تا گلوی خود را تسکین دهید و از نیاز به سرفه کردن بکاهید.
  • از داروشناس یا پزشک خود درخواست دارویی را کنید که مخصوص سرفه خشک است.
  • اگر سرفه شما بیش از 7 تا 10 روز طول کشید با پزشک خود تماس بگیرید. دکتر جان زورا، متخصص آلرژی در مرکز آسم و آلرژی شهر آتلانتا می‌گوید که اگر سرفه‌های مداوم شما که همراه با علائم بینی بودند بهتر شدند و دوباره شروع به بدتر شدن کردند به پزشک خود مراجعه کنید تا شما را تحت معاینه سینوزیت قرار دهد. در این مورد، پزشک یک آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند. اگر با سرفه از خواب بلند شدید یا اگر سرفه شما بیش از یک هفته یا دو هفته طول کشید، دلیل سرفه شما می‌تواند مشکل دیگری همچون برونشیت، سینوزیت مزمن، بیماری ریفلاکس معده به مری، آسم یا سینه‌پهلو باشد، درنتیجه در صورت مشاهده چنین وضعیتی در خود به پزشک مراجعه کنید.
رعایت توصیه‌های بالا می‌تواند به کیفیت استراحت شما بیفزاید. و به یادآورید که اگرچه سرفه می‌تواند در بهبود شما نقش مثبتی را ایفا کند، اما توجه به بیماری خود و تلاش در جهت درمان آن نیز حائز اهمیت است. در پایان باید گفت که اگر سرفه‌های شما بیشتر از یک هفته ادامه داشتند و احساس کردید که سرفه‌های شما بدتر شدند به پزشک خود مراجعه کنید./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات