برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

آیا دارچین به کنترل دیابت کمک می کند؟

آیا دارچین به کنترل دیابت کمک می کند؟ هنوز کاملا مشخص نیست که دارچین برای دیابت مفید است یا خیر. یافته های علمی نتایج مختلفی در بر داشته اند و انجمن دیابت امریکا تجویز دارچین را به عنوان ماده درمانی دیابت رد کرده است. اما برخی تحقیقات نشان می دهد مصرف منظم دارچین بعنوان مکمل ممکن است در مبتلایان به دیابت نوع دو فوایدی به همراه داشته باشد.
اضافه کردن دارچین به غذا یا استفاده از آن در طبخ نان و کیک خوب است. اگر طعم آن را دوست دارید به این کار ادامه دهید. اما اگر فکر می کنید این کار به شما کمک می کند دیابت را تحت کنترل در بیاورید باید در این باور تجدید نظر کنید.
هنوز کاملا مشخص نیست که دارچین برای دیابت مفید است یا خیر. یافته های علمی نتایج مختلفی در بر داشته اند و انجمن دیابت امریکا تجویز دارچین را به عنوان ماده درمانی دیابت رد کرده است. اما برخی تحقیقات نشان می دهد مصرف منظم دارچین بعنوان مکمل ممکن است در مبتلایان به دیابت نوع دو فوایدی به همراه داشته باشد.
در برخی از مطالعات کوچک، مصرف دارچین با سطح بهتر قند خون مرتبط دانسته شده است. برخی از این مطالعات نشان داده اند که دارچین با کاهش مقاومت به انسولین قند خون را تحت کنترل در می آورد.
در یک پژوهش داوطلبان به مدت 40 روز 1 تا 6 گرم دارچین مصرف کردند. (یک گرم دارچین حدودا به اندازه نصف قاشق چای خوری است). پژوهشگران دریافتند دارچین باعث کاهش کلسترول خون به اندازه 18 درصد و قند خون به اندازه 24 درصد شده است. اما در مطالعات دیگر دارچین نتوانست قند خون یا کلسترول را کاهش دهد.
یک مقاله مروری در سال 2012 نتیجه گیری کرد که استفاده از دارچین تاثیر بالقوه مثبت بر کنترل گلیسمی دارد. مقاله ای که در سال 2009 منتشر شد نیز نشان داد که مصرف کپسول 500 میلی گرمی دارچین دو بار در روز و به مدت 90 روز باعث بهبود سطح هموگلوبین A1C (انعکاسی از میانگین قند خون در دو تا سه ماه گذشته) در بیمارانی که دیابت نوع دو داشتند و به خوبی کنترل نشده بود، گردید (هموگلوبین A1C بیش از 7 درصد).
 

آیا مصرف دارچین برای مبتلایان به دیابت بی ضرر است؟

اگر مبتلا به مشکلات کبدی نباشید مصرف دارچین مانعی ندارد. اگر دچار مشکلات کبدی هستید مراقب باشید زیرا مصرف زیاد دارچین وضع شما را بدتر خواهد کرد.
اگر به فکر مصرف مکمل های دارچین افتاده اید، ابتدا با پزشک مشورت کنید، به خصوص اگر داروی خاصی مصرف می کنید. همچنین از برندهای معتبر استفاده کنید، زیرا محتویات برخی از داروها دقیقا همان چیزی نیست که روی برچسب آن ها نوشته شده و حتی برخی از آنها دارای مواد آلوده یا مضرند.
بر عکس داروها، تولید کنندگان داروهای مکمل مجبور نیستند ثابت کنند تولیدات آن ها بی ضرر یا مفید است. اما اگر ثابت شود مکملی مضر است سازمان غذا و دارو می تواند دستور جمع آوری آن را از بازار بدهد.
 
 

آیا دارچین با دیگر دارو های گیاهی یا شیمیایی ایجاد تداخل می کند؟

اگر مکمل دیگری استفاده می کنید که قند خون شما را کاهش دهد جانب احتیاط را رعایت کنید. مراقب مصرف داروهای زیر با دارچین باشید:
  • مکمل آلفا لیپوئیک اسید
  • مکمل کرومیوم
  • بیتر ملون یا خربزه تلخ یا کارلا
  • گیاه پنجه شیطان
  • شنبلیله
  • سیر
  • شاه بلوط هندی
  • پاناکس (جینسنگ)
  • جینسینگ سیبری
  • اسفرزه
 
اگر پزشک به شما اجازه داد از دارچین استفاده کنید، به میزان قند خون خود توجه داشته باشید و اگر دچار افت قند خون شدید به پزشک اطلاع دهید.
مصرف دارچین با داروهایی که بر روی کبد تاثیر می گذارند مشکلات کبدی را وخیم تر می کند./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات