برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

مبتلایان به روماتیسم و آرتروز، ماهی بخورند

مبتلایان به روماتیسم و آرتروز، ماهی بخورند مطالعات جدید نشان می‌دهد مصرف دو وعده ماهی در هفته نقش بسزایی در کاهش درد و تورم بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید دارد.

مطالعات جدید نشان می‌دهد مصرف دو وعده ماهی در هفته نقش بسزایی در کاهش درد و تورم بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید دارد.

به گزارش مدیکال ساینس، تحقیقات قبلی نشان داد مصرف مکمل‌های روغن ماهی بر کاهش علایم آرتریت روماتوئید موثر است؛ ولی اطلاعات زیادی در مورد تاثیر ماهی بر آرتریت روماتوئید در دسترس نبود.
محققان بیمارستان زنان در بوستون به منظور بررسی تاثیر ماهی‌ حاوی امگا 3 در کاهش روند آرتریت روماتوئید تحقیقاتی را با بررسی 176 داوطلب آغاز کردند. نتایج نشان می‌دهد مصرف ماهی به صورت بخارپز یا گریل شده حداقل دوبار در هفته، میزان درد و التهاب بیماران را به میزان چشمگیری کاهش می‌دهد. محققان بر این باورند رژیم غذایی در درمان بیماری به اندازه دارو موثر است و باید تحت نظر گرفته شود.
آرتریت (التهاب مفاصل) به التهاب دردناک در ناحیه مفاصل گفته می شود که یکی از بزرگترین معضلاتی است که افراد به مرور زمان و با گذشت سن با آن مواجه می شوند. شایع ترین دردهای ناشی از آرتروز در نواحی زانو، لگن، ستون فقرات و دست دیده می شود. استئوآرتریت (آرتروز)، آرتریت روماتویید، آرتریت عفونی، ورم مفاصل پسوریاتیک و نقرس، پنج گروه عمده آرتریت محسوب می شوند. آرتروز شایع ترین نوع آرتریت است.
این التهاب دردناک سبب تورم و اختلال حرکت مفاصل می شود و معمولا در ناحیه دست، زانو، لگن و ستون مهره ها بیشتر است. سه عامل اضافه وزن، سن و آسیب دیدگی مفاصل، مهمترین دلیل بروز آرتروز هستند.
نتایج این مطالعه در نشریه Arthritis Care & Research منتشر شده است./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات