برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

قدرت بی نظیر عطر گلها در بهبود سلامت جسم و روح

قدرت بی نظیر عطر گلها در بهبود سلامت جسم و روح محققان عنوان می‌کنند عطر گل‌ها موجب تحریک قشر جلویی مغز که منطقه مرتبط با حل مشکلات و برنامه‌ریزی است، می‌شود. عطر گل‌ها و گیاهان رنگارنگ دارای فواید زیادی برای سلامت بدن هستند.
محققان عنوان می‌کنند عطر گل‌ها موجب تحریک قشر جلویی مغز که منطقه مرتبط با حل مشکلات و برنامه‌ریزی است، می‌شود. عطر گل‌ها و گیاهان رنگارنگ دارای فواید زیادی برای سلامت بدن هستند. برخی تحقیقات نشان داده‌اند افرادی که در معرض عطر گل‌ها قرار دارند ۱۷ درصد زودتر از دیگران وظایفشان را انجام می‌دهند. اگرچه عطرهای متفاوت دارای توانایی‌های متفاوتی در تقویت مغز هستند.
در ادامه فهرستی از برخی گل‌ها و گیاهان مشهور که تاثیرات مثبتی بر سلامت دارند ارائه می‌شوند.

 

لاوندر (اسطوخودوس)

عطر لاوندر دارای ویژگی آرام‌بخش بوده و بر افراد دچار مشکلات خواب تاثیر خوبی دارد. در یک مطالعه در انگلستان مشخص شد افرادی که در اتاقی خوابیده بودند که روغن لاوندر در طول شب در آنجا پخش می‌شد در مقایسه با گروه کنترل که عطر دارونما در محل خوابشان منتشر شده بود، کیفیت خوابشان ۲۰ درصد بهتر بود. در حالی که هنوز نحوه تاثیر این عطر گل مشخص نیست، اما برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که عطر گل لاوندر موجب افزایش خواب موج کوتاه یا خواب عمیق می‌شود. این حالت بخشی از خواب است که در آن عضلات بدن شل شده و مغز مجددا سازمان‌دهی می‌کند. از این‌رو خواب همراه با عطر گل لاوندر موجب سرحالی و سرزندگی فرد به هنگام صبح می‌شود.
 

یاسمن (گل یاس)

بسیاری از مطالعات نشان می‌دهند که عطر یاسمن به شدت آرام‌بخش است و حتی در گزارشی آرام‌بخشی آن به اندازه مصرف قرص والیوم اعلام شده است. مطالعات نشان می‌دهد استنشاق مولکول‌های روغن یاسمن موجب انتقال پیام‌های به مغز مخصوصا به ماده شیمیایی موسوم به GABA در سلول‌های عصبی می‌شود که در کنترل احساسات دخیل هستند. همچنین عطر این گل موجب کاهش ضربان قلب و فشارخون و همچنین کاهش سطح استرس و تعداد نفس‌ها می‌شود. از این‌رو شما احساس آرامش بیشتری خواهید داشت.
 

چمن

بوی چمن، بخصوص چمن تازه چیده شده، تاثیرات مثبتی بر سلامت دارد. به گفته محققان، زمانی که چمن چیده می‌شود یک ماده شیمیایی از آن آزاد می‌شود که حس شادی و آرامش را القاء می‌کند و حتی ممکن است از زوال حافظه در سالمندی خودداری کند. همانند گل یاس، ماده شیمیایی چمن نیز به طور مستقیم بر روی بخش مغز مرتبط با احساسات عمل می‌کند و بر نواحی مرتبط با حافظه «هیپوکامپ» تاثیر می‌گذارد.
 

وانیل

شاید امکان کشت این گیاه گرمسیری در باغچه خانه‌تان وجود نداشته باشد، اما شمع‌ها و اسپری‌های دارای عطر وانیلی به وفور وجود دارند. وانیل نه تنها بوی خوبی دارد بلکه توانایی تقویت خلق‌وخو را نیز داراست و موجب حس شادی و آرامش می‌شود./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات