برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

تشخیص بیماری ها از رنگ مدفوع

تشخیص بیماری ها از رنگ مدفوع گاهی رنگ مدفوع متفاوت از رنگ همیشگی اش هست و باعث نگرانی شما می شود. بیشتر اوقات تغییرات جزئی در رنگ مدفوع ناشی از چیزی است که خورده اید. اما گاهی یک تغییر رنگ علامتی از وجود مشکلی در بدن است و در موارد نادر رنگ مدفوع به شما هشدار می دهد که در سیستم گوارشی شما اشتباهی رخ داده است.
گاهی رنگ مدفوع متفاوت از رنگ همیشگی اش هست و باعث نگرانی شما می شود. رنگ مدفوع بسیار متنوع است. تمام انواع طیف های قهوه ای و حتی سبز طبیعی هستند. بیشتر اوقات تغییرات جزئی در رنگ مدفوع ناشی از چیزی است که خورده اید. اما گاهی یک تغییر رنگ علامتی از وجود مشکلی در بدن است و در موارد نادر رنگ مدفوع به شما هشدار می دهد که در سیستم گوارشی شما اشتباهی رخ داده است.
عموما رنگ مدفوع تحت تاثیر آنچه که می خورید و میزان صفرای موجود در مدفوع می باشد. صفرا مایع زرد متمایل به سبز در روده است که چربی ها را هضم می کند. همچنان که رنگدانه های صفراوی در مسیر دستگاه گوارش حرکت می کنند، آنزیم ها، محتوای شیمیایی آن ها را تغییر می دهند و رنگدانه ها از سبز به قهوه ای تغییر رنگ می دهند.
اگر درباره رنگ مدفوع خود نگرانی دارید با پزشک مشورت کنید. اگر رنگ مدفوع شما قرمز روشن یا سیاه است، می تواند نشانه ای از حضور خون در مدفوع باشد، در این صورت به سرعت به پزشک مراجعه کنید.
 
بیشتر بخوانید: آنچه ظاهر مدفوع درباره سلامت شما می گوید
 

مدفوع قهوه ای رنگ

رنگ مدفوع معمولا قهوه ای است. این رنگ در نتیجه چیزی که می خورید و مقدار صفرای موجود در مدفوع حاصل می شود.
 

مدفوع سبز

بسیاری از اوقات مدفوع سبز و یا مایل به سبز طبیعی است. برخی از دلایلی که مدفوع را به این رنگ در می آورند به قرار زیر است:

● سبزیجات سبز برگ مثل اسفناج و کلم کیل

● مصرف رنگ های خوراکی سبز مثل بستنی یخی و نوشیدنی های رنگ دار

● مکمل های آهن

اگر اسهال داشته باشید، رنگ غذایی که خورده اید در سبز شدن رنگ مدفوع تاثیر چندانی ندارد. در اسهال، غذای خورده شده به سرعت از روده می گذرد، به همین علت صفرا که مسئولیت هضم چربی را بر عهده دارد فرصت قهوه ای شدن پیدا نمی کند.
 

مدفوع زرد

مدفوع زرد در بسیاری از افراد نرمال تلقی می شود، در نوزادان و مخصوصا آنهایی که از شیر مادر تغذیه می کنند این رنگ مدفوع بسیار متداول است. اما اگر مدفوع زرد شما چرب به نظر می رسد و بوی بسیار بدی دارد، می تواند نشانه ای از وجود بیش از اندازه چربی در مدفوع باشد. یعنی  بدن شما غذا را به خوبی هضم نکرده است.
به عنوان مثال اگر دچار بیماری سلیاک باشید، بدن شما پروتئینی به نام گلوتن را تحمل نمی کند. گلوتن در گندم، جو و چاودار موجود است. اگر شما دچار بیماری سلیاک باشید و غذاهای حاوی گلوتن مثل نان، پاستا و کلوچه مصرف کنید، روده شما آنچنان که باید درست کار نمی کند.
ممکن است به دلایل دیگری مدفوع شما زرد، چرب و بدبو شده باشد. اگر اغلب این نوع مدفوع را مشاهده می کنید، به پزشک مراجعه کنید.
 

مدفوع بسیار روشن، سفید یا خاکی رنگ

داروهای اسهال مثل بیسموت ساب سالیسیلات گاهی می توانند مدفوع بی رنگ یا خاکی رنگ ایجاد کنند. باریم نیز همین نتیجه را در رنگ مدفوع خواهد داشت. باریم مایعی گچی است که بیمار قبل از عکسبرداری اشعه ایکس از دستگاه فوقانی گوارش، می خورد.
دلیل جدی تر آن، کمبود وجود صفرا در مدفوع است. صفرا در کبد تشکیل، در کیسه صفرا ذخیره و در روده کوچک ترشح می شود تا به هضم غذا کمک کند. اگر صفرای کافی در بدن نباشد تا مدفوع رنگ قهوه ای معمول را به دست آورد، این موضوع می تواند نشانه ای از وجود مشکل در دستگاه گوارش باشد.
بیماری های کبد مثل هپاتیت از وارد شدن صفرا به مدفوع ممانعت می کنند. البته انسداد مجاری صفراوی نیز چنین نتیجه ای در بر دارد. این عارضه می تواند در اثر موارد زیر رخ دهد:

● سنگ صفرا

● تومور

● عارضه ای مادرزادی به نام آترزی صفراوی

 

مدفوع سیاه رنگ

مدفوع نوزاد در اولین روزهای زندگی سیاه است. پس از آن این رنگ سیاه می تواند به سبب خوردن چیزی تیره رنگ یا دارو یا مکملی که مدفوع را سیاه می کند باشد. اما در حالت کلی این رنگ ممکن است نشانه ای از وجود مشکلی جدی باشد؛ یعنی خونریزی در بخش فوقانی دستگاه گوارش.
غذاها، داروها و مکمل هایی که رنگ مدفوع را سیاه می کنند به قرار زیرند:

● مکمل های آهن

● بیسموت ساب سالیسیلات

● شیرین بیان سیاه

● بلوبری

مدفوع قیر مانند اغلب نشان از خونریزی دستگاه گوارش دارد. مواردی همچون:

● زخم ها

● زخم های خونریزی کننده در مری بر اثر برگشت اسید معده

● تومور های غیر سرطانی

● سرطان

اگر احتمال نمی دهید رنگ سیاه مدفوع حاصل از چیزی که خوردید باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: خون در مدفوع، چرا و چگونه


 

مدفوع قرمز یا مایل به قرمز

اگر مدفوعتان قرمز یا مایل به قرمز بود، ناگهان مضطرب نشوید. ابتدا از خود بپرسید اخیرا غذایی که قرمز باشد نخورده اید؟ چغندر، کران بری، ژله، سوپ یا آب گوجه فرنگی و نوشیدنی های قرمز می توانند رنگ مدفوع را تغییر دهند.
اگر فکر نمی کنید غذایی که خوردید دلیل رنگ مدفوع است، رنگ قرمز می تواند به معنای خون باشد. اگر این رنگ، قرمز روشن است خون احتمالا از قسمت های تحتانی دستگاه گوارش آمده است. علل شایع این عارضه عبارتند از:

● تومورهای غیر سرطانی

● سرطان

● التهاب کولون که به نام کولیت شناخته می شود

● رشد زوایدی به نام پولیپ در کولن

● عارضه ای به نام بیماری دیورتیکولی که بر اثر وجود کیسه های کوچک در دیواره کولن پدید می آید

● هموروئید یا بواسیر

اگر در مدفوع خود رنگ قرمز مشاهده کردید که احتمال نمی دهید در نتیجه غذا باشد با پزشک تماس بگیرید./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات