برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

خواص شگفت انگیز و ضد التهابی روغن گل مغربی (گل پامچال)

خواص شگفت انگیز و ضد التهابی روغن گل مغربی (گل پامچال) خواص روغن گل مغربی مربوط به مقدار زیادی اسید چرب GLA در آن است. در واقع روغن گل مغربی بیشترین مقدار این اسید چرب را داراست و گیاهان دیگر فقط مقدار کمی GLA دارند. به همین دلیل این گیاه به عنوان عامل درمانی مهمی شناخته شده و مطالعه ها برای بررسی آثار آن همچنان ادامه دارد.

روغن گل مغربی (Evening Primrose Oil )

** با توجه به درخواست کاربران در کامنت ها به روزرسانی شد**

روغن گل مغربی (گل پامچال) همانند ویتامین C جالب ترین کشف در زمینه طب پیشگیری است. این ماده شامل ترکیب های فنیل آلانین بوده که باعث کاهش درد می شود و به طور فزاینده ای در درمان سردردهای مزمن استفاده می شود. به تازگی در تمام دنیا مطالعه هایی روی این گیاه انجام گرفته و درباره تاثیر آن در موارد زیر بررسی هایی انجام شده است:

مشکلات ناشی از افزایش سن، الکلیسم، آکنه، بیماری های قلبی، بیش فعالی در کودکان، مولتیپل اسکلروزیس، کنترل وزن، چاقی، سندرم پیش از قاعدگی، اسکیزوفرنیا، پسوریازیس، آلرژی، آسم، آترواسکلروز، تنظیم کلسترول، سردرد مزمن، آسیب عصبی-دیابتی، درماتیت-اگزما، سلامت پروستات، ناتوانی جنسی و نازایی، التهاب،لوپوس، آرتریت روماتوئید، اسکلرودرمی، اختلال های حافظه ناشی از آلزایمر، درد معده، تغذیه پوست و مو.
به دلیل تاثیر فراوان این گیاه در زمینه پیشگیری و درمان، در حال حاضر بخش قابل توجهی از توصیه های گیاه شناسان برای جوان ماندن و پیشگیری از بیماری ها را در بر می گیرد.
خواص روغن گل مغربی مربوط به مقدار زیادی اسید چرب 
گاما- لینولنیک اسید
 (GLA) در آن است. در واقع روغن گل مغربی بیشترین مقدار این اسید چرب را داراست و گیاهان دیگر فقط مقدار کمی GLA دارند. به همین دلیل این گیاه به عنوان عامل درمانی مهمی شناخته شده و مطالعه ها برای بررسی آثار آن همچنان ادامه دارد.
به طور طبیعی تعداد فواید این گیاه در حال افزایش است. اسید گاما لینولنیک، اسید لینولئیک و مواد مغذی دیگر در این روغن برای ساختمان سلولی و بهبود حالت کشسانی پوست ضروری است. همچنین این اسیدهای چرب به تنظیم هورمونی بدن کمک می کنند که یکی از نتایج آن سلامت بافت پستان ها است.
 
به طور خاص روغن گل مغربی در شرایط زیر کمک کننده است. البته توصیه جدی ما مشورت با پزشک معالج قبل از مصرف می باشد.

 

کاهش علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS، یائسگی ،اندومتریوز و پستان فیبروکیستیک:

با تاثیر بر تولید پروستاگلاندین های التهابی که  طی قاعدگی آزاد می شوند، GLA موجود در روغن گل مغربی می تواند سبب کاهش کرامپ های  قاعدگی (گرفتگی عضلات) شود. حساسیت پستان ها را در زمان قبل از قاعدگی کاهش داده وعلائم روده تحریک پذیر را تخفیف می دهد. در تمایل زیاد به مصرف کربوهیدرات ها و التهاب های همراه اندومتریوز نیز کمک کننده است. در برخی افراد به دلیل پایین بودن سطوح GLA در بدن، سندرم پیش از قاعدگی بروز می کند که با دادن این مکمل می توان علائم را کاهش داد. 
در دوران یائسگی (منوپوز) نیز کاهش گر گرفتگی و احساس سلامتی، همزمان با مصرف دارو گزارش شده است.
 
در زنانی که پستان های فیبروکیستیک دارند هم اسیدهای چرب اختصاصی این روغن می تواند التهاب پستان ها را کاهش داده و جذب ید را افزایش دهد. شاید مقدار ید در بدن این افراد به شکل غیر طبیعی پایین است. میزان دوز مصرف روغن گل مغربی در این دسته از زنان 3 گرم در روز و در سه نوبت می باشد. البته باید توجه کرد که اگر بعد از 2 تا 3 ماه از مصرف بهبودی در علایم مشاهده نگردید از ادامه مصرف خودداری نمایند. 

کاهش درد مفاصل و التهاب ناشی از آرتریت روماتوئید

بررسی ها نشان می دهد که مصرف مکمل  روغن گل مغربی و سایر منابع GLA سبب کاهش درد مفاصل و التهاب در بیماری های مفصلی می شود. در یک مطالعه شش ماهه کاهش علائم التهاب در آرتریت روماتوئید با دریافت کپسول های حاوی GLA نسبت به گروه پلاسبو، دیده شده است. در مطالعه دیگر تعداد مفاصل حساس و متورم در مقایسه با گروه پلاسبو کاهش یافته بود.
 

کاهش آسیب های عصبی ناشی از دیابت

تحقیق ها نشان می دهد که GLA موجود در روغن گل مغربی می تواند باعث پیشگیری و درمان آسیب های عصبی (نوروپاتی) در بیماران دیابتی باشد. در یک مطالعه یک ساله علائمی نظیر بی حسی و گزگز شدن در افرادی که نوروپاتی خفیف دیابتی داشتند، با مصرف روغن گل مغربی نسبت به گروه پلاسبو کاهش یافت.
 

کاهش علائم اگزما

در بعضی از بیماران زمانی که مشکلات تغذیه ای مربوط به GLA وجود داشته باشد، اگزما دیده می شود. بنابراین دریافت  GLA از طریق مصرف روغن گل مغربی می تواند مفید واقع شود. در بعضی مطالعه ها نشان داده شده است که این روغن می تواند التهاب های ناشی از اگزما را در مقایسه با گروه پلاسبو کاهش داده و علائمی نظیر خارش، ترشح و پوسته پوسته شدن پوست که مربوط به اگزما هستند را بهبود بخشد. در این حالت بیمار نیاز کمتری به استفاده از کرم های استروئید و دارو و در نتیجه عوارض جانبی ناخوشایند آن ها دارد.
 

درمان کمکی آکنه

اسیدهای چرب ضروری از طریق رقیق کردن چربی (ماده روغنی ضخیمی که در افراد مبتلا به آکنه زیاد ترشح می شود) باعث جلوگیری از بسته شدن منافذ و گسترش ضایعات می شوند. اسیدهای چرب با کاهش التهاب، کنترل مصرف مواد غذایی در سلول ها، تولید پروستاگلاندین ها و در نتیجه انقباض عروق خونی به درمان آکنه کمک می کنند.
 

مقابله با آسیب های مولتیپل اسکلروزیس

ذخیره زیاد اسیدهای چرب ضروری در روغن گل مغربی با کاهش التهاب ناشی از اختلال های پیش رونده عصبی مفید واقع می شود.
 

درمان کاهش حافظه ناشی از آلزایمر

روغن گل مغربی با بهبود انتقال ایمپالس های عصبی در درمان اختلال های پیش رونده مغزی مفید است.
 

پیشگیری از ناتوانی مردان و نازایی زنان

از طریق بهبود جریان خون، GLA موجود در روغن گل مغربی به مواردی از درمان ناتوانی جنسی در مردان که ناشی از اختلال های جریان خون در اعضای تناسلی است، کمک می کند. برای این منظور روغن معمولا با ویتامین C و Ginko Biloba تجویز می شود. به علاوه روغن به مدت طولانی مصرف می شود. GLA از تنگ شدن عروق خونی پیشگیری کرده و سپس از تشکیل پلاک در جدار رگ به دنبال افزایش کلسترول جلوگیری می کند. به علاوه با بهبود عملکرد رحم در زنانی که نازایی دارند، مفید واقع می شود.
 

جلوگیری از بروز علائم ترک الکل

GLA باعث ترشح نوع خاصی پروستاگلاندین به نام پروستاگلاندین E در مغز می شود که با حمایت غیر مستقیم از کبد و سیستم عصبی از علائم ترک الکل نظیر افسردگی و تشنج پیشگیری می کند.
 

خواص

ضد چسبندگی پلاکت، ضد پلاک سازی، ضد التهاب، آنتی اکسیدان، آنتی پرولیفراتیو، آنتی ترومبوتیک، وازودیلاتور.
قبل از مصرف دارو در صورت ابتلا به صرع، مصرف آنتی کواگولان، داروهای ضد فشار خون، داروهای کاهنده کلسترول یا مصرف داروهای هورمونی نظیر استروژن باید با پزشک مشورت کرد. زنان باردار یا شیرده نباید این دارو را مصرف کنند.

 
 

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

پاسخ به این نظر برای پستان فیبروکیستیک به چه نحو مصرف شود
پاسخ به این نظر مصرف روغن مغریی به چگونه است؟ خوزدنی است یا استعمال خارجی است؟
پاسخ به این نظر عالی بود ممنون :)
پاسخ به این نظر سلام من فیبروکیستیک شدید دارم ، دکتر کپسول این گیاه رو واسم تجویز کرده و گفته هفته ای سه کپسول مصرف کنم
پاسخ به این نظر مطالب خوبی گفته شد
پاسخ به این نظر سلام، خسته نباشید خواهرم در سینه اش کیست زیاد دارد و ضمناً حدود ٤ سال است که چند توده در سینه اش هست البته خوش خیم هستن به همانژیوم کبدی مبتلا هستش، اگر از روغن مغربی استفاده کنه براش مفید است؟ آیا برای کبدش ضرری ندارد؟ ضمناً برای کیستها و تو ه های سینه اش تا چه حد مفید است؟
پاسخ به این نظر با سلام من مدت یکسال هست بصورت ناگهانی دچار بیماری پلی نوروپاتی چهار اندام شده ام.حتی واکسن آی وی آی جی هم بتجویز پزشک در بیمارستان بستری شدم نتیجهای نداشت.آیا با مطالعاتی که بر روی گل مغربی شده میتواند اثر بخش بر روی بیماری من باشد.ضمنا دچار ام اس و بیماری سی آی دی پی هم هستم کمیسیون پزشکی صورت گرفته و نظر به ال پی داده اند.کلا بخاطر بیحسی شدید پاهایم ودستها زمینگیر شده ام
پاسخ به این نظر با سلام اگر کسی ناراحتی پوستی مثل خارش (حساسیت غذایی) و زود شدن پریود داشته باشد . چه مدت و چند عدد باید در روز کمپسول روغن گل مغربی را استفاده کند. چون برای پریودم دکتر یک هفته بعد از پاک شدن تجویز کرده بود. میشه بخاطر پوستم هر روز استفاده کنم
پاسخ به این نظر با سلام و سپاس از مطالب ارزنده ای نوشته اید فقط ننوشته اید که این روغن برای درمان هر بیماری چطور مصرف شود؟ یعنی خوراکی است یا موضعی استفاده شود. لطفا راهنمایی شود
پاسخ به این نظر با سلام و سپاس از مطالب ارزنده ای نوشته اید فقط ننوشته اید که این روغن برای درمان هر بیماری چطور مصرف شود؟ یعنی خوراکی است یا موضعی استفاده شود. لطفا راهنمایی شود
پاسخ به این نظر Baw MN b harki migam taajOb mikOne shomal Asan ni3
پاسخ به این نظر بهترین زمان مصرف کپسول روغن گل پامچال چه زمانی است؟
پاسخ به این نظر طریقه مصرف کردن روغن گل پامچال دربهبود کیست سینه
پاسخ به این نظر طریقه مصرف کردن روغن گل پامچال دربهبود کیست سینه
پاسخ به این نظر عزیم ایمل فعال سازی نمیادچکنم؟؟؟
پاسخ به این نظر مصرف دارو برای درمان پستان فیبروکیستیک به چه مقدار باید باشد؟؟

دیدگاه و نظــرات