برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

انواع توپ‌های ورزشی وکاربردهای آنها

انواع توپ‌های ورزشی وکاربردهای آنها توپ‌های ورزشی در اندازه‌ها و وزن‌های گوناگون برای انجام تمرین‌های بدنی استفاده می‌شوند. انواع متفاوت این توپ‌ها می‌توانند به صورت یک ابزار ساده برای تقویت تنه، بهبود وضعیت قرارگیری بدن و کمک به افزایش توان فرد برای پایداری و تعادل به کار روند.
توپ‌های ورزشی در اندازه‌ها و وزن‌های گوناگون برای انجام تمرین‌های بدنی استفاده می‌شوند. انواع متفاوت این توپ‌ها می‌توانند به صورت یک ابزار ساده برای تقویت تنه، بهبود وضعیت قرارگیری بدن و کمک به افزایش توان فرد برای پایداری و تعادل به کار روند. توپ‌های ورزشی به شما امکان می‌دهند، تمرین‌ها را با شدت بیشتری انجام دهید، برای مثال توپ تعادلی برای انجام تمرین‌هایی که برای تقویت توانایی حفظ تعادل انجام می‌شوند، به شما کمک می‌کند. توپ پزشکی هم با افزودن وزن به انجام تمرین‌های قدرتی به تقویت عضلات کمک می‌کند. گاهی حین انجام یک حرکت از چند توپ استفاده می‌شود. در حالی که روی توپ تعادلی به پشت دراز کشیده‌اید و حرکت «کرانچ» برای تقویت عضلات شکم را انجام می‌دهید، یک توپ پزشکی را به سمت یار ورزشی‌تان پرتاب کنید یا در حالی که روی توپ تعادلی نشسته‌اید، یک توپ ماساژ را زیر پایتان قرار داده‌اید.
 

انواع توپ‌های ورزشی

توپ‌های تعادلی (توپ‌های سوئیسی یا توپ‌های تعادلی): ممکن است برای تمرین‌های قدرتی، تعادلی یا انعطاف‌پذیری به کار روند. قطر این توپ‌ها از 55 تا 75سانتی‌متر متفاوت است. برخی از این توپ‌ها در برابر پارگی مقاوم هستند. یک نوع توپ پایداری توپ «بوسو» مانند یک توپ از نیمه بریده شده است که یک سطح صاف و یک سطح گرد دارد.
توپ‌های پزشکی: توپ‌های وزن داری هستند که وزنشان از 1 تا6 کیلوگرم متفاوت است. این توپ‌ها برای تمرین‌های قدرتی و انعطاف‌پذیری تعادلی به کار می‌روند.
توپ‌های ماساژ: این توپ‌ها برای تکنیکی به نام «غلتاندن بدن» به کار می‌روند که در آن انعطاف‌پذیری با ماساژ دادن ترکیب می‌شود. قطر این توپ‌ها از 15 تا 25 سانتی‌متر است.
توپ‌های دست‌درمانی: این توپ‌ها با قطر 5/4 سانتی‌متر برای تمرین دست و انگشتان طراحی شده‌اند.
 

توپ سوئیسی یا تعادلی


توپ سوئیسی نیز شدت انجام حرکات را افزایش و به شما امکان می‌دهد روی قرارگیری بدنی‌تان نیز کار کنید. با قرارگرفتن روی این توپ در تمرین‌های زمینی، از سطح زمین فاصله می‌گیرید و دامنه حرکتی‌تان هنگام انجام تمرین افزایش می‌یابد. در این مورد نیز حفظ تعادل و پایداری روی این توپ به هماهنگی تعداد بیشتری از عضلات خواهد انجامید.
تمرین چمباتمبه زدن با تکیه به دیوار با توپ سوئیسی: به یک دیوار صاف تکیه دهید و توپ را بین کمرتان و دیوار قرار دهید. در حالی که کمرتان را به توپ فشار می‌دهید، تنه‌تان را به سمت پایین بلغزانید تا زمانی که در حالت چمباتمبه قرار گیرید و نشمینگاه‌تان به سطح زانوهایتان برسد، گویی که روی یک صندلی نشسته‌اید (در این حالت هنوز باید بتوانید به پایین نگاه کنید و پنجه پاهایتان را ببینید).

 

توپ پزشکی

توپ پزشکی یک توپ لاستیکی وزن دار است که اندازه ای حدود یک توپ بسکتبال دارد و برای انجام تمرین‌های «حرکات کارکردی» که طیف گسترده‌ای از الگوهای حرکتی و عضلات را به‌طور همزمان دربرمی گیرد به کار می‌رود. در حالی که این توپ را در دست دارید، حرکات به جلو، عقب، پهلوها و بالا و پایین را انجام دهید. می‌توانید این توپ را به سمت یار ورزشی‌تان پرتاب کنید یا روی زمین بغلتانید. به‌طور کلی بسیاری تمرین‌های معمول را که بدون وزنه انجام می‌دهید، می‌توان با استفاده از این توپ با شدت بیشتری انجام داد. بهتر است مبتدیان از توپ با وزن 2 کیلوگرم شروع و بعد با پیشرفت در انجام تمرین‌ها، به‌تدریج از توپ‌های با وزن بیشتر استفاده کنند.

تمرین چمباتمبه زدن متقاطع با توپ پزشکی: در حالت ایستاده قرار بگیرید، به‌طوری که پاهایتان به اندازه عرض لگنتان از هم فاصله داشته باشد. پای چپتان را یک قدم عقب بگذارید و روی پنجه این پا تکیه کنید. در این حالت قفسه سینه‌تان را راست و در خط میانی نگه دارید. توپ پزشکی را در جلوی قفسه سینه‌تان نگه دارید. بدنتان را با خم کردن مفاصل لگن و زانو پایین بیاورید تا زمانی که پای جلویی‌تان به موازات زمین قرار بگیرد و زانوی پای عقبی‌تان اندکی از زمین فاصله بگیرد. در حالی که در وضعیت چمباتمبه قرار دارید، توپ را به کناره ران پای عقبی‌تان برسانید. دوباره به حالت شروع بازگردید و این حرکت را در سمت مخالف بدن تکرار کنید. با پیشرفت در انجام این تمرین می‌توانید به تدریج وزن توپ را افزایش دهید.
 

توپ بوسو

توپ بوسو یک نیمه توپ تعادلی است که یک‌طرف پایدار (صاف) و یک‌طرف ناپایدار (گرد) دارد. این توپ را می‌توان برای تقویت عضلات تنه و توانایی حفظ تعادل به کاربرد. هنگامی‌که روی این توپ می‌روید، بدنتان مدام جابه‌جا می‌شود و عضلات برای حفظ تعادل منقبض می‌شوند. به‌این‌ترتیب کالری بیشتری می‌سوزانید و هماهنگی عضلات و توانایی تعادلی‌تان تقویت می‌شود. مثلا اگر هنگام انجام تمرین «جهش در جا» یا «بالا رفتن از پلکان» یک ‌پایتان روی توپ بوسو باشد، ناپایداری‌ای که به‌این‌ترتیب ایجاد می‌شود، باعث خواهد شد عضلات بیشتری در بدنتان به کار بیفتد تا تعادلتان حفظ شود و شدت انجام تمرین افزایش پیدا کند.

تمرین بالا رفتن از پلکان با توپ بوسو: توپ بوسو را از روی سطح صافش روی زمین بگذارید. یک ‌پایتان را بلند کنید و روی مرکز توپ بگذارید، 5 ثانیه در این حالت بمانید. در این مدت مراقب باشید از خط میانی منحرف نشوید و بدنتان به یک‌طرف متمایل نشود. پایتان را از روی توپ بردارید و روی زمین بگذارید و این حرکت را تکرار کنید. وقتی توانستید 3 بار پشت سر هم این حرکت را به‌راحتی انجام دهید، می‌توانید حرکت را سخت‌تر کنید. حرکت را با سرعت بیشتری و به‌طور جهشی انجام دهید و حین انجام این حرکت با به دست گرفتن دمبل بازوهایتان را هم تقویت کنید./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات