برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

سرطان سینه

سرطان سینه درمان سرطان سینه می تواند هم از نظر جسمی و هم از نظر احساسی خسته کننده باشد. تغییرات زیادی در حال وقوع است که ممکن است کنار آمدن با آنها دشوار باشد. "Chemobrain" اصطلاحی است که برای توصیف تغییرات ذهنی ناشی از شیمی درمانی ابداع شده است. بیماران نقص حافظه و ناتوانی در تمرکز را تجربه کرده اند. درمان سرطان سینه همچنین می تواند بیماران را خسته کند که طبیعی است.

چشم انداز زنان مبتلا به سرطان سینه به طور مداوم در حال بهبود است. با توجه به افزایش آگاهی، فرصت‌هایی برای تشخیص زودهنگام و پیشرفت‌های درمانی و نرخ بقا در حال افزایش است .

علائم سرطان سینه 
سرطان سینه ممکن است علائمی ایجاد کند یا اصلا علامتی نداشته باشد. برخی از زنان ممکن است خود متوجه این موضوع شوند ، در حالی که برخی دیگر ممکن است این ناهنجاری را برای اولین بار در معاینه غربالگری تشخیص دهند. علائم رایج سرطان سینه، زمانی که رخ می دهد، شامل موارد زیر است:

توده های دردناک یا غیر دردناک
توده یا تورم زیر بغل
تغییرات یا ترشحات پوست نوک پستان
صاف شدن یا فرورفتگی قابل توجه سینه
تغییر در نوک پستان
ترشح غیرمعمول از نوک پستان
تغییر در احساس، اندازه یا شکل بافت سینه


انواع سرطان سینه :


 

سرطان سینه التهابی
سرطان سینه التهابی نوع نادری از سرطان است که اغلب باعث ایجاد توده یا توده سینه نمی شود و اغلب مانند پوست پرتقال باعث ضخیم شدن و ایجاد حفره در پوست می شود. سینه آسیب دیده نیز ممکن است بزرگتر یا سفت تر، حساس یا خارش دار باشد. بثورات پوستی یا قرمزی پوست در این نوع شایع است. این تغییرات به دلیل مسدود شدن رگ های لنفاوی پوست توسط سلول های سرطانی ایجاد می شود. سرطان التهابی پستان به طور معمول سرعت رشد بالایی دارد.

 

کارسینوم مجرای مهاجم
کارسینوم مجرای مهاجم (یا نفوذی) (IDC) شایع ترین نوع سرطان سینه است. حدود 80 درصد از تمام سرطان‌های سینه، سرطان مجرای مهاجم هستند. کارسینوم مجرای مهاجم به سرطانی اطلاق می‌شود که دیواره مجاری شیر را شکسته و به بافت‌های سینه حمله کرده است. کارسینوم مجرای مهاجم می تواند به غدد لنفاوی و احتمالاً به سایر نقاط بدن گسترش یابد.

 

کارسینوم مجرای درجا (DCIS)
کارسینوم مجرای درجا (DCIS) یک سرطان پستان غیر تهاجمی یا پیش تهاجمی در نظر گرفته می شود. داکتال به این معنی است که سرطان از داخل مجاری شیر شروع می شود، کارسینوم به هر سرطانی اطلاق می شود که در پوست یا سایر بافت ها (از جمله بافت پستان) که اندام های داخلی را می پوشاند شروع شود . تفاوت بین DCIS و سرطان مهاجم در این است که در DCIS، سلول ها از طریق دیواره مجاری شیر به بافت سینه اطراف پخش نشده اند.

 

کارسینوم لوبولار مهاجم
کارسینوم لوبولار مهاجم (یا نفوذی) (ILC) دومین نوع شایع سرطان پستان پس از کارسینوم مجرای مهاجم است. لوبولار به این معنی است که سرطان از لوبول های تولید کننده شیر شروع شده است که به مجاری انتقال شیر به نوک پستان تخلیه می شود. کارسینوم لوبولار مهاجم به سرطانی اطلاق می‌شود که دیواره لوبول را شکسته و شروع به حمله به بافت‌های سینه کرده است. کارسینوم لوبولار مهاجم می تواند به غدد لنفاوی و احتمالاً به سایر نواحی بدن گسترش یابد.

 

کارسینوم موسینوس
کارسینوم موسینوز (یا کلوئید) پستان شکل نادری از کارسینوم مجرای مهاجم است. در این نوع سرطان، تومور از سلول‌های غیرطبیعی تشکیل شده است که در حوضچه‌های موسین، بخشی از ماده لزج و لغزنده به نام موکوس، شناور می‌شوند. مخاط بیشتر سطح داخلی بدن ما مانند دستگاه گوارش، ریه ها، کبد و سایر اندام های حیاتی را می پوشاند. سلول های سرطانی سینه می توانند مقداری مخاط تولید کنند. در کارسینوم موسینوس، موسین بخشی از تومور می شود و سلول های سرطانی سینه را احاطه می کند.

کارسینوم های موسینوس "خالص" تنها 2 تا 3 درصد از سرطان های مهاجم سینه را تشکیل می دهند. تقریباً 5 درصد از تومورهای مهاجم سرطان سینه دارای ترکیبی از اجزای مخاطی علاوه بر انواع دیگر سلول های سرطانی سینه هستند.

 

سرطان سینه سه گانه منفی
منفی بودن تست گیرنده های استروژن (ER-)، گیرنده های پروژسترون (PR-) و HER2 (HER2-) در گزارش پاتولوژی به این معنی است که سرطان "سه منفی" است. این نتایج منفی نشان می‌دهد که رشد سرطان توسط هورمون‌های استروژن و پروژسترون و همچنین وجود گیرنده‌های HER2 پشتیبانی نمی‌شود. بنابراین، سرطان سینه سه گانه منفی به درمان های هورمونی (مانند تاموکسیفن یا مهارکننده های آروماتاز) یا درمان هایی که گیرنده های HER2 را هدف قرار می دهند، مانند هرسپتین، پاسخ نمی دهد.

 

بیماری پاژه نوک پستان
بیماری پاژه نوک پستان شکل نادری از سرطان سینه است که در آن سلول های سرطانی در داخل یا اطراف نوک پستان جمع می شوند. سرطان معمولاً ابتدا مجاری نوک پستان را درگیر می کند سپس به سطح نوک پستان و آرئول گسترش می یابد. نوک پستان و آرئول پوسته پوسته، قرمز، خارش دار و تحریک شده از علائم بیماری پاژه در نوک پستان است. یکی از نظریه‌های علت بیماری پاژه این است که سلول‌های سرطانی در داخل مجاری شیر در سینه شروع به رشد کرده و سپس به سطح نوک پستان می‌رسند. احتمال دیگر این است که خود سلول های نوک پستان سرطانی شوند.

 

 

بیشتر بخوانید : امگا 3 خطر سرطان پستان در زنان چاق را کاهش می دهد

 


ژن های خاصی چرخه زندگی، رشد، عملکرد، تقسیم و مرگ یک سلول را کنترل می کنند. وقتی این ژن ها آسیب ببینند، تعادل بین رشد طبیعی و مرگ سلول از بین می رود. سلول های طبیعی پستان به دلیل تغییر در ساختار DNA سرطانی می شوند. سرطان سینه در اثر آسیب DNA سلولی ایجاد می شود که منجر به رشد خارج از کنترل سلولی می شود.

 

علل سرطان سینه:

ژنتیک و جهش
ژن های ارثی می توانند احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهند. برای مثال، جهش ژن‌های BRCA1 و BRCA2 (مرتبط با افزایش خطر سرطان سینه و تخمدان) می‌تواند توانایی بدن برای محافظت و ترمیم DNA را مهار کند. کپی‌هایی از این ژن‌های جهش‌یافته را می‌توان به صورت ژنتیکی به نسل‌های آینده منتقل کرد که منجر به افزایش خطر ابتلا به سرطان به‌صورت ارثی می‌شود.

سبک زندگی
رژیم غذایی نامناسب، کم تحرکی، چاقی، مصرف زیاد الکل، استعمال دخانیات از جمله سیگار کشیدن و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و سموم همگی با خطر سرطان سینه مرتبط هستند.

درمان دارویی
درمان پزشکی با شیمی‌درمانی، پرتودرمانی یا داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی که برای کاهش گسترش سرطان در سراسر بدن استفاده می‌شوند نیز می‌تواند باعث آسیب به سلول‌های سالم شود. برخی از «سرطان‌های دوم»، کاملاً جدا از سرطان اولیه، پس از درمان‌های تهاجمی سرطان رخ می‌دهند. پرتودرمانی به قفسه سینه برای درمان سایر بیماری ها یا سرطان ها نیز خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد.

ماموگرافی و پیشگیری از سرطان سینه تشخیص زودهنگام سرطان پستان کلید بقا است. در طول ماموگرافی، سینه های فرد بین دو سطح سفت فشرده می شود تا بافت سینه پخش شود. سپس یک عکس اشعه ایکس تصاویر سیاه و سفیدی از سینه ها می گیرد که روی صفحه کامپیوتر نمایش داده می شود و توسط دکتری که به دنبال نشانه های سرطان است مشاهده می شود. ماموگرافی سه بعدی یا توموسنتز پستان، یک روش تصویربرداری از پستان است که همچنین از اشعه ایکس برای تولید تصاویری از بافت پستان به منظور تشخیص ناهنجاری‌ها استفاده می‌کند.

 

پیشگیری از سرطان سینه

ام آر آی

MRI پستان روشی است که سینه‌ها در معرض دید قرار می‌گیرند.ام آر آی (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی) فناوری است که از آهنربا و امواج رادیویی برای ایجاد تصاویر دقیق و سه بعدی از بافت پستان استفاده می کند. قبل از آزمایش ممکن است یک محلول حاجب (رنگ) از طریق یک خط داخل وریدی در بازو به شما تزریق شود. محلول کنتراست بافت سرطانی احتمالی پستان را واضح تر نشان می دهد. رادیولوژیست ها می مناطقی را می بینند که می توانند سرطانی باشند زیرا کنتراست بیشتر در مناطق رشد سرطان متمرکز است.تصویربرداری MRI یک ابزار تشخیصی بدون درد است. آزمون بین 30 تا 45 دقیقه طول می کشد.


سونوگرافی

گاهی علاوه بر ماموگرافی، سونوگرافی سینه نیز تجویز می شود. سونوگرافی می تواند کیست های پر از مایع را نشان دهد که سرطانی نیستند. همچنین ممکن است سونوگرافی برای آزمایش‌های غربالگری معمول در برخی از زنان در معرض خطر بالاتر ابتلا به سرطان سینه توصیه شود. در طول سونوگرافی پستان، مقدار کمی ژل محلول در آب روی پوست ناحیه مورد بررسی قرار می گیرد. سپس یک پروب به آرامی روی پوست اعمال می شود. ممکن است از شما خواسته شود که چند بار نفس خود را حبس کنید. سونوگرافی سینه حدود 10 دقیقه طول می کشد.

 

 

بیشتر بخوانید : توصیه‌های غربالگری سرطان پستان به روز شد - کدام گروه از زنان باید ماموگرافی کنند؟

 

 

خودآزمایی سینه یا معاینه سینه توسط خود فرد
متخصصان توصیه می‌کنند که زنان با بررسی منظم، مراقب سینه‌های خود باشند و متوجه هرگونه تغییری شوند. زنانی که خودآزمایی را انتخاب می‌کنند، باید حتماً این تکنیک را با پزشک خود در میان بگذارند.

 

خودآزمایی پستان چیست؟
خودآزمایی سینه روشی برای بررسی تغییرات سینه‌ها مانند توده یا ضخیم شدن است. تشخیص زودهنگام سرطان سینه می تواند شانس فرد را برای زنده ماندن افزایش دهد. هر گونه تغییر غیرعادی که در طی خودآزمایی پستان کشف شود باید به پزشک اطلاع داده شود.

 

 

بیشتر بخوانید : آموزش خودآزمایی پستان برای تشخیص توده های احتمالی

 

 

توده در سینه: آیا ممکن است سرطان باشد؟ توده در سینه شایع است.
به یاد داشته باشید که اکثر (حدود 80٪) توده های سینه به دلیل سرطان نیستند. کیست ها، تومورهای خوش خیم یا تغییر قوام ناشی از چرخه قاعدگی می توانند باعث ایجاد توده های خوش خیم پستان شوند. با این حال، مهم است که پزشک خود را در مورد هر گونه توده یا تغییر در سینه خود مطلع کنید.

بیوپسی سوزنی سرطان سینه برای تشخیص سرطان سینه استفاده می شود.
بیوپسی مطمئن ترین راه برای تشخیص سرطانی بودن توده سینه است. بیوپسی ممکن است از طریق یک سوزن یا از طریق یک روش جراحی جزئی گرفته شود.

 

بیوپسی های سوزنی
بیوپسی سوزنی از یک سوزن توخالی برای برداشتن نمونه‌های بافت یا سلول از پستان استفاده می‌کند. یک پاتولوژیست نمونه‌ها را زیر میکروسکوپ مطالعه می‌کند تا ببیند آیا سرطان دارند یا خیر. دو نوع بیوپسی سوزنی وجود دارد: بیوپسی نیاز به هسته و آسپیراسیون با سوزن ظریف (بیوپسی با سوزن ظریف).

 

بیوپسی با سوزن مرکزی
اگر توده ای در سینه احساس شود (توده قابل لمس)، ممکن است بیوپسی با سوزن مرکزی انجام شود. پزشک از مقدار کمی بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن پوست و بافت سینه اطراف آن ناحیه استفاده می کند. پزشک سوزن را وارد می کند و مقدار کمی از بافت را برای معاینه بر می دارد.

بیوپسی با سوزن مرکزی با هدایت اولتراسوند
این یکی از انواع بیوپسی برای توده ها یا ناهنجاری هایی است که قابل احساس نیستند (توده غیر قابل لمس). یک سوزن مرکزی در بافت پستان قرار داده می شود و سونوگرافی به تایید محل دقیق سرطان کمک می کند تا سوزن به درستی قرار گیرد. سپس نمونه های بافت از طریق سوزن گرفته می شود. سونوگرافی می تواند تفاوت بین کیست و ضایعات جامد را مشاهده کند.

 

بیوپسی با سوزن مرکزی با هدایت MRI
برای این آزمایش، یک ماده حاجب از طریق IV به فرد داده می شود. سینه فرد بی حس و فشرده می شود و چندین تصویر MRI گرفته می شود. تصاویر MRI پزشک را به ناحیه مشکوک هدایت می کند. یک سوزن در دستگاه بیوپسی برای برداشتن نمونه‌های بافت با یک پروب به کمک خلاء استفاده خواهد شد.

 

بیوپسی استریوتاکتیک
اگر توده غیر قابل لمس باشد، می‌توان بیوپسی استریوتاکتیک نیز انجام داد. رادیولوژیست با استفاده از یک بی حس کننده موضعی یک سوراخ کوچک در پوست ایجاد می کند. یک سوزن در بافت پستان گذاشته می شود و تصویربرداری به تایید محل دقیق آن کمک می کند. نمونه های بافت از طریق سوزن گرفته می شود.

 

بیوپسی های جراحی
جراح برای برداشتن بافت، برشی در سینه ایجاد می کند.

 

بیوپسی اکسیزیونال باز
این جراحی یک توده کامل را برداشته و موضوع زیر میکروسکوپ بررسی می شود. اگر قسمتی از بافت طبیعی سینه تماماً اطراف یک توده گرفته شود، به آن لامپکتومی می گویند. در این روش، یک سیم از طریق سوزن به ناحیه مورد بیوپسی وارد می شود. اشعه ایکس به اطمینان از قرار گرفتن آن در محل مناسب کمک می کند و یک قلاب کوچک در انتهای سیم آن را در موقعیت خود نگه می دارد. جراح از سیم به عنوان راهنما برای یافتن بافت مشکوک استفاده می کند.

بیوپسی برشی
بیوپسی برشی بسیار شبیه به بیوپسی اکسیزیونال است، اما بافت کمتری برداشته می شود. از بی حس کننده موضعی استفاده خواهد شد و همچنین فرد آرامبخش IV دریافت خواهد کرد. بیوپسی برشی بخشی از تومور را حذف می کند، به این معنی که ممکن است برای برداشتن سرطان باقی مانده به جراحی بیشتری نیاز باشد.

 

نتایج بیوپسی

سرطان پستان حساس به هورمون که تقریباً دو سوم سرطان‌های پستان گیرنده‌های هورمونی مثبت هستند.بیوپسی می تواند نشان دهد که آیا سرطان سینه گیرنده های استروژن (ER-مثبت) ویا پروژسترون (PR-مثبت) دارد یا خیر، که نشان می دهد کدام هورمون رشد تومور را تحریک می کند. حدود دو سوم سرطان های سینه گیرنده های هورمونی مثبت هستند.

سرطان پستان ER مثبت به استروژن حساس است، در حالی که سرطان پستان PR مثبت به پروژسترون حساس است. هر دو سرطان پستان ER مثبت و PR مثبت ممکن است به هورمون درمانی پاسخ دهند. گیرنده هورمونی (HR) منفی نوعی سرطان است که گیرنده های هورمونی ندارد و تحت تأثیر درمان های مسدودکننده هورمون قرار نمی گیرد.

در سرطان سینه HER2 مثبت داشتن این گیرنده به این معنی است که سرطان نسبت به سایر انواع سرطان پستان سریعتر رشد و گسترش می یابد.
HER-2 (گیرنده ۲ فاکتور رشد اپیدرمی انسانی) پروتئینی است که در حدود ۲۰ درصد از سرطان‌های سینه در سطح بالایی بیان می‌شود. داشتن این گیرنده به این معنی است که سرطان نسبت به سایر انواع سرطان پستان سریعتر رشد و گسترش می یابد. با این حال، درمان های هدفمند ویژه ای برای این نوع تومور وجود دارد.

 

 

بیشتر بخوانید : وقتی سرطان از بافت پستان فراتر می رود

 

 

درمان‌های خاص برای سرطان سینه HER2 مثبت عبارتند از:

هرسپتین (تراستوزوماب)
کادسیلا (ادو-تراستوزوماب امتانسین)
پرجتا (پرتوزوماب)
تیکرب (لاپاتینیب)


مراحل سرطان سینه

مراحل سرطان سینه بر اساس اندازه تومور سرطانی، محل و میزان گسترش طبقه بندی می شوند. مرحله بندی به پزشکان کمک می کند تا پیش بینی و درمان سرطان را تعیین کنند.


سیستم مرحله بندی TNM سرطان سینه را بر اساس معیارهای زیر طبقه بندی می کند:

تومور (T): اندازه ویا وسعت تومور اولیه
گره ها (N): گسترش سرطان به غدد لنفاوی در ناحیه منطقه ای تومور اولیه
متاستاز (M): گسترش سرطان به نقاط دورتر از تومور اولیه


میزان بقای سرطان سینه
بقای سرطان سینه به عوامل مختلفی بستگی دارد. سرطان هایی که زود تشخیص داده می شوند اغلب در پستان موضعی هستند. آمارهای مربوط به میزان بقای سرطان پستان اغلب به عنوان نرخ بقای 5 ساله ارائه می شود. نرخ بقای 5 ساله درصد افرادی است که حداقل 5 سال پس از تشخیص سرطان سینه زندگی می کنند. طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا، زنان مبتلا به سرطان پستان در مرحله اولیه (مرحله 1) نرخ بقای 5 ساله 100 درصدی دارند. زنان مبتلا به سرطان سینه که به نقاط دوردست بدن گسترش یافته است (مرحله 4) تنها 22 درصد شانس زنده ماندن 5 ساله دارند. اما این میزان می تواند با پیشرفت های درمانی بهبود یابد.

درمان سرطان سینه:

جراحی سرطان سینه برای برداشتن تومورها
جراحی پستان سرطانی و برخی بافت های سالم اطراف آن را از بین می برد. برخی از غدد لنفاوی زیر بازوها ممکن است برای بیوپسی برداشته شوند. اگر سرطان نزدیک دیواره قفسه سینه باشد، ممکن است بخشی از آن برداشته شود. جراحی حفظ پستان به عنوان جراحی حفظ پستان، لامپکتومی، ماستکتومی جزئی، کوادرانکتومی و ماستکتومی سگمنتال نیز شناخته می شود.

ماستکتومی
ماستکتومی برداشتن کل پستان و تمام بافت های اطراف و احتمالاً بافت های مجاور است. بسته به میزان برداشت بافت اضافی، جراحی های ماستکتومی متفاوتی وجود دارد.

 

پرتودرمانی برای سرطان سینه
پرتوهای پرانرژی موضعی برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. رادیوتراپی را می توان بعد از جراحی سرطان سینه استفاده کرد یا ممکن است علاوه بر شیمی درمانی برای سرطان گسترده استفاده شود. این درمان عوارض جانبی دارد که می تواند شامل تورم ناحیه، خستگی یا اثری شبیه آفتاب سوختگی باشد.

 

دو روش برای انجام پرتودرمانی :

تابش پرتو خارجی
پرتوی از تشعشعات توسط یک ماشین خارجی بر روی ناحیه آسیب دیده متمرکز می شود. درمان معمولاً پنج روز در هفته به مدت پنج تا شش هفته انجام می شود.

 

براکی تراپی
این شکل از تابش شامل دانه ها یا گلوله های رادیواکتیو است که در سینه در کنار سرطان کاشته می شوند.

 

شیمی درمانی
داروهای شیمی درمانی برای از بین بردن سلول های سرطانی که در هر نقطه از بدن قرار دارند داده می شود. بسته به نوع دارو، می توان آن را با یک انفوزیون آهسته IV، با قرص، یا با تزریق IV مختصر تجویز کرد. گاهی اوقات شیمی درمانی پس از جراحی برای کمک به جلوگیری از عود سرطان انجام می شود (درمان کمکی). عوارض جانبی شیمی درمانی می تواند شامل افزایش خطر عفونت، حالت تهوع، خستگی و ریزش مو باشد.

 

شیمی درمانی کمکی
اگر همه سرطان‌های قابل مشاهده برداشته شده باشد، هنوز این احتمال وجود دارد که سلول‌های سرطانی شکسته شده باقی بمانند. شیمی درمانی کمکی برای اطمینان از کشته شدن مقادیر کمی از سلول ها انجام می شود.

 

شیمی درمانی Neoadjuvant 
شیمی درمانی Neoadjuvant قبل از جراحی انجام می شود که می تواند اندازه سرطان را کاهش دهد و در برخی از بیماران امکان جراحی کمتر گسترده را فراهم کند.

 

شیمی درمانی برای سرطان پیشرفته پستان
اگر سرطان به نقاط دوردست بدن متاستاز داده باشد، می توان از شیمی درمانی استفاده کرد. در این مورد، پزشکان مناسب ترین درمان را تعیین می کنند.

 

عوارض جانبی شیمی درمانی
داروهای مختلف عوارض جانبی مختلفی ایجاد می کنند. انواع خاصی از شیمی درمانی عوارض جانبی خاصی دارند، اما تجربه هر بیمار متفاوت است. عوارض جانبی رایج شیمی درمانی به شرح زیر است:

خستگی
درد (سردرد، درد عضلانی، درد معده و درد ناشی از آسیب عصبی)
زخم های دهان و گلو
اسهال
تهوع و استفراغ
یبوست
اختلالات خونی
تغییر در تفکر و حافظه
مسائل جنسی و باروری
از دست دادن اشتها
ریزش مو
آسیب دائمی به قلب، ریه، کبد، کلیه ها یا سیستم تولید مثل


درمان سرطان سینه می تواند هم از نظر جسمی و هم از نظر احساسی خسته کننده باشد. تغییرات زیادی در حال وقوع است که ممکن است کنار آمدن با آنها دشوار باشد. "Chemobrain" اصطلاحی است که برای توصیف تغییرات ذهنی ناشی از شیمی درمانی ابداع شده است. بیماران نقص حافظه و ناتوانی در تمرکز را تجربه کرده اند. درمان سرطان سینه همچنین می تواند بیماران را خسته کند که طبیعی است.

همگام شدن با فعالیت های زندگی روزمره می تواند دشوار باشد و باعث شود بیماران احساس انزوا یا غرق شدن کنند. دوستان و خانواده می توانند منابع ارزشمند حمایت و کمک در این دوران باشند. برخی از افراد برای به اشتراک گذاشتن تجربیات خود و گسترش آگاهی درباره سرطان سینه، به یک گروه پشتیبانی محلی یا آنلاین بپیوندند.

جراحی ترمیمی سینه یا جراحی بازسازی سرطان سینه
بسیاری از زنان پس از جراحی سرطان سینه، جراحی ترمیمی را انتخاب می کنند. در روش های بازسازی از ایمپلنت ها یا بافت هایی استفاده می شود که از سایر نقاط بدن به دست می آیند. این روش ها را می توان در زمان ماستکتومی انجام داد یا ممکن است ماه ها یا حتی سال ها بعد انجام شود.

 

ایمپلنت ها
یک گشاد کننده بافت به مدت چند هفته روی پوست قرار داده می شود تا پوست کشیده شود و امکان قرار دادن ایمپلنت سیلیکون-ژل یا سالین فراهم شود. هر هفته قبل از کاشت ایمپلنت، گشاد کننده بافت به حجم مورد نظر پر می شود تا زمانی که بیمار از اندازه جدید سینه خود راضی شود.

روش فلپ بافت
بافت از شکم یا پشت گرفته می شود تا برای بازسازی سینه ایجاد شود. بافت گاهی اوقات به منبع خون اصلی خود متصل می شود یا قطع می شود و دوباره به منبع خون نزدیک محل جدید متصل می شود. برخی از بیماران نیز بازسازی نوک سینه دارند که با استفاده از بافت پشت یا فلپ شکم ایجاد می شود. نوک سینه مصنوعی نیز یک گزینه است و می توان با کپی کردن از نوک سینه طبیعی خود، آن را ایجاد کرد.

 

جایگزین جراحی ترمیمی
پروتز یا فرم سینه جایگزینی برای جراحی ترمیمی است. پروتز بدون جراحی ظاهر سینه ها را ارائه می دهد که وسیله ای است که در داخل سوتین یا مایو پوشیده می شود تا هنگام پوشیدن ظاهری متعادل داشته باشد. پروتزهای سینه در اشکال، اندازه‌ها و مواد مختلف (ژل سیلیکون، فوم یا فیبرپر داخلی) تولید می‌شوند.

آیا سرطان سینه ژنتیکی است؟ سرطان سینه هم در مردان و هم در زنان رخ می دهد، اما احتمال ابتلای آن در زنان حدود 100 برابر بیشتر از مردان است. زنان بالای 55 سال و آنهایی که خویشاوندان نزدیکشان به این عارضه مبتلا بوده اند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان سینه هستند. با این حال، تا 80 درصد از زنانی که به سرطان سینه مبتلا می شوند، خویشاوندی با این بیماری ندارند. برخی جهش های ژنتیکی ارثی به طور چشمگیری خطر ابتلا به سرطان سینه را در زنان افزایش می دهد. رایج ترین آنها ژن هایی هستند که با نام های BRCA1 و BRCA2 شناخته می شوند. زنانی که جهش در این ژن ها را به ارث می برند تا 80 درصد احتمال ابتلا به سرطان سینه را دارند.

آزمایش ژن سرطان سینه (BRCA) رایج ترین ژن هایی که به نام های BRCA1 و BRCA2 شناخته می شوند.
چندین آزمایش برای جستجوی ژن سرطان سینه (BRCA) انجام می شوند. برای تجزیه و تحلیل جهش های DNA در BRCA1 و BRCA2 می توان آزمایش خون انجام داد. زنانی که جهش های ارثی دارند، در معرض خطر بسیار بالاتری برای ابتلا به سرطان سینه هستند. آزمایش BRCA معمولاً فقط برای افرادی ارائه می شود که ممکن است جهش را به ارث برده باشند.

در صورت داشتن موارد زیر ممکن است کاندیدای آزمایش ژن BRCA باشید:

سابقه شخصی سرطان سینه
سابقه شخصی سرطان تخمدان
سابقه خانوادگی سرطان سینه در والدین، خواهر و برادر و یا فرزندان
یکی از اقوام مرد مبتلا به سرطان سینه
یکی از اعضای خانواده مبتلا به سرطان سینه و تخمدان
یکی از اعضای خانواده مبتلا به سرطان سینه دوطرفه
دو یا چند نفر از بستگان مبتلا به سرطان تخمدان
خویشاوندی با جهش شناخته شده BRCA1 یا BRCA2

 

پیشگیری از سرطان سینه 
عواملی که می توانند خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهند عبارتند از ورزش نکردن، نوشیدنی الکلی و اضافه وزن. پیشگیری از سرطان سینه همچنین شامل اجتناب از قرار گرفتن در معرض مواد سرطان زا، مواد شیمیایی و تشعشعات تصویربرداری پزشکی است. برخی از انواع هورمون درمانی و قرص های ضد بارداری نیز می توانند خطر را افزایش دهند. برخی از مطالعات نشان داده اند که فعالیت بدنی منظم ممکن است به کاهش خطر عود در زنانی که از سرطان سینه جان سالم به در برده اند کمک کند.

 

 

بیشتر بخوانید : دروغ هایی که درباره متاستاز سرطان پستان می شنویم

 

 

جراحی پیشگیرانه (ماستکتومی پیشگیرانه) نیز ممکن است از سرطان سینه جلوگیری کند. ماستکتومی پروفیلاکتیک دو طرفه برداشتن هر دو سینه به منظور پیشگیری از سرطان سینه است. زنان با سابقه خانوادگی قوی و جهش‌های BRCA1 یا BRCA2 ممکن است برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان، ماستکتومی پیشگیرانه دوطرفه را انتخاب کنند.
به نقل از medicinenet و به گزارش بهپو پزشکان به جستجوی درمان های موثرتر و قابل تحمل تر برای سرطان سینه ادامه می دهند./

 

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات