برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

دانش فنی تولید داروی ضد کرونای آیورمکتین در دست محققان ایرانی

دانش فنی تولید داروی ضد کرونای آیورمکتین در دست محققان ایرانی رییس پارک علم و فناوری استان قزوین گفت: محققان پارک و دانشگاه علوم پزشکی قزوین به دانش فنی تولید داروی آیورمکتین که در درمان بیماران مبتلا به کرونا موفقیت چشمگیر کارآزمایی بالینی داشته است، دست یافتند.

رییس پارک علم و فناوری استان قزوین گفت: محققان پارک و دانشگاه علوم پزشکی قزوین به دانش فنی تولید داروی آیورمکتین که در درمان بیماران مبتلا به کرونا موفقیت چشمگیر کارآزمایی بالینی داشته است، دست یافتند.

به گزارش «بهپو»، «مصطفی مافی»، با اعلام این خبر افزود: محققان این پارک و دانشگاه علوم پزشکی قزوین پس از طی مراحل علمی و کسب مجوزهای لازم با همکاری شرکت داروسازی البرزدارو برای تولید اولیه این دارو اقدام کردند.

وی گفت: مطالعات کارآزمایی بالینی دارو با همکاری دانشگاه علوم پزشکی قزوین بر روی بیماران مبتلا به کرونا در پنج بیمارستان استان‌های قزوین و خوزستان انجام شد.

این مسوول افزود: نتایج این طرح موید اثربخشی چشمگیر این دارو در کاهش مدت زمان بستری، کوتاه کردن زمان نیاز به اکسیژن کمکی، بهبود فاکتورهای خونی و همچنین کاهش بسیار چشمگیر میزان مرگ و میر بوده است.

مافی اضافه کرد: این دارو از طریق مهار اتصال پروتئین‌های ویروس به گیرنده ACE2، مهار کمپلکس ایمپورتین و در نتیجه حفظ ایمنی سلولی، مهار آنزیم RDRP و HELICASE و در نتیجه مهار تکثیر ویروس، اثر ضد ویروسی خود را اعمال می‌کند.

رییس پارک علم و فناوری استان قزوین گفت: مطالعات اثر پیشگیرانه این دارو بر ابتلا به بیماری کرونا و نیز اثر ایمونومدولاتوری آن در حال انجام بوده و تا این لحظه اثربخشی بسیار خوبی به خصوص در بیماران سرپایی از خود نشان داده است.

وی گفت: این دارو موفق به اخذ مجوزهای سازمان غذا و دارو کل کشور شده و مقدمات تولید آن در شرکت داروسازی البرز دارو فراهم گردیده است و به زودی در اختیار هموطنان قرار خواهد گرفت.

به گزارش «بهپو» و به نقل از «پارک علم و فناوری استان قزوین»، مافی افزود: در حال حاضر این دارو در کمیته علمی ستاد ملی کرونای کشور ارائه شده و در انتظار تأیید نهایی جهت پیوستن به پروتکل درمانی کشور توسط این ستاد است./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات