برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

کدامیک در پیشگیری از کرونا موثرتر است؛ شیلد صورت یا ماسک؟

کدامیک در پیشگیری از کرونا موثرتر است؛ شیلد صورت یا ماسک؟ محققان دریافتند محافظ‌های صورت جایگزین مناسبی برای ماسک نیستند و نمی‌توانند مانع شیوع بیماری کووید ۱۹ شوند و همچنین استفاده از ماسک‌های دارای دریچه تنفسی نیز توصیه نمی‌شود.

محققان دانشگاه فلوریدا آتلانتیک با بررسی میزان اثرگذاری ماسک‌های پارچه‌ای و محافظ‌های پلاستیکی صورت دریافتند، محافظ‌های صورت جایگزین مناسبی برای ماسک نیستند و نمی‌توانند مانع شیوع بیماری کووید ۱۹ شوند و همچنین استفاده از ماسک‌های دارای دریچه تنفسی نیز توصیه نمی‌شود.

به گزارش «بهپو»، با توجه به وضعیت فعلی شیوع بیماری و ظرفیت زنجیره تولید، استفاده از ماسک‌های جراحی و N95 تنها به کارکنان بخش بهداشت توصیه می‌شود و به شهروندان عادی توصیه می‌شود برای کارهای روزمره خود از ماسک‌های پارچه‌ای سه‌لایه استفاده کنند. البته در طول مدت شیوع کووید ۱۹ استفاده از ماسک‌های جراحی نیز تا حدی بین مردم رواج یافته است.

اما به گفته محققان، رویکرد بسیاری از شهروندان جهان استفاده از محافظ‌های صورت یا ماسک‌های دارای دریچه تنفس به جای ماسک‌های جراحی و پارچه‌ای است، زیرا استفاده از این تجهیزات، ساده تر و راحت‌تر است.

در این تحقیقات از تکنیکی موسوم به تصویرسازی جریان به‌منظور بررسی میزان اثرگذاری ماسک‌های دارای دریچه تنفس و محافظ‌های صورت و مقایسه آن با میزان اثرگذاری ماسک‌های پارچه‌ای سه‌لایه و ماسک‌های جراحی استفاده شده است.

بر اساس نتایج به دست آمده از این تحقیقات، محافظ صورت ممکن است از شخص برابر قطرات بزرگ ناشی از سرفه و عطسه که با سرعت زیادی به حرکت درمی‌آیند، محافظت کند، اما مانع نفوذ قطرات ریز معلق در هوا به بخش زیرین محافظ و ورود آن‌ها به سیستم تنفسی کاربر نمی‌شود.

نتایج این تحقیقات در خصوص ماسک‌های دارای دریچه تنفسی، نگران‌کننده‌تر است.  این ماسک‌ها دارای دریچه یک طرفه‌ای هستند که در هنگام دم مانع ورود هوا شده و جریان هوا از طریق سطح فیلترکننده ماسک تصفیه می‌شود و تا حد قابل قبولی مصرف کننده ماسک را برابر ویروس محافظت می‌کند. اما در مدل سازی‌های محققان مشخص شد بازدم شخص مصرف‌کننده بدون عبور از هرگونه فیلتری از دریچه خارج شده و مستقیما در محیط اطراف پخش می‌شود.

به گزارش «بهپو» و به نقل از «گاردین»، محققان می گویند براساس نتایج این تحقیقات به هیچ عنوان نباید از ماسک‌های دارای دریچه تنفسی و محافظ‌های صورت، به جای ماسک‌های سه‌لایه یا جراحی استفاده شود.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه «Physics of Fluids» منتشر شده است./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات