برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

کووید 19 می تواند باعث التهاب تیرویید شود

کووید 19 می تواند باعث التهاب تیرویید شود پزشکان ایتالیایی نخستین مورد عفونت دردناک تیرویید با ویروس جدید کرونا را در یک نوجوان گزارش کرده‌اند.

پزشکان ایتالیایی نخستین مورد عفونت دردناک تیرویید با ویروس جدید کرونا را در یک نوجوان گزارش کرده‌اند.

به گزارش «بهپو»، پژوهشگران از شهر پیزا در شمال ایتالیا می‌گویند این دختر ۱۸ ساله چند هفته پس از آنکه آزمایش ویروس کرونایش مثبت شد، دچار درد و بزرگی غده تیرویید شده بود. این عارضه که اصطلاحا «تیروئیدیت» می‌نامند، پس از درمان این دختر با داروی کورتونی پردنیزون در طول یک هفته به طور کامل برطرف شد. با این وجود «فرانچسکو لاتروفا»، متخصص غدد درون‌ریز در بیمارستان دانشگاهی پیزا و سرپرست این پژوهشگران می‌گوید: «پزشکان درباره تظاهرات بالینی دیگر مرتبط با ویروس جدید کرونا آگاه باشند

او و همکارانش نتایج کارشان را در مجله اندوکرینولوژی بالینی و متابولیسم منتشر کرده‌اند. به گفته کارشناسان، کووید-19 همچنان علایم غافلگیرکننده جدیدی را بروز می‌دهد. ویروس کرونا در بسیاری از سیستم‌های اندامی متفاوت در سراسر بدن بروز کرده بنابراین جای تعجب نیست که تیرویید را هم درگیر کند.

آنها با توجه به مورد این دختر ایتالیایی پیشنهاد می‌کنند اگر بیماری دچار ویروس کرونا بود و بعد دچار درد جدید در گردن شد، باید از لحاظ التهاب تیرویید هم ارزیابی شود.

این دختر ایتالیایی در ۲۸ فوریه پس از اینکه پدرش به علت کووید-19 در بیمارستان بستری شد، با نمونه‌گیری از بینی آلوده به ویروس کرونا تشخیص داده شد. این دختر ابتدا علائم خفیف و گذرای تنفسی داشت اما حدود یک ماه بعد در ۱۷ مارس با تب، تپش قلب و درد گردن به بیمارستان پیزا مراجعه کرد. درد گردن او بدتر و غده تیروئیدش دردناک و بزرگ شد.

آزمایش‌ها التهاب تیرویید یا تیروئیدیت را ثابت کرد. بیمار با پردنیزون درمان شد که باعث شد درد گردن و تب او در طول دو روز فروکش کند. بقیه علائم بیمار هم در طول یک هفته برطرف شد.

به گزارش «بهپو» و به نقل از «وبمد»، لاتروفا و همکارانش یادآور می‌شوند تیروئیدیت با انواع عفونت‌های ویروسی دیگر از جمله ویروس اوریون، اپستین-بار، هپاتیت E و ویروس ایدز دیده شده بنابراین التهاب تیرویید با ویروس جدید کرونا خیلی غافلگیرکننده نیست. تا جایی که دانشمندان می‌دانند این نخستین مورد گزارش‌شده تیروئیدیت با ویروس کرونای جدید است./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات