برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

فشار خون نرمال، مغز را جوان نگه می دارد

فشار خون نرمال، مغز را جوان نگه می دارد محققان دانشگاه ملی استرالیا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند فشار خون بالا سبب پیری مغز می‌شود اما جالب است بدانید فشار خون مطلوب نیز مغز ما را حداقل شش ماه جوان‌تر از سن واقعی‎مان نگه می‌دارد.

محققان دانشگاه ملی استرالیا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند فشار خون بالا سبب پیری مغز می‌شود اما جالب است بدانید فشار خون مطلوب نیز مغز ما را حداقل شش ماه جوان‌تر از سن واقعیمان نگه می‌دارد.

به گزارش «بهپو»، شرکت کنندگان با فشار خون بالا، اما در محدوده طبیعی، همچنین دارای مغز پیرتر بودند و در معرض مشکلات سلامتی قرار داشتند.

سطح فشار خون نرمال کمتر از ۱۲۰/۸۰ میلی متر جیوه است اما از طرف دیگر سطح فشار خون مطلوب و سالم به عدد ۱۱۰/۷۰  میلی متر جیوه نزدیک‌تر است.

نتایج این تحقیق نشان داد فشار خون مطلوب به مغز ما کمک می‌کند حداقل ۶ ماه از سن واقعی خود جوان‌تر بمانیم. محققان اکنون خواستار به‌ روز شدن دستورالعمل‌های ملی سلامت هستند تا یافته‌های مهم آنان را منعکس کند.

یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد تعداد افراد بالای ۳۰ سال مبتلا به فشار خون بالا در سطح جهان دو برابر شده است. طی این مطالعه محققان به بررسی ارتباط میان فشارخون و سلامت مغز افراد پرداخته‌اند.

دانشمندان استرالیایی پس از بررسی‌های بسیار دریافتند که شرکت کنندگان مبتلا به فشار خون بالا دارای مغز پیرتری هستند که این موضوع با کاهش سطح سلامت مغز آنها نیز مرتبط است. گفتنی است این امر همچنین خطر ابتلای این افراد به بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و زوال عقل را نیز افزایش می‌دهد.

در این مطالعه ۶۸۶ فرد سالم ۴۴ تا ۷۶ ساله شرکت کردند. محققان با بررسی اسکن مغزی شرکت کنندگان، سلامت مغز آنها را بررسی کردند و از روش یادگیری ماشینی نیز برای تخمین سن مغزی آنها استفاده کردند.

پروفسور «والتر ابهایاراتنا» متخصص قلب و نویسنده این مطالعه گفت: اگر فشار خون مطلوب را حفظ کنیم، مغز ما حتی با وجود افزایش سن نیز جوان‌تر و سالم‌تر می‌ماند. داشتن شیوه زندگی صحیح و پیروی از یک رژیم غذایی مناسب به منظور جلوگیری از فشار خون بالا بسیار مهم است. نتایج آزمایش ها نشان داد فردی با فشار خون مطلوب و سطح ۱۱۰/۷۰ میلی متر جیوه در مقایسه با فردی با فشار خون بالا و در سطح ۱۳۵/۸۵ میلی متر جیوه دارای سن مغزی پایین‌تر و مغز جوان‌تری است.

به گزارش «بهپو» و به نقل از «مدیکال اکسپرس»، پروفسور ابهایاراتنا افزود: یافته‌های این تحقیق نشان می‌دهد لازم است همه افراد به خصوص جوانان به طور مرتب فشار خون خود را چک کنند. اگر سطح فشار خون شما بالا رفت، باید از این فرصت استفاده کرده و در مورد راه‌های کاهش فشار خون با پزشک خود مشورت کنید و تغییری در سبک زندگی خود مانند رژیم غذایی و فعالیت بدنی‌تان اعمال کنید./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات