برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

آیا استرس باعث سرطان پستان می شود؟

آیا استرس باعث سرطان پستان می شود؟ یکی از سوال‌هایی که اغلب از بیشتر بیماران مبتلا به سرطان می‌شنویم این است که چرا من به این بیماری مبتلا شدم و بیشتر آنها نیز در مورد تاثیر استرس‌هایی که در زندگی داشته‌اند بر بروز این بیماری سوال می‌کنند. آیا واقعا استرس عامل ایجاد سرطان است؟

شایع‌ترین سرطان بین زنان سرطان پستان است و سن ابتلا به این سرطان شایع بین زنان ایرانی، 5 تا 10 سال پایین‌تر از سن جهانی این بیماری است. در حقیقت سن ابتلا به سرطان پستان بین زنان ایرانی 45 تا 55 سال است در حالی که در دنیا متوسط سن ابتلا بین 50 تا 60 سال گزارش شده است. عوامل خطر سرطان پستان آن‌طور که متخصصان بیان می‌کنند، سابقه فامیلی ابتلا به سرطان، نخستین بارداری بالای 30 سال، عادت ماهیانه زیر 12 سال، یائسگی بالای 55 سال، عدم بارداری، عدم شیردهی و هورمون‌درمانی بعد از یائسگی است، اما اگر دقت کرده باشید این روزها مردم افزایش یک بیماری، ‌به‌ویژه سرطان را به استرس ارتباط می‌دهند.

به گزارش «بهپو»، استرس با توجه به اینکه سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند، می‌تواند زمینه ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها را در بدن فراهم کند ولی ارتباط آن با سرطان پستان سوالی است که با توجه به فراوانی سرطان پستان، ذهن بسیاری از زنان را به خود مشغول کرده است.

 

بیشتر بخوانید: رشد سریع تر سرطان در زنان پر استرس

 

آیا منظور از استرسی که می‌تواند بیماری‌زا باشد همان استرس‌های روزمره است؟

یکی از سوال‌هایی که اغلب از بیشتر بیماران مبتلا به سرطان می‌شنویم این است که چرا من به این بیماری مبتلا شدم و بیشتر آنها نیز در مورد تاثیر استرس‌هایی که در زندگی داشته‌اند بر بروز این بیماری سوال می‌کنند. معمولا اکثر افراد اجتماع استرس را به عنوان یک کلمه کلی برای توصیف فشارهای روانی به کار می‌برند که در اثر عوامل مختلف به آنها وارد می‌شود. این استرس‌ها می‌تواند موارد کوچک اما مداوم مانند استرس‌های مادر برای پیشرفت تحصیلی فرزندش باشد یا استرس شدید و ناگهانی مانند از دست دادن یک عزیز. در حقیقت این سوال برای دانشمندانی که در مورد این بیماری تحقیق می‌کنند نیز مطرح بوده و سال‌هاست علت ایجاد سرطان‌ها مخصوصا سرطان پستان که شایع‌ترین سرطان بانوان است در صدر موضوع‌های مورد تحقیق قرار دارد.

 

بیشتر بخوانید: چه کسانی بیشتر در معرض خطر سرطان پستان هستند؟

 

آیا زنانی که استرس دارند بیشتر در معرض سرطان پستان هستند؟

در مطالعه‌های مختلفی که در مورد تاثیر استرس بر سرطان پستان انجام شده رابطه قوی بین استرس و ایجاد سرطان پیدا نشده است. گرچه در برخی مطالعه‌ها رابطه کمرنگی پیدا شده اما در مقابل، نتایجی نیز مبنی براینکه استرس نقش محافظت‌کننده در مقابل سرطان دارد پیدا کرده‌اند. در کل می‌توان گفت استرس به تنهایی نقشی در ایجاد سرطان ندارد ولی ممکن است با تغییر رفتار فرد باعث ایجاد سرطان در فرد شود، مثلا فردی که استرس زیادی دارد ممکن است به سمت مصرف سیگار یا مشروبات الکلی برود که هر 2 این رفتارها از عوامل خطر شناخته‌شده در ایجاد سرطان‌ها از جمله سرطان پستان هستند. همچنین استرس ممکن است در بیمارانی که مستعد این بیماری هستند نقش تشدید‌کننده داشته باشد، مثلا تعدادی از تحقیق‌های انجام‌شده ثابت کرده‌اند بیماران مبتلا به سرطان در صورت داشتن استرس بیشتر در معرض عود و پیشرفت بیماری هستند.

 

بیشتر بخوانید: تصورات غلط درباره سرطان پستان

 

آیا استرس می‌تواند علت پایین آمدن سن ابتلا به سرطان پستان باشد؟

خیر. مبتلایان به سرطان پستان در کشور ما اکثرا از بانوان میانسال و بعضا جوان هستند اما این کم بودن سن بیماران ربطی به استرس ندارد و بیشتر به جوان بودن جمعیت ایران برمی‌گردد. به عبارت دیگر، همان گونه که بافت جمعیتی کشور ما نسبت به کشورهای پیشرفته جوان‌تر است، افراد بیمار نیز به همان نسبت جوان‌تر هستند.

 

توصیه به بیماران مبتلا به سرطان پستان

به گزارش «بهپو» و به نقل از «هفته نامه سلامت»، همان‌طور که گفتم به نظر می‌رسد استرس‌های روانی به شکلی که ما فکرمی‌کنیم نقش زیادی در ایجاد سرطان ندارند ولی می‌تواند باعث عود بیماری شود. به همین دلیل توصیه می‌شود بیماران مبتلا به سرطان از استرس دور نگه داشته شوند و روش‌های کاهش استرس را یاد بگیرند تا بتوانند بعد از درمان به زندگی عادی خود برگردند./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات