برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

طولانی شدن درد دندان پر شده را جدی بگیرید

طولانی شدن درد دندان پر شده را جدی بگیرید بیشتر اوقات بعد از پر کردن، دندان دردناک می شود. اگر این درد تا دو روز آینده تخفیف پیدا نکرد و زندگی تان را مختل کرد، حتما باید به پزشک مراجعه کنید، اما اگر حساسیت، جزئی بود و تنها خوردن چیزهای داغ و سردی مثل بستنی و چای شما را آزار می داد نگران نباشید.

ممکن است برای شما هم پیش بیاید که در روز های بعد از پر کردن دندان دچار درد شدید شوید، یا شب هنگام درد های نبض دار به سراغتان بیاید؛ به حدی که باید برای کنترل درد مسکن مصرف کنید. این علایم را تحمل نکنید و برای بررسی آن حتما به پزشک مراجعه کنید.

به گزارش «بهپو»، بعد از ترمیم دندان -پرکردن دندان- گاهی پیش می‌آید که دندان‌ها حساس می‌شوند. درد چشمگیر بعد از ترمیم، البته شایع نیست، ولی روز اول ممکن است درجه‌هایی از درد توسط فرد تجربه شود. حساسیت بعد از ترمیم دندان ممکن است چند روز تا چند هفته ادامه داشته باشد. ادامه حساسیت و آزاردهنده‌بودن آن بعد از سپری‌شدن این مدت، بیانگر این است که مداخله درمانی بیشتری مورد نیاز است. این مداخله می‌تواند از تعویض ترمیم با یک ترمیم دیگر یا اجرای کف‌بندی تا عصب‌کشی آن دندان را شامل شود.

 

درد های ناشی از پر کردن دندان

بعد از پر کردن دندان ممکن است با یکی از انواع درد و حساسیت دندان‌هایتان مواجه شوید:

درد حین جویدن: اگر بلافاصله بعد از پرکردن دندان و رفع شدن بی‌حسی، حس درد حین جویدن وجود داشته باشد، احتمالا پرکردگی بلند است یا در نقطه‌ای تماس زودرس دارد و باید به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید تا پرکردگی را تنظیم و اصلاح کند. در حالت‌های دیگر ممکن است التهاب و آثار عفونت به استخوان، دور ریشه دندان رسیده باشد و برای جلوگیری از دست رفتن دندان، تنها راه چاره درمان عصب‌کشی باشد.

درد و حساسیت به دنبال گرما و سرما: بعد از ترمیم درجه‌هایی از حساسیت و درد به تحریک‌های حرارتی مثل بستنی سرد و چای گرم طبیعی است. به شرطی که بیش از چند ثانیه طول نکشد و خیلی آزاردهنده نباشد. با برداشتن عامل تحریک حرارتی -منبع گرما یا سرما- درد دندان بلافاصله برطرف می‌شود، اما اگر این درد بعد از برداشتن عامل ایجاد درد، کماکان ادامه پیدا کند و ماهیت نبض‌دار، خود به خودی و حتی آزاد دهنده پیدا کند، نیاز به درمان ریشه -عصب‌کشی- را مطرح می‌کند.

 

چقدر باید صبر کنیم تا درد بعد از پرکردن خوب شود؟

اگر درد بعد از پرکردن بعد از 2 روز اول آنقدر شدید است که زندگی شما را مختل کرده است، اگر درد شبانه یا درد نبض‌دار دارید و اگر بعد از یکی دو روز اول مجبور به مصرف دارو برای کنترل درد می‌شود، نیازی نیست انتظار بکشید و در اولین فرصت به دندان‌پزشک مراجعه کرده و این موارد را با او در میان بگذارید.

اما حساسیت جزئی بعد از پرکردن دندان برای چند روز و حتی چند هفته آینده طبیعی است. شاید شما در خوردن آب خنک، بستنی و چای احساس ناراحتی کنید، اما قرار نیست همیشه این مواد غذایی را در چند هفته آینده مصرف کنید. قدرت مدارای شما در این مورد، عامل تعیین‌کننده‌ای است. گاهی اوقات شما تعیین می‌کنید که دندانتان توسط دندان‌پزشک و اندودنتیست عصب‌کشی شود یا نشود! از نظر اخلاقی ما به‌عنوان درمانگر موظف هستیم درد را برای شما برطرف کنیم ولو اینکه مجبور باشیم دندان زنده‌ای را که بعد از پرشدن -بدون عصب‌کشی- حساسیت آن برطرف نمی‌شود، عصب‌کشی -درمان ریشه- بکنیم.

 

درمان درد دندان پر شده

به گزارش «بهپو» به نقل از «هفته نامه سلامت»، برخی روش‌ها وجود دارد که شاید بتواند حساسیت بعد از ترمیم دندان شما را کمتر کند. در موارد پیش آمدن درد دندان در چند روز اول ترمیم، استفاده از داروی ضددرد موثر است. خمیردندان‌های ضدحساسیت برای کاهش حساسیت این دندان‌ها مطرح‌شده‌اند، اما معلوم نیست در موارد دندان‌های ترمیم‌شده تا چه اندازه موفق هستند. تحریک کمتر بالطبع باعث می‌شود که حساسیت کمتری احساس کنیم. از مصرف خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها با دمای خیلی سرد و خیلی گرم خودداری کنید. خوراکی‌های خیلی سفت هم بر روی پرکردگی ممکن است حساسیت ایجاد کنند. در نهایت اینکه اگر گذشت زمان، حساسیت دندان شما را برطرف نکرد، به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات