برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

غذا خوردن در حالت نشسته بیشتر مزه می دهد

غذا خوردن در حالت نشسته بیشتر مزه می دهد اگر می خواهید از طعم غذایی که می خورید لذت بیشتری ببرید، حتما یک صندلی برای نشستن پیدا کنید. حس چشایی در حالت ایستاده از کار می افتد و غذا خیلی به دلتان نمی چسبد!

ایستاده غذا خوردن برای انسان مدرن کم کم به یک عادت تبدیل می شود. بسیاری از مردم وقت صبحانه خوردن ندارند یا صبحانه را با عجله و در حالت ایستاده و راه رفتن میل می کنند. شاید وضع برای وعده نهار کمی متفاوت باشد اما صرف غذا در حالت ایستاده در وعده شام با وجود غذاخوری های فوری خیابانی باز هم تکرار می شود. تحقیق جدیدی می گوید اگر می خواهید از طعم غذایی که می خورید لذت بیشتری ببرید، حتما یک صندلی برای نشستن پیدا کنید.

به گزارش «بهپو»، نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد وضعیت بدن به هنگام غذا خوردن بر روی حس چشایی اثر می گذارد به این ترتیب که وقتی می نشینید مزه بهتری از غذا حس خواهید کرد.

«دیپایان بیسواس» نویسنده ارشد این مطالعه و استاد دانشگاه فلوریدای جنوبی می گوید: «این تحقیق بررسی می کند که چگونه حس وستیبولار که مسوول تعادل، حالت بدن و جهت گیری فضایی است با حس چشایی که بر طعم و بوی غذا تاثیر می گذارد، برهمکنش دارند.»

نتایج این بررسی‌ها نشان داد حتی چند دقیقه ایستادن حس استرس فیزیکی را برانگیخته و پرزهای چشایی را از کار می‌اندازد. نیروی جاذبه خون را به قسمت‌های تحتانی بدن می‌راند، کار قلب را برای خون رسانی به بخش بالایی بدن سخت‌تر می‌کند و ضربان را افزایش می‌دهد. این فرآیند محور هیپوتالاموس، هیپوفیز، آدرنال را فعال کرده و به افزایش غلظت هورمون استرس کورتیزول در بدن می‌انجامد. این واکنش زنجیره‌ای، حساسیت حسی را کاهش داده و متعاقباً بر ارزیابی چشایی غذا و نوشیدنی‌ها، ادراک دمایی و حجم کل مصرفی در افراد اثر می‌گذارد.

محققان برای اثبات این فرضیه که غذاهای خوشمزه در شرایطی که افراد راحت نیستند برایشان طعم سابق را ندارد، ۳۵۰ داوطلب را برگزیدند و با انجام تست‌هایی دریافتند افرادی که غذای را به طور ایستاده می‌خورند نسبت به کسانی که نشسته آن را مزه می‌کنند، در تشخیص طعم و مزه خوراکی‌ها و دمای نوشیدنی‌ها ضعیف‌تر عمل می‌کنند.

به گزارش «بهپو» و به نقل از «ساینس دیلی»، نتایج به دست آمده از این مطالعه که در مجله «Consumer Research» منتشر شده است کمک‌ شایانی به علم تغذیه می‌کند. با اتکا به این یافته‌ها، والدین می‌توانند غذاهای سالم و در عین حال بدطعم و داروهای تلخ را در حالت ایستاده به کودکان خود بخورانند تا برایشان قابل تحمل‌تر باشد و طعم آن را کمتر حس کنند. از طرف دیگر این یافته‌ها نشان داد که برای دستیابی به اهداف بلندمدت خود برای کاهش وزن می‌توانید ایستاده غذا خوردن را امتحان کنید./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات