برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

غذا های فوق فراوری شده باعث اعتیاد به خوردن می شوند

غذا های فوق فراوری شده باعث اعتیاد به خوردن می شوند در مطالعه ای مشخص شد افرادی که از غذاهای فوق فرآوری در رژیم غذایی خود استفاده می‌کنند، در یک بازه دو هفته‌ای به‌طور میانگین 508 کیلوکالری بیشتر مصرف کرده و حدود 900 گرم وزن اضافه می‌کنند.

وقتی بسته چیپس را باز می کنید خیلی سخت است که تا وقتی آن را به انتها نرسانده اید رهایش کنید. مطالعه جدیدی در موسسه ملی بهداشت انجام شده است تا بفهمد علت این مساله چیست.

به گزارش «بهپو»، این تحقیق نشان می دهد که غذاهای فوق فراوری شده اعتیاد آورند و تشویق به زیاد خوردن و ابتلا به اضافه وزن می کنندف در حالی که غذا هایی که به مقدار کم فراوری شده اند چنین خاصیتی ندارند.

مطالعات قبلی نشان داده است که خوردن غذاهایی از این دست باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان، بیماری قلبی عروقی و مرگ زودهنگام می شود، اما این مطالعات شهودی تنها نشان دهنده وجود ارتباط متقابل بین این غذا ها و این بیماری هاست و دانشمندان نمی توانند رژیم غذایی سرشار از غذا های فوق فراوری شده را مستقیما عامل بیماری و چاقی بدانند.

پژوهش جدید موسسه ملی سلامت آمریکا نشان می دهد افرادی که از غذاهای فوق فرآوری در رژیم غذایی خود استفاده می‌کنند، در یک بازه دو هفته‌ای به‌طور میانگین 508 کیلوکالری بیشتر مصرف کرده و 2 پوند -حدود 900 گرم- وزن اضافه می‌کنند. این در حالی است که آن دسته از افراد مورد مطالعه که غذاهای غیر فرآوری شده مصرف می‌کردند، 2 پوند از دست دادند. این امر کارشناسان را بر آن داشت تا احتمال اعتیادآور بودن فرآورده‌های غذایی فوق فرآوری شده را مورد بررسی قرار دهند.

«کوین هال» از موسسه ملی دیابت و بیماری‌های گوارشی و کلیوی موسسه ملی سلامت آمریکا و مولف ارشد این تحقیق می‌گوید: «از یافته‌های این مطالعه غافلگیر شدم چون فکر می‌کردم که اگر شکر، چربی، کربوهیدرات، پروتیین و سدیم موجود در این دو نوع رژیم غذایی را با هم مقایسه کنیم، چیز خاصی در مورد غذاهای فوق فرآوری شده وجود ندارد که باعث شود افراد بیشتر بخورند، اما نتایج مطالعات ما نشان داد که در واقع افرادی که رژیم غذایی مبتنی بر غذاهای فوق فرآوری شده دارند کالری بیشتری مصرف می‌کنند و این باعث می‌شود به وزن و چربی بدن آن‌ها اضافه شود.»

در راستای انجام این پژوهش، 20 داوطلب سالم برای یک ماه در واحد پژوهش بالینی متابولیک موسسه سلامت آمریکا پذیرفته و به دو گروه تقسیم شدند. یکی از گروه‌ها تحت رژیم غذایی فوق فرآوری شده -نان سفید، محصولات کنسروی، چاشنی‌هایی چون انواع سس‌ها و غیره- قرار گرفته و گروه دیگر غذاهای غیر فرآوری شده مصرف کردند. بعد از گذشت دو هفته افراد گروه‌های خود را عوض کردند.

محققان مراقب بودند تا هر دو گروه فارغ از فرآوری شده بودن یا نبودن مواد غذایی مصرفی خود، مواد مغذی تقریباً برابری دریافت کنند و به‌این‌ترتیب برای جبران کمبود فیبر دریافتی در رژیم غذایی فرآوری شده، به داوطلبان این گروه نوشیدنی‌های غنی‌شده با فیبر مثل آبمیوه و لیموناد داده شد.

گروهی که ابتدا از رژیم غذاهای فرآوری شده شروع کرده بودند، در دو هفته اول روزانه 508 کیلوکالری بیشتر دریافت کرده و 2 پوند وزن اضافه کردند اما پس از پایان این دوره و تغییر رژیم غذایی خود، وزن اضافه‌شده را از دست دادند.

به باور محققان، آن دسته از داوطلبانی که از رژیم غذایی مبتنی بر غذاهای فراوری‌شده تبعیت می‌کردند، چون سریع‌تر از گروه دیگر غذا می‌خورند، کالری بیشتری دریافت می‌کنند.

هال می‌گوید: «احتمالاً رنگ و بوی این خوراکی‌ها باعث می‌شود تا افراد سریع‌تر آن‌ها را بخورند. وقتی خیلی سریع غذا می‌خورید، به سیستم گوارشی خود زمان لازم برای فرستادن سیگنال سیری به مغز را نمی‌دهید. وقتی چنین چیزی روی دهد، پرخوری محتمل می‌شود.»

به گزارش «بهپو» به نقل از «فاکس نیوز»، غذاهای فرآوری شده کالری بیشتری دارند به این معنا که انرژی حاصل از مصرف مقدار کمتری از این مواد غذایی با انرژی حاصل از مقادیر بیشتری از غذاهای غیر فرآوری شده برابری می‌کند./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات