برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

مصرف این ویتامین ها در بارداری ضروری است

مصرف این ویتامین ها در بارداری ضروری است داشتن یک رژیم غذایی سالم همیشه یک روش عاقلانه است، به ویژه در دوران بارداری. علاوه بر این مصرف ویتامین های پریناتال ایده خوبی برای جبران کمبود های غذایی مادر پیش از تولد کودک است. مکمل های پریناتال مکمل هایی هستند که ویتامین های روزانه و مواد معدنی مورد نیاز برای رشد بهتر جنین را دارا هستند و شما پیش و در دوران بارداری آنها را مصرف می کنید

داشتن یک رژیم غذایی سالم همیشه یک روش عاقلانه است، به ویژه در دوران بارداری. علاوه بر این مصرف ویتامین های پریناتال ایده خوبی برای جبران کمبود های غذایی مادر پیش از تولد کودک است. مکمل های پریناتال مکمل هایی هستند که ویتامین های روزانه و مواد معدنی مورد نیاز برای رشد بهتر جنین را دارا هستند و شما پیش و در دوران بارداری آنها را مصرف می کنید.

به گزارش «بهپو»، ویتامین های پریناتال حاوی بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی هستند. اسید فولیک، آهن، ید و کلسیم موجود در آنها برای یک مادر باردار بسیار مهم هستند. اسید فولیک مهم ترین جزء این مکمل هاست که مصرف آن برای هر زنی که تصمیم به بارداری دارد، ضروری است.

 

مهم ترین ویتامین های دوران بارداری

اسید فولیک به جلوگیری از نقص عصبی مادرزادی جنین که مغز و نخاع را درگیر می کند کمک می کند.

نقص لوله عصبی در 28 روز اول پس از لقاح ایجاد می شود، قبل از اینکه بسیاری از زنان بدانند که حامله هستند. از آنجایی که حدود نیمی از حاملگی ها بدون برنامه ریزی است، توصیه می شود زنانی که امکان بارداری دارند روزانه 400 میکروگرم اسید فولیک مصرف کنند. دوره مصرف اسید فولیک از قبل از لقاح آغاز می شود و تا هفته 12 بارداری ادامه خواهد داشت.

زنانی که قبلا نوزاد مبتلا به نقص لوله عصبی داشته اند باید با پزشک خود در مورد ضرورت مصرف کردن یا نکردن مکمل اسید فولیک و دوز احتمالی آن مشورت کنند. مطالعات نشان داده است که مصرف دوز بیشتر -تا 4000 میکروگرم- حداقل یک ماه قبل و در طول سه ماهه اول بارداری ممکن است برای زنان سودمند باشد، اما پیش از اقدام به این کار باید با پزشک خود مشورت کنید.

غذاهای حاوی اسید فولیک شامل سبزیجات برگ سبز، آجیل، لوبیا، مرکبات و غذاهای غنی شده با اسید فولیک است. با این حال، اگر بخواهید مکملی را به مقدار مناسب به عنوان پشتیبان غذایی مصرف کنید، کار بدی به نظر نمی رسد.

کلسیم هم ماده مهمی برای زنان باردار محسوب می شود. کودک برای رشد استخوان هایش از کلسیم بدن مادر استفاده می کند، مصرف کلسیم باعث جلوگیری از کاهش تراکم استخوان مادر می شود.

ید برای عملکرد سالم تیرویید زنان در طول بارداری حیاتی است. کمبود ید باعث کاهش رشد فیزیکی، ناتوانی شدید ذهنی و ناشنوایی می شود. ناکافی بودن ید منجر به سقط جنین و تولد نوزاد مرده خواهد شد.

آهن هم به انتقال صحیح اکسیژن توسط خون در مادر و کودک کمک می کند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد مقدار ید در منابع غذایی ما بسیار کم است و اگر خانمی که قصد بارداری دارد مکمل ید مصرف نکند، فرزندش به هیپوتیروییدیسم -کم کاری تیرویید- مبتلا می‌شود. بعد از ۴ ماهگی هم که مکمل آهن با سایر مولتی‌ویتامین‌ها تجویز می‌شود باید به مقدار ید توجه کرد. مکمل‌های تجویزشده باید حتما ۱۲۵ میکروگرم ید داشته باشند تا نیاز مادر و جنین را به ماده معدنی ید برآورده کنند.

مهم‌ترین مکمل‌هایی که به خانم‌ها توصیه می‌شود ۳ ماه قبل از باردار شدن مصرف کنند، ید و اسیدافولیک است. از این‌رو، امروزه مکمل‌هایی به عنوان یدوفولیک برای خانم‌ها تجویز می‌شود که از ۳ ماه قبل از بارداری تا پایان ماه چهارم بارداری آن را مصرف کنند.

 

آنچه در ویتامین های پریناتال باید وجود داشته باشد

 • به دنبال ویتامین پریناتالی باشید که شامل ترکیبات زیر است:
 • 400 میکروگرم اسید فولیک.
 • 400 واحد ویتامین D
 • 200 تا 300 میلی گرم کلسیم.
 • 70 میلی گرم ویتامین C
 • 3 میلی گرم تیامین.
 • 2 میلی گرم ریبوفلاوین.
 • 20 میلی گرم نیاسین.
 • 6 میکروگرم ویتامین B12.
 • 10 میلی گرم ویتامین E
 • 15 میلی گرم روی
 • 17 میلی گرم آهن.
 • 150 میکروگرم ید

در بعضی موارد، پزشک در نسخه شما به نوع خاصی از پریناتال اشاره می کند.

مصرف زیاد برخی ویتامین‌ها در این ایام آسیب‌زاست و می‌تواند جنین را به نقص‌های مادرزادی مبتلا کند. بنابراین توصیه ما به شما این است که بدون مشورت با پزشک خود هرگز مکملی مصرف نکنید.

 

عوارض ویتامین های پریناتال

به گزارش «بهپو» به نقل از «وبمد»، بعضی از ویتامین های پریناتال موجب تهوع در زنان بارداری می شوند که دچار تهوع بارداری هستند. اگر شما هم این مشکل را داشتید با پزشک خود صحبت کنید. احتمال دارد او نوع دیگری از ویتامین های پریناتال را تجویز می کند – به عنوان مثال بعضی از زنان بهتر با ویتامین های جویدنی یا مایع کنار می آیند.

 

در دوران بارداری در مصرف این مواد احتیاط کنید

خانم‌هایی که قصد بارداری دارند یا باردار هستند باید علاوه بر مولتی‌ویتامین‌ها، از خوردن موادی که در روند تقسیم سلولی و ژنتیک جنین اختلال ایجاد می‌کنند، بپرهیزند یا از خوردن مواد غذایی آلوده که ممکن است انگل‌هایی را به بدن منتقل ‌کنند، صرف‌نظر کنند. به‌عنوان مثال این خانم‌ها نباید از گوشت گوسفندی چرخ‌شده‌ای که به‌صورت کباب یا کتلت حتی در خانه طبخ شده استفاده کنند زیرا حرارت آنقدر به مغز گوشت نفوذ نمی‌کند که بتواند کیست‌های توکسوپلاسموز یا سایر آلودگی‌های گوشت را از بین ببرد. گوشت باید کاملا پخته شود تا انگل‌های آن در اثر حرارت از بین برود.

همچنین به خانم‌های باردار توصیه می‌شود از مواد غذایی کنسروشده استفاده نکنند، بیرون غذا نخورند و اصول بهداشتی تهیه و طبخ غذا را رعایت کنند زیرا تغییراتی در سیستم ایمنی خانم‌های باردار ایجاد می‌شود که خیلی زود دچار عفونت‌های دستگاه گوارش می‌شوند. لازم به ذکر است مصرف جگر گوسفند هم با توجه به آلودگی‌های فراوانی که در خود دارد به خانم‌های باردار توصیه نمی‌شود. مصرف دل و جگر مرغ هم به‌دلیل آلودگی‌های بیشتر به‌هیچ وجه برای خانم‌های باردار مناسب نیست./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات