برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

رازهای افزایش عمر

از تجهیزات ایمنی استفاده کنید رتبه پنجم مرگ ومیر در امریکا متعلق به تصادفات است و بیسترآن در افراد بین ۱ تا ۲۴ سال است .استفاده از تجهیزات ایمنی از بدیهی ترین نکات افزایش عمر می باشد . بستن کمربند در خودروها باعث کاهش خطر مرگ تا ۵۰ درصد می گردد . در تصادفات مربوط به موتور سیکلت ها و دوچرخه ها افراد بر اثر وارد شدن ضربات به سرشان می میرند.
خوب بخوابید خواب کافی و با کیفیت باعث کاهش چاقی ، دیابت و بیماری های قلبی و همچنین خوش خلقی می شود . خواب کافی همچنین باعث کاهش دوره بیماری و بهبودی سریع تر می گردد . از طرف دیگر شب کاری و یا کار کردن تا دیر وقت ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد . خوب کمتر از 5 ساعت در شب به جد سلامتی را به خطر می اندازد . پس خوب بخوابید !!
خواب بعد از ظهر خواب بعد از ظهر ( قیلوله ) در نقاط مختلف جهان به عنوان یک استاندارد زندگی در آمده است و اکنون مدارک علمی نشان می دهد که می تواند طول عمر را افزایش دهد . تحقیقی اخیر با ۲۴۰۰۰ نمونه پیشنهاد می کند که چرت زدن طبق روالی منظم می تواند تا ۳۷ % نسبت به یک چرت بدون نظم خاص حمله قلبی را کاهش دهد . محققان فکر می کنند چرت زدن با کاهش هرمون های استرس زا به قلب یاری می رسانند .
دوستانتان را عاقلانه انتخاب کنید عادات دوستان شما بر شما تاثیر می گذارند ، بنابراین دنبال هم نشین هایی بگردید که سبک زندگی سالمی داشته باشند . مطالعات نشان می دهند که چاقی یک بیماری همه گیر اجتماعی است . اگر شما دوست چاقی داشته باشید شانس چاق شدن شما تا ۵۷ % افزایش می یابد . سیگار کشیدن دیگر مرض مسری است که در جوامع درحال گسترش است و ترک آن هم خوشبختانه مسری است .
رفاقت کنید دانشمندان دریافته اند که شما می بایست از دوستانتان به خاطر افزایش عمرتان تشکر کنید . محققان استرالیایی دریافته اند که افراد اجتماعی در یک دوره ۱۰ ساله کمتر از افراد با دوستان کم می میرند . آنالیز دیگر از بین ۱۴۸ مطالعه نشان داده است که ارتباط معناداری بین اجتماعی بودن و طول عمر وجود دارد.
نوشیدنی الکلی ، ممنوع ! حملات قلبی در افرادی که نوشیدنی الکلی نمی نوشند کمتر از افراد دیگر است .این نکته را در ذهن داشته باشید نوشیدن الکل زیاد باعث چاقی و فشار خون می گردد و سبب مشکلات دیگر سلامتی نیز می باشد .
معنویت تحقیقات نشان داده است افرادی که اعتقادات مذهبی دارند از افراد بدون اعتقادات مذهبی بیشتر عمر می کنند . تحقیقی ۱۲ ساله بر روی افراد بالای ۶۵ سال نشان می دهد افرادی که وقت بیشتر و منظمی را به مسائل اعتقادی اختصاص می دهند پروتئین های کلیدی ایمنی بدن آنها بیشتر از افراد دیگر است . همچنین امید به زندگی در این افراد بیش از دیگران می باشد. این افراد اجتماعی تر و در گروه افراد شبیه به خودشان احساس شادمانی بیشتر دارند که این در سلامتی بیشتر آنها موثر است .
ترک سیگار این دیگر یک راز نیست که ترک سیگار باعث افزایش طول عمر می گردد . شاید تعجب کنید اگر بدانید که ترک سیگار در هر سنی چه تاثیری بر افزایش عمر خواهد داشت . یک مطالعه ۳۰ ساله در انگلیس مشخص کرده است که ترک سیگار در سن ۳۰ سالگی تا ۱۰ سال ، و در سنین ۴۰ ، ۵۰ یا ۶۰ طول عمر را تا ۹ ، ۶ ، یا ۳ سال افزایش خواهد داد.
از DNA تان محافظت کنید با افزایش سن قسمت انتهایی کروموزوم ها ی ما ( Telomeres ) کوتاه تر شده و باعث آسیب پذیری بیشتر مردم نسبت به بیماری ها می گردد. شاید فکر کنید کاری از شما ساخته نیست ولی تحقیقات چیز دیگری می گویند. در یک مطالعه پایلوت دیده شده که تغیر سبک زندگی باعث کمک به آنزیم هایی می شود که طول Telomere ها را افزایش می دهند. مطالعات دیگری نشان داده اند که رژیم غذایی سالم و ورزش می تواند از Telomeres ها محافظت کند. بنابراین عادت های سالک باعث کند شدن فرآیند پیری سلول ها می گردند.
اضافه وزن نداشته باشید اگر شما چاق هستید ، کاهش وزن می تواند شما را در مقابل دیابت ،‌بیماری های قلبی و دیگر موارد کاهش دهنده عمر محافظت کند . به طور خاص شکم چاق مضر است . بنابراین بر روی لاغر کردن شکم متمرکز شوید . تحقیقی ۵ ساله روی امریکایی ها نشان می دهد که خوردن غذاهای فیبردار و ورزش از راه های موثر کاهش وزن می باشد.
ببخشید بخشش برای سلامتی فیزیکی فوق العاده است . عصبانیت شدید یا مزمن باعث کاهش عملکرد شش ها حملات و ایست قلبی می گردد . بخشش باعث کاهش اضطراب و کاهش فشار خون خواهد شد و به شما کمک خواهد کرد بسیار راحت تر تنفس کنید .
ازدواج کنید برخی مطالعات حاکی است متاهلین امید به زندگی بیشتر نسبت به مجردین دارند . تحقیقات نشان می دهند در شرایط بد اقتصادی و اجتماعی نرخ مرگ و میر حتی در افرادی که بیوه و یا طلاق گرفته هستند نسبت به افرادی که ازدواج نکرده اند کمتر است .
وظیفه شناس باشید یک مطالعه ۸۰ ساله نشان داده است که یکی از مسائلی که باعث افزایش عمر می گردد مسئولیت پذیری است محققان با اندازه گیری برخی کیفیات نظیر توجه به جزئیات و پافشاری بر مسائل دریافته اند که افراد مسئولیت پذیر فعالیت های بیشتری برای حفاظت از سلامتی شان انجام می دهند و انتخاب می کنند که روابط قوی تر و دوره زندگی بهتری داشته باشند .
رژیم مدیترانه ای رژیم مدیترانه ای سرشار از میوه ها ، سبزیجات ، غلات ، روغن زیتون و ماهی است . آنالیز ۵۰ ساله شامل نیم میلیون نفر نشان دهنده تاثیر زیاد این رژیم غذایی است . تحقیقات ها نشان می دهد این رژیم به طور معنی داری ریسک فشار خون ‌، قند خون و دیگر فاکتور های ایش ریسک حمله قلبی را کاهش می دهد .
تحرک داشته باشید مستندات خارق العاده اند . افرادی که ورزش می کنند به طور متوسط بیشتر از دیگران عمر می کنند .مطالعات بی شمار نشان می دهند که یک فعالیت منظم فیزیکی ریسک حملات قلبی ، دیابت ، شکستگی ، برخی انواع سرطان و افسردگی را کاهش می دهند . تمرین ورزشی حتی باعث هوشیاری شما در پیری می شوند . ده دقیقه ورزش پرتحرک در روز به اندازه دو ساعت و نیم ورزش ملایم در طول یک هفته مناسب است .

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

این مقاله توسط پزشکان زیر مورد تایید قرار گرفته است

دیدگاه و نظــرات