برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

ترفند هایی برای حفظ سلامت شانه و گردن در خانه تکانی

ترفند هایی برای حفظ سلامت شانه و گردن در خانه تکانی دست، شانه و گردن آسیب پذیر ترین نقاطی هستند که در خانه تکانی صدمه می بینند. برای کم کردن یا پیشگیری از این آسیب ها بهتر است به نکات اشاره شده در طب فیزیکی توجه کنیم.

دست، شانه و گردن آسیب پذیر ترین نقاطی هستند که در خانه تکانی صدمه می بینند. برای کم کردن یا پیشگیری از این آسیب ها بهتر است به نکات اشاره شده در طب فیزیکی توجه کنیم.

1) عدم تعادل را جدی بگیرید و در صورت لزوم کمک بگیرید

به گزارش «بهپو»، اگر از قبل دچار آرتروز گردن، نشانگان تونل کارپال یا مشکلات مشابهی در ناحیه دست شده‌اید، باید احتیاط کنید. بهتر است از فرد دیگری برای انجام کارهای خانه کمک بگیرید. در صورتی که دچار ضعف عضلانی هستید یا نمی‌توانید به خوبی تعادل خود را حفظ کنید به هیچ‌وجه روی چهارپایه یا نردبان نایستید.

 

2) مراقب کشیدگی تاندون باشید

تاندون‌ها در ناحیه شانه بیشتر آسیب می‌بینند که بیشتر به دلیل کشیدگی بیش از حد دست‌ها به بالای سر است. مثل زمانی که فرد دست‌ها را به طرف بالا می‌برد تا شیشه یا کابینت‌ها و... را تمیز کند یا به مدت طولانی در حال نصب پرده است. کشیدگی تاندون‌ها معمولا با درد شدید همراه است. برای جلوگیری از کشیدگی بیش از حد دست با گذاشتن چهارپایه زیر پا راحت‌تر می‌توانید کارهای بالای سر را انجام دهید.

 

3) سالم‌ترین روش بلند‌کردن اجسام را بیاموزید

هنگام حمل اشیای سنگین نیز ممکن است به تاندون‌ها آسیب وارد شود. برای حمل اشیاء سعی کنید شیء را با دو دست بلند کنید. استفاده از یک دست، فشار وارده به تاندون‌ها، عضلات و مفاصل را بیشتر می‌کند. دست‌ها نباید حالت کشیده داشته باشد. سعی کنید جسم را به بدن نزدیک‌تر کنید. همچنین بهتر است از عضلات ناحیه لگن به‌عنوان تکیه‌گاه استفاده کنید.

 

4) نشانه‌های تونل کارپال را بشناسید

یکی از مشکلات شایع در خانم‌ها تنگی کانال دست است. این مشکل به مرور زمان ایجاد می‌شود. خانم‌ها کارهایی مانند شستشو، دوزندگی، بافندگی و... که مستلزم خم و راست کردن دست است را نباید زیاد انجام دهند. اعمال تکراری باعث آسیب عصبی می‌شود که از مچ دست عبور می‌کند. علامت آن نیز گزگز، بی‌حسی و درد در ناحیه دست و 3 انگشت کناری است. خانم‌هایی که چنین مشکلی را از قبل دارند از چلاندن لباس، سبزی‌خرد کردن و... قبل از عید یا هر روزی از سال باید بپرهیزند و به محض اینکه احساس درد، بی‌حسی و خواب‌رفتگی کردند به پزشک خود مراجعه کنند. این بیماری در مراحل اولیه با بستن مچ‌بند یا تزریق‌های داخل مچ دست تا حدودی بهبود می‌یابد ولی در موارد شدید به جراحی نیاز دارد.

 

5) آرتروز خودتان را تشدید نکنید

آرتروزهای دست، یک‌شبه و با کار کردن ایجاد نمی‌شوند و بیشتر در افرادی که سن بالایی دارند، دیده می‌شود. مبتلایان به آرتروز هم باید از انجام کارهای ظریف و ریز با دست به مدت طولانی که باعث آسیب به مفاصل مچ و... می‌شود، خودداری کنند.

 

 

6) گردن خود را برای مدت طولانی ثابت نگه ندارید

موضوع بعدی دردهای گردن است. دردهای گردن معمولا به اطراف گسترش پیدا می‌کند یعنی فرد در بازوها، ساعد و نوک انگشتان هم ممکن است درد داشته باشد. دردها گاهی تیرکشنده هستند. در این مواقع باید به بیرون‌زدگی دیسک هم شک کرد. البته تشخیص برعهده پزشک است. برای پیشگیری از درد گردن هم وضعیت قرارگیری گردن بسیار مهم است. بسیاری از افراد برای انجام کاری، مدت طولانی سر را در وضعیت پایین قرار می‌دهند؛ مثلا هنگام پاک کردن حبوبات یا شستشوی ظرف و لباس و جارو کردن. در این حالت گردن زیاد به سمت پایین خم می‌شود و فشار روی عضلات گردن و دیسک‌های بین‌مهره‌ای را بیشتر می‌کند. بهتر است هنگام کار سر را راست و به سمت جلو بگیرید.

 

7) از عضلات گردن برای نگه داشتن اشیا استفاده نکنید

گرفتن سر به یک سمت نیز باعث درد ناحیه کتف و گردن می‌شود. بسیاری از خانم‌ها هنگام کار گوشی بی‌سیم را بین گوش و صورت‌شان قرار می‌دهند و برای جلوگیری از افتادن گوشی، سر را به یک‌سو خم می‌کنند. انقباض عضلات به مدت طولانی در این وضعیت باعث دردناک شدن گردن می‌شود.

 

8) استراحت یادتان نرود

بین فعالیت‌های روزمره باید زمانی را به استراحت اختصاص داد. انجام حرکات کششی ساده در ناحیه گردن یا حرکات کششی در دست‌ها و بازو بسیار مفید هستند. بهتر است بعد از کار چند دقیقه‌ای دراز بکشید.

 

9) دردتان را با گرمادرمانی تسکین دهید

بروز درد در اندام‌هایی مانند دست و گردن بعد از کار طبیعی است و به مرور برطرف می‌شود ولی اگر درد شدید و تیرکشنده یا احساس خواب‌رفتگی در عضو وجود داشته باشد، نیاز به بررسی‌های بیشتری است. برای دردهای ساده، استفاده از کمپرس گرم، حمام آب گرم، تشک‌برقی و... بسیار مفید هستند. البته اگر در اثرافتادن دچار کوفتگی در قسمتی از دست یا گردن شده‌اید بهتر است تا یکی- دو روز اول سرمادرمانی کنید. یعنی کیسه یخ را روزی 3 بار و هر بار 10 دقیقه روی محل آسیب قرار دهید.

 

10) هرگز به شکسته‌بندها مراجعه نکنید

به گزارش «بهپو» به نقل از «هفته نامه سلامت»، بعضی‌ها هنوز برای درمان دردهایی مانند درد دست و گردن به شکسته‌بندها مراجعه می‌کنند. این کار اصلا توصیه نمی‌شود. بارها دیده شده که مراجعه به شکسته‌بندها باعث شکستگی مهره‌های کمر، دست و... شده است./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات