برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

کم خوابی هفتگی را با پرخوابی آخر هفته جبران نکنید

کم خوابی هفتگی را با پرخوابی آخر هفته جبران نکنید محققان دریافتند که کمبود خواب در هفته اثرات منفی بر متابولیسم افراد دارد و جبران خواب در آخر هفته، باعث جبران این خسارات نمی شود.

افرادی که در طول هفته از خواب کافی محرومند، سعی می کنند در تعطیلات آخر هفته این کمبود را جبران کنند. اما یک مطالعه جدید نشان می دهد که این تاکتیک نتیجه درستی نخواهد داشت.

به گزارش «بهپو»، محققان دریافتند که کمبود خواب در هفته اثرات منفی بر متابولیسم افراد دارد و جبران خواب در آخر هفته، باعث جبران این خسارات نمی شود.

«کنت رایت»، محقق ارشد این مطالعه، می گوید: «در حقیقت، نشانه هایی وجود دارد که می گوید با بیشتر خوابیدن در آخر هفته وضعیت بدتر خواهد شد».

نتیجه کلی گفته های رایت این است که افراد باید به طور مداوم خواب کافی داشته باشند و میزان خواب هرکس نباید به طور نامنظم کم و زیاد شود.

او می گوید: «اگر می خواهید سبک زندگی سالمی داشته باشید، باید بدانید عادت های خوب خواب هم شامل سبک زندگی سالم می شود.»

این مطالعه، که در 28 فوریه در مجله «Current Biology» منتشر شد، روی 36 جوان سالم انجام شده است. این 36 نفر به طور تصادفی در سه گروه قرار گرفتند که هر سه گروه می بایست 9 شب در آزمایشگاه می خوابیدند.

یک گروه اجازه داشت تا 9 ساعت در شب بخوابد. گروه دوم می توانست تنها 5 ساعت بخوابد. گروه سوم تنها می توانست 5 ساعت بخوابد، آن هم به مدت پنج روز، اما در یک دوره جبرانی آخر هفته می توانست هر چقدر می خواهد بخوابد. پس از آن، 2 شب بعدی را می بایست دوباره 5 ساعت بخوابند.

تیم رایت متوجه شد که در هر دو گروه محروم از خواب، افراد مقداری از حساسیت خود را نسبت به انسولین، از دست می دهند. انسولین هورمونی است که قند خون را تنظیم می کند. همچنین این دسته از افراد در شب بیشتر غذا می خورند و ​​وزن اضافه می کنند.

گروهی که مجاز به خواب در تعطیلات آخر هفته بودند یک مزیت داشتند و آن اینکه در روز هایی که بیشتر می خوابیدند شب ها کمتر غذا می خوردند. اما، هنگامی که دوباره به روند خواب 5 ساعت در شب می رسیدند، عقب گرد می کردند و دچار کاهش حساسیت به انسولین می شدند.

علاوه بر این، رایت می گوید: «کاهش حساسیت به انسولین در کبد و ماهیچه های آن ها هم مشهود است، در حالی که این وضعیت در آن دسته از شرکت کنندگان که در آخر هفته کم خوابی خود را جبران نمی کردند، وجود نداشت.»

 کاهش حساسیت به انسولین در طول زمان می تواند عاملی برای ابتلا به دیابت نوع 2 باشد و مطالعات زیادی رابطه بین چاقی و دیابت با کمبود خواب مزمن را به اثبات رسانده اند.

به طور کلی، کارشناسان توصیه می کنند که بزرگسالان برای حفظ سلامت عمومی هر شب 7 ساعت یا بیشتر بخوابند.

«فیلیپس زی»، متخصص خواب در دانشکده پزشکی دانشگاه نورث وسترن شیکاگو، می گوید: «ما می خواهیم این باور غلط را در اذهان عمومی از بین ببریم که با خوابیدن در تعطیلات آخر هفته می توان اثرات نامطلوب بی خوابی های مکرر را از بین برد.»

زی در این تحقیق دخیل نبوده است، او ادامه می دهد: «نتایج این تحقیق حاکی از آن است که این یک باور غلط است و پرخوابی در آخر هفته خسارات ناشی از کم خوابی در طول هفته را جبران نمی کند. در حقیقت، حتی عضله و کبد اثرات نامطلوب و ماندگار کم خوابی های در طول هفته را به یاد می آورند.»

رایت می گوید: « درست است، در زندگی واقعی شاید نتوان همیشه به میزان خواب مطلوب رسید. اما افراد می بایست نگاه صادقانه ای به عادت هایشان بیندازند و سعی کنند برای یک خواب خوب زمان بگذارند.»

دزدان خواب در زندگی چه چیز هایی هستند؟ رایت می گوید: «آیا شما تا به حال تا نیمه شب پای تلویزیون یا کامپیوتر نشسته اید؟» این ها همان دزدان خواب شما هستند.

وی خاطرنشان کرد: «خیره شدن به صفحه نمایش در شب خواب خوب را مختل می کند، نه تنها از این جهت که زمان مفید خواب را از شما می گیرد بلکه تماشای نور آبی قبل از خواب، توانایی فرد را برای داشتن یک خواب خوب دچار اختلال می کند.»

به گزارش «بهپو» به نقل از «وبمد»، خواب، نه تنها برای سوخت و ساز بلکه برای تمام فرآیندهای بدن حیاتی است. زی می گوید شواهدی وجود دارد که نشان می دهد اثرات دیگر کمبود خواب مزمن - از جمله کاهش هشیاری و عملکرد ذهنی - با چند شب جبران کم خوابی از بین نمی رود.

او می گوید: «منظم بودن هر دو، هم زمان به خواب رفتن و هم طول مدت خواب، کلید سلامت مغز و بدن است.»/

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات