برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

افزایش هوش کودکان با مصرف منظم ماهی

افزایش هوش کودکان با مصرف منظم ماهی کودکانی که هفته ای یک بار ماهی مصرف می کنند خواب شبانه بهتر و آی کیوی بالاتری نسبت به هم سالان خود دارند.

یافته های جدید نشان می دهد مصرف هفتگی ماهی در کودکان خواب شبانه بهتر و افزایش آی کیو را برای آنها به ارمغان می آورد.

به گزارش «بهپو»، به گفته محققان دانشگاه پنسیلوانیا کودکانی که حداقل یک بار در هفته ماهی می خورند دارای آی کیوی بالاتری هستند. نتایج نشان داد آی کیوی کودکان تحت مطالعه نسبت به کودکانی که کمتر ماهی خورده یا اصلا ماهی نمی خوردند، ۵ نمره بالاتر بود. همچنین این کودکان خواب  شبانه بهتری هم داشتند.

«جیانگ هونگ لیو»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «اگر والدین می خواهند کودک شان سالم و عملکرد بهتری داشته باشد، باید هفته ای یکبار ماهی را در رژیم غذایی فرزندشان بگنجانند.»

به گفته محققان، فایده مصرف ماهی از لحاظ افزایش IQ و بهبود کیفیت خواب ناشی از اسیدهای چرب اُمگا۳ موجود در بسیاری از انواع ماهی است.

تیم تحقیق در این مطالعه عادات غذایی بیش از ۵۰۰ دختر و پسر ۹ تا ۱۱ سال را در چین بررسی کردند. همچنین والدین این کودکان هم به سوالاتی در مورد کیفیت خواب کودک شان پاسخ دادند.

محققان دریافتند کودکانی که حداقل هفته ای یکبار ماهی می خوردند در مقایسه با کودکانی که به ندرت ماهی خورده یا اصلا ماهی نمی خوردند در آزمایش هوش ۴.۸ نمره بالاتری داشتند. همچنین مشخص شد این کودکان دارای خواب بهتری هم هستند.

به گزارش «بهپو» و به نقل از «مدیکال نیوز تودی»، ماهی منبع خوب پروتیین کم چرب و مملو از اسیدهای چرب ضروری امگا۳ است. به گفته محققان این اسیدها به شدت در مغز تجمع کرده و نقش مهمی در عملکرد نورولوژیکی ایفاء می کنند. این اسیدچرب برای مغز، چشم و رشد نورولوژیکی جنین ضروری است. همچنین برای سلامت چشم، قلب و مغز افراد بزرگسال هم ضروری است و موجب کاهش التهاب سیستماتیک می شود./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات