برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

نجات یافتگان از سرطان زودتر پیر می شوند

نجات یافتگان از سرطان زودتر پیر می شوند به گزارش «بهپو»، یافته های تحقیقات محققان کلینیک مایو آمریکا نشان می دهد بازماندگان سرطان در مقایسه با افرادی که به سرطان مبتلا نیستند سریع تر پیر می شوند و احتمالا با مشکلات بلندمدت سلامت ناشی از افزایش سن روبرو خواهند شد درحالیکه هنوز نسبتاً جوان هستند.

نتایج یک تحقیق در آمریکا نشان می دهد درمان هایی که به افراد در مقابله با سرطان کمک می کند می تواند موجب تسریع روند پیری و در نتیجه مرگ زودهنگام تر آنها شود.

به گزارش «بهپو»، یافته های تحقیقات محققان کلینیک مایو آمریکا نشان می دهد بازماندگان سرطان در مقایسه با افرادی که به سرطان مبتلا نیستند سریع تر پیر می شوند و احتمالا با مشکلات بلندمدت سلامت ناشی از افزایش سن روبرو خواهند شد درحالیکه هنوز نسبتاً جوان هستند.

این بیماری ها می تواند شامل اختلالات هورمونی و غده ای، مشکلات قلبی، شکنندگی استخوان ها، زخم ریه و سرطان های جدید باشد. همچنین بازماندگان سرطان با افزایش سن، ضعیف تر می شوند.

به گفته این محققان، نرخ امید به زندگی در کودکانی که از سرطان نجات پیدا کرده اند در مقایسه با جمعیت عمومی ۳۰ درصد کمتر است و این افراد سه تا شش برابر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان دوم هستند.

دکتر «شاهرخ هاشمی»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «با افزایش شمار بازماندگان سرطان، جامعه پزشکی باید توجه بیشتری به حفظ سلامت این افراد داشته باشد.»

او در ادامه می افزاید: «ما در حال بررسی شدت بروز این عوارض و مشکلات در بین بازماندگان سرطان هستیم.»

درحال حاضر حدود ۳۰ میلیون بازمانده سرطان در سراسر جهان وجود دارد اما محققان پیش بینی می کنند تا سال ۲۰۲۵ حدود ۱۹ میلیون مورد جدید ابتلا به سرطان تشخیص داده خواهد شد.

به گفته هاشمی، شیمی درمانی شدید و پرتودرمانی موجب نابودی سلول های سرطانی می شود اما در عین حال بافت های سالم عادی هم اسیب می بینند. این نوع درمان ها به روند طبیعی بدن آسیب می رساند.

سایر داروهای مورداستفاده در درمان سرطان هم در تسریع افزایش سن نقش دارند. این داروها می توانند شامل استروئیدها، هورمون درمانی و درمان های هدفمند سرطان باشند.

به گزارش «بهپو» و به نقل از «وبمد»، هاشمی توصیه می کند: «بازماندگان سرطان می توانند با داشتن سبک زندگی سالم تر نظیر ترک سیگار، ترک مصرف الکل، تغذیه درست و ورزش منظم به خودشان کمک کنند.»/

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات