برای مشاوره با پزشکان کلیک کنید
;

کیت تست خودارزیابی ایدز در داروخانه ها عرضه می شود

کیت تست خودارزیابی ایدز در داروخانه ها عرضه می شود کیت تست خودارزیابی ایدز به زودی در داروخانه ها ارایه می شود، دستورالعمل خودارزیابی ایدز نیز تدوین شده و به زودی اجرایی می شود، با این روش بیماریابی ایدز در کشور با دقت بیشتری انجام می شود.
معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: «کیت تست خودارزیابی ایدز به زودی در داروخانه ها ارایه می شود، دستورالعمل خودارزیابی ایدز نیز تدوین شده و به زودی اجرایی می شود، با این روش بیماریابی ایدز در کشور با دقت بیشتری انجام می شود.»
به گزارش «بهپو»، «علیرضا رییسی» افزود: «در حال حاضر به این سمت حرکت می کنیم که بیماریابی ایدز را بیشتر کنیم و اعتقاد ما این است که می توانیم تعداد بیشتری از بیماران مبتلا به ویروس ایدز را شناسایی کنیم.»
او گفت: «بر اساس سیاست هایی که وجود داشت، تاکنون مجوز آزمایش های خود ارزیابی در کشور وجود نداشت؛ اما از این پس با ارایه این کیت های آزمایش، اگر کسی رفتار پرخطر داشته است یا مشکوک به ابتلا است می تواند از این تست ها استفاده کند. این تست ها تحت کنترل وزارت بهداشت در داروخانه های سراسر کشور عرضه می شود و خود فرد می تواند با استفاده از این کیت های آزمایش ارزیابی ابتلا به ایدز را انجام بدهد.»
رییسی ادامه داد: «این آزمایش درجه اختصاصی و حساسیت بالا و نزدیک به 100 در صد دارد و اجازه نمی دهیم کیت های تقلبی وارد بازار شود زیرا اگر اجازه بدهیم تست های تقلبی وارد بازار شوند، فردی که ممکن است مبتلا به ویروس یدز باشد، این تست را انجام می دهد و ممکن اتس جواب منفی باشد، در این صورت می تواند دیگران را آلوده کند. معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: این تست ها باید سه ویژگی داشته باشند اول درجه حساسیت بالا، دوم اختصاصی بودن و سوم روش استفاده آسان داشته باشند.»
 

قیمت کیت های خود ارزیابی ایدز

رییسی درباره قیمت این کیت های تشخیصی نیز گفت: «این کیت ها در سطح دنیا بسیار گرانقیمت هستند و شاید چیزی حدود 30 تا 35 پوند قیمت دارند. تستی که سازمان غذا و دارو به آن مجوز داده، به شکلی است که بتوان با قیمت حدود 6 تا 7 دلار وارد کشور کرد. در مرحله ابتدایی شاید قیمت این تست حدود 50 تا 60 هزار تومان باشد.»
 

گروه های کاندیدای انجام تست ایدز

رییسی اظهار داشت: «گروه هایی که رفتار پرخطر دارند کاندیدای انجام تست ایدز هستند و یکی از این گروه ها معتادان هستند.»
او گفت: «به صورت رسمی حدود 2 میلیون و 600 هزار معتاد در کشور وجود دارد که مستعدترین گروه برای ابتلا به ویروس ایدز محسوب می شوند. قبلا تفکری وجود داشت که فقط معتادان تزریقی را آزمایش کنیم، اما باید توجه داشت که اعتیاد یک رفتار پرخطر است و افراد پرخطر نیز باید تست ایدز را انجام دهند.»
معاون وزیر بهداشت افزود: «تست های ایدز می تواند در مراکز ترک اعتیاد توسط پزشکان مستقر در این مراکز انجام شود. برای این کار پاداش 300 هزار تومانی نیز در نظر گرفتیم که اگر هر معتاد مبتلا به ایدز معرفی شود، این مبلغ پرداخت می شود. البته این کار در همه جهان انجام می شود و فقط منحصر به ایران نیست.»
معاون وزیر بهداشت ادامه داد: «گروه پرخطر دیگر نیز مادران مبتلا به ایدز هستند که این بیماری را به نوزاد منتقل می کنند. به این افراد نیز مشاوره هایی ارایه می شود و در صورت تمایل، تست های ابتلا به ویروس ایدز در مورد این بیماران انجام می شود.»
به گزارش «بهپو» و به نقل از «ایرنا»، هم اکنون حدود 30 هزار فرد زنده مبتلا به ویروس ایدز در کشور شناسایی شده اند و هر سال حدود دو هزار نفر از این بیماران شناسایی می شوند، کارشناسان حوزه بیماری های عفونی بر اساس فرمول های سازمان بهداشت جهانی تعداد واقعی افراد مبتلا به ویروس ایدز را در ایران بین 80 هزار تا 120 هزار نفر تخمین می زنند./

بهپو در جوامع مجــازیکانال ما را در جوامع مجازی دنبال کنیــد

دیدگاه و نظــرات